Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak 2024 Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına 25 gün kalırken, kota alan milli sporcu sayısı 89'a yükseldi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin derlediği bilgilere göre, başkent Paris'te düzenlenecek 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz Cuma günü TSİ 22.00'de yapılacak açılış töreniyle resmen başlayacak. Oyunların açılış töreni, Seine Nehri'nde yapılacak.

2024 Kupa Amerika'da Arjantin-Kolombiya finali 2024 Kupa Amerika'da Arjantin-Kolombiya finali

33. Yaz Olimpiyatları, 1900 ve 1924'ten sonra 3. kez Fransa'da düzenlenecek. Yaz Olimpiyatları'nda 29 branşa ek; breakdans, sportif tırmanış ve dalga sörfü de yer alacak. 17 gün sürecek müsabakalarda 10 bin 500 sporcu madalya mücadelesi verecek.

572Fbd929039279089A213C8B3D3F8A0

Şu ana kadar 89 milli sporcu kota aldı

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına 25 gün kala milli sporcular, şu ana kadar atıcılık, atletizm, badminton, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, yelken, yüzme ve voleybolda olmak üzere 18 branşta madalya mücadelesi verecek. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin sitesinde yer alan ve 29 Haziran'da güncellenen listeye göre, Türkiye Paris 2024'e 89 sporcuyla katılmayı garantiledi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan 13 isimden milli boksörler Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, okçulukta Mete Gazoz, güreşte Taha Akgül, Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar Yiğit, artistik cimnastikte Ferhat Arıcan, tekvandoda Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber, Paris 2024 için Türkiye'ye kota kazandırdı. 2020 Tokyo'da karatede madalya alan 4 isim ise bu branşın Paris 2024'te yer almayacağından dolayı olimpiyatta mücadele edemeyecek.

Eyfel Kulesi'nden orijinal bir parçayı barındıran madalyalar 18 gram ağırlığında olacak

Olimpiyatlarda madalya kazanan sporcular Paris'ten bir parçayı da yanlarında götürebilecek.

Eyfel Kulesi'nin tadilatı sırasında değiştirilen parçalar sporcuların boyunlarına asılacak altın, gümüş ve bronz madalyanın içine yerleştirildi. Böylelikle madalya alan sporcular, Eyfel Kulesi'nden orijinal bir parçayı göğsünde taşıyacak.

Madalyaların ortasına yerleştirilen demir parçalarının her biri 18 gram ağırlığında olacak.

Savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların Paris 2024'e katılmasına izin verilmeyecek

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda "tarafsız sporcu" statüsünde yarışabileceğini duyurdu.

Organizasyonda Rusya ve Belarus'a ait bayrak, amblem ve marşların kullanılmaması kararlaştırılırken, tarafsız katılacak Rus ve Belaruslu atletlerden, diğer sporcular için geçerli olan tüm anti-doping kurallarını karşılamaları istenecek.

Her iki ülkenin hükümetlerinden hiçbir yetkili, oyunlar kapsamında Paris'e davet edilmeyecek ve akredite olamayacak. Ukrayna'ya yönelik yürütülen savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların Paris 2024'e katılmasına ise izin verilmeyecek.

Olimpiyatlar için "uyarı" sistemi

Paris Emniyet Müdürlüğünün X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Paris Olimpiyatları'nın açılış töreninin yapılacağı bölgede bulunan kişilerin telefonlarına "uyarı" mesajı gönderildiği bildirildi.

Mesajda, Parislilerden 18-26 Temmuz'da açılış töreninin yapılacağı bölgeye giriş için zorunlu olan karekod uygulamasını indirmeleri istendi.

Fransa'da karekod uygulamasının duyurulduğu uyarı sistemi; terör saldırıları, hava durumu tehditleri gibi teyakkuz hali gerektiren durumlarda kullanılıyor.

Paris'te, 26 Temmuz-11 Ağustos'ta düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine yalnızca karekod okutularak girilebilecek.

Thumbs B C Ed58D7735217Dc88540E1De665D2583B

Paris'te terör riskine karşı en üst düzeyde önlem alınacak

Fransa'nın Spor Büyükelçisi Samuel Ducroquet, 2024 Olimpiyat Oyunlarının resmi açılışını stadyum dışında Seine Nehri boyunca sporcu kafilelerinin tekne geçişini planlayarak, "Olimpiyat ruhunu herkesle paylaşmayı" hedeflediklerini ve 16 milyon turisti ağırlamaya hazırlanan Paris'te terör riskine karşı en üst düzeyde önlem alınacağını belirtti.

Ducroquet, "Olimpiyat Oyunları boyunca 24 bin özel kuvvet, günde 35 bin polis, 18 bin asker belli noktalarda görev yapacak. Havadan güvenlik kontrolleri de yapılacak. En üst düzey koruma sağlanacak. Cumhurbaşkanı Macron'un da söylediği gibi, 'Oyunlar boyunca Paris dünyanın en güvenli yeri olacak'. Hatta açılış töreninde, polis sayısı 45 bini bulacak." değerlendirmesini yaptı.

