Onikişubat’ın EXPO hikayesi nice hikayeler içerir!
AKİF ARSLAN
YERİ GELDİKÇE
Aslında hikayeler güzeldir. Gerçekte baktığınızda hikayelerin sonu dinleyenin beyin hücreleri ile ilgilidir. Kimine göre, olumlu; kimine göre olumsuz; kimine göre de muallaktır.
Çoğu zaman “bir varmış bir yokmuş” diye başlar ve “gökten iki armut düşmüş, biri anlatana biri dinleyene” diye de biter. Tabi bu bir genellemedir. Özel durumlar da olabilir. Alkış tutmak gerekir, diye düşünüyorum.. Ama sen varsın da, ben yokum. Armut ta yok, elma da yok. Bildiğim armudun irisini ayılar, iyisini de kabadayılar yer afiyetle. Bize de ancak dalında kurumuş üzüm yani teh düşerse şükretmek düşecek!
Meselemiz EXPO 2023... Hani  şu Hanefî Mahçiçek’in tatlı rüyası, Cumhurbaşkanlığı himayesindeki..
Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, dün akşam Kahramanmaraş’ta görev yapan basın mensupları ile EXPO alanındaki Arasta Çarşısında bir araya geldi. Belediye bazı üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı buluşmada önce akşam yemeği yenildi, ardından da Mahçiçek bir bilgilendirme yaptı. Son olarak da yeni alınan EKPO’ya özel elektrikli araçlara binilerek alan gezildi.
Dün gün içinde de Onikişubat Belediyesi’nin basın kuruluşlarına EXPO’nun iptal edildiği iddialar ile ilgili kamuoyu duyurusu geçmişti. Bil gün önce AK Parti Milletvekillerinin katılımı ile yapılan “Seçimden sonra iktidarın 100 günü...” toplantısında da gündeme gelen ve Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişci’nin bizzat cevap verdiği sorunun cevabını çarpıtılarak “EXPO iptal edildi” şeklinde kamuoyu oluşturulmaya çalışılması belli ki tecrübeli başkanı üzmüş. Ama bizi üzende şu oldu. Her türlü desteğin sağladığı kişilerin bu kamuoyu oluşturma gayreti ve hiç bir şey yazılmamış gibi o kişilerin toplantı da hazır bulunması...
Bakan açıklamasında “iptal” ifadesini kullanmamıştı. Ama olay çarpıtılarak kamuoyu oluşturma gayreti de giz ardı edilmemeli..
İşin özeti şu. Bu bir gerçek hikaye ve ilçeme çok katkısı olacak bir hikaye. Hele bir açılsın da hikayenin gerçeğe dönüştüğünü görelim. Mucizevi bir yatırım, bir hayal, bir hikaye bu.. “Yaparsa Mahçiçek yapar”ı ortaya koyan bir proje. İl belediye başkanı olduğu dönemde Karasu’yu projelendiren, 11 ayda stadı yapan bir Mahçiçek’ten bahsediyoruz. Eeee. Bilemiyorsan o eli öp...