Yaklaşık 15 bin sporcuyu taşıyan tekneler, Tolbiac Köprüsü'nün altından yola çıkarak Seine Nehri boyunca Eyfel Kulesi'nin olduğu noktaya, Diena Köprüsü'ne kadar 6,2 kilometre boyunca geçit yapacak.

Kotalar

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na şu ana kadar kota alan milli sporcular ve branşlar şöyle:

Branş

Sporcu

Disiplin - Sıklet

Kota

Kotayı aldığı müsabaka

Kotayı aldığı derecesi

Atıcılık

İsmail Keleş

10 metre havalı tabanca

Ülke

2023 Avrupa Oyunları

Altın madalya

Atıcılık

Yusuf Dikeç

10 metre havalı tabanca

Ülke

ISSF Olimpik Sıralama Listesi

3.

Atıcılık

Şimal Yılmaz

10 metre havalı tabanca

Ülke

Atıcılık Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası

Gümüş madalya

Atıcılık

Şevval İlayda Tarhan

10m Havalı Tabanca

Sporcu

ISSF Olimpik Sıralama Listesi

2.

Atıcılık

Sena Can

Skeet

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

8.

Atıcılık

Oğuzhan Tüzün

Trap

Ülke

Plak Atışları Final Olimpiyat Elemeleri Şampiyonası

Bronz madalya

Atıcılık

Rümaysa Pelin Kaya

Trap

Ülke

Plak Atışları Avrupa Şampiyonası

Bronz madalya

Atletizm

Kaan Kigen Özbilen

Maraton

Bireysel

2023 Barselona Maratonu

2.05.37

Atletizm

1 Sporcu

Maraton

Bireysel

2023 Valencia Maratonu

2.21.27

Atletizm

Ersu Şaşma

Sırıkla atlama

Bireysel

Almanya Uluslararası Sırıkla Atlama Yarışması

5.90 metre

Atletizm

Salih Korkmaz

20 km yürüyüş

Bireysel

2023 Dünya Atletizm Şampiyonası

1.19.49

Atletizm

Tuğba Danışmaz

3 adım atlama

Bireysel

Avrupa Atletizm Şampiyonası

14.57

Atletizm

Yasmani Copello Escobar

400 metre engelli

Bireysel

2023 Dünya Atletizm Şampiyonası

48.66

Atletizm

Meryem Bekmez

Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak

Ülke

Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası

20.

Atletizm

Salih Korkmaz

Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak

Ülke

Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak

20.

Atletizm

Berke Akçam

400 metre engel

Bireysel

Avrupa Atletizm Şampiyonası

48.14

Badminton

Neslihan Yiğit Arın

Tek kadınlar

Bireysel

BWF Dünya Sıralaması

21.

Yol Bisikleti

Burak Abay

Yol yarışı

Ülke

UCI Yol Bisikleti Ülkeler Dünya Sıralaması Listesi

40.

Boks

Buse Naz Çakıroğlu

50 kilo

Bireysel

2023 Avrupa Oyunları

Altın madalya

Boks

Hatice Akbaş

54 kilo

Bireysel

2023 Avrupa Oyunları

Bronz madalya

Boks

Esra Yıldız Kahraman

57 kilo

Bireysel

2. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası

Altın madalya

Boks

Gizem Özer

60 kilo

Bireysel

2023 Avrupa Oyunları

Bronz madalya

Boks

Busenaz Sürmeneli

66 kilo

Bireysel

2023 Avrupa Oyunları

Altın madalya

Boks

Samet Gümüş

51 kilo

Bireysel

2023 Avrupa Oyunları

Gümüş madalya

Boks

Tuğrulhan Erdemir

71 kilo

Bireysel

2023 Avrupa Oyunları

Bronz madalya

Boks

Kaan Aykutsun

80 kilo

Bireysel

1. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası

Altın madalya

Artistik Cimnastik

Ferhat Arıcan

Takım - Bireysel

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

10.

Artistik Cimnastik

Adem Asil

Takım - Bireysel

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

10.

Artistik Cimnastik

Ahmet Önder

Takım - Bireysel

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

10.

Artistik Cimnastik

İbrahim Çolak

Takım - Bireysel

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

10.

Artistik Cimnastik

Emre Dodanlı

Takım-Bireysel

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

10.

Eskrim

Enver Yıldırım

Kılıç

Bireysel

Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası

1.

Eskrim

Nisanur Erbil

Kılıç

Bireysel

Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası

2.

Güreş

Rıza Kayaalp

Grekoromen 120 kilo

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

Gümüş madalya

Güreş

Ali Cengiz

Grekoromen 87 kilo

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

Altın madalya

Güreş

Enes Başar

Grekoromen 60 kilo

Ülke

2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası

1.

Güreş

Burhan Akbudak

Grekoromen 77 kilo

Ülke

2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası

1.

Güreş

Taha Akgül

Serbest 125 kilo

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

Bronz madalya

Güreş

İbrahim Çiftçi

Serbest 97 kilo

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

5.

Güreş

Buse Tosun Çavuşoğlu

Kadınlar 68 kilo

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

Altın madalya

Güreş

Nesrin Baş

Kadınlar 62 kilo

Ülke

Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası

1.

Güreş

Zeynep Yetgil

Kadınlar 53 kilo

Ülke

Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası

Bronz madalya

Güreş

Evin Demirhan Yavuz

Kadınlar 50 kilo

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

5.

Güreş

Yasemin Adar Yiğit

Kadınlar 76 kilo

Ülke

2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası

1.

Halter

Muhammed Furkan Özbek

Erkekler 73 kilo

Bireysel

Dünya sıralaması

7.

Judo

Tuğçe Beder

Kadınlar -48 kilo

Bireysel

IJF Olimpik Sıralama Listesi

15.

Judo

Fidan Ögel

Kadınlar -70 kilo

Bireysel

IJF Olimpik Sıralama Listesi

28.

Judo

Kayra Özdemir

Kadınlar +78 kilo

Ülke

IJF Olimpik Sıralama Listesi

İlk 17

Judo

Salih Yıldız

Erkekler -60 kilo

Bireysel

IJF Olimpik Sıralama Listesi

9.

Judo

Vedat Albayrak

Erkekler -80 kilo

Bireysel

IJF Olimpik Sıralama Listesi

11.

Judo

Mihael Zgank

Erkekler -90 kilo

Bireysel

IJF Olimpik Sıralama Listesi

6.

Judo

İbrahim Tataroğlu

Erkekler +100 kilo

Bireysel

IJF Olimpik Sıralama Listesi

İlk 17

Judo

Muhammed Demirel

Erkekler -66 kilo

Bireysel

IJF Olimpik Sıralama Listesi

25.

Okçuluk

Mete Gazoz

Klasik Yay Erkek Takım

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

Gümüş madalya

Okçuluk

Ulaş Berkim Tümer

Klasik Yay Erkek Takım

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

Gümüş madalya

Okçuluk

Muhammed Abdullah Yıldırmış

Klasik Yay Erkek Takım

Ülke

2023 Dünya Şampiyonası

Gümüş madalya

Okçuluk

Elif Berra Gökkır

Kadınlar Klasik Yay Bireysel

Ülke

Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri

Bronz madalya

Kürek

Elis Özbay

Tek çifte (1X)

Bireysel

Dünya Olimpiyat Kota Yarışması

11.

Masa Tenisi

Sibel Altınkaya

Tek kadınlar

Bireysel

ITTF Olimpik Sıralama Listesi

65.

Modern Pentatlon

İlke Özyüksel Mihrioğlu

Kadınlar

Bireysel

UIPM Olimpik Sıralama Listesi

4.

Modern Pentatlon

Buğra Ünal

Erkekler

Bireysel

UIPM Olimpik Sıralama Listesi

33.

Tekvando

Merve Dinçel Kavurat

49 kilo

Bireysel

WT Olimpik Sıralama

2.

Tekvando

Hatice Kübra İlgün

57 kilo

Bireysel

WT Olimpik Sıralama

4.

Tekvando

Nafia Kuş Aydın

67 kilo

Bireysel

WT Olimpik Sıralama

2.

Tekvando

Hakan Reçber

68 kilo

Bireysel

WT Olimpik Sıralama

3.

Tekvando

Emre Kutalmış Ateşli

+80 kilo

Bireysel

WT Olimpik Sıralama

5.

Voleybol

A Milli Kadın Takımı (12 kişi)

Takım

Ülke

FIVB Kadınlar Olimpiyat Eleme Turnuvası

Altın madalya

Yüzme

Kuzey Tunçelli

800 ve 1500 metre serbest

Bireysel

2023 Gençler Dünya Şampiyonası

7.48.75 - 14.58.67

Yüzme

Emir Batur Albayrak

1500 metre serbest

Bireysel

2023 Gençler Dünya Şampiyonası

15.00.57

Yüzme

Berkay Ömer Öğretir

100m Kurbağalama

Bireysel

Avrupa Yüzme Şampiyonası

59.23.00

Yelken

Yiğit Yalçın Çitak

ILCA 7

Ülke

2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası

28.

Yelken

Ecem Güzel

ILCA 7

Ülke

2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası

36.

Yelken

Merve Vatan

IQ Foil

Ülke

Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı

5.

Yelken

Derin Atakan

Formula Kite

Ülke

Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı

4.

Yelken

Beste Kaynakçı

Nacra 17

Ülke

Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı

2.

Yelken

Alican Kaynar

Nacra 17

Ülke

Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı

2.

Yelken

Deniz Çınar

470 Karma

Ülke

Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı

5.

Yelken

Lara Nalbantoğlu

470 Karma

Ülke

Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı

5.

Not: Karma maraton yürüyüş takımında yarışacak sporcular Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından belirlenecek.

Editör: Akif Arslan