“Kahramanmaraş'ın depremi oldu. Uzun süre bir daha olmayacak.”

Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan; Kahramanmaraş’ta yaşayanlara rahat nefes aldıran paylaşımı yaptı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan; “Kahramanmaraş'ın depremi oldu. Uzun süre bir daha olmayacak.” ifadesini kullandı.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki ayrı deprem (Pazarcık ve Elbistan) Asrın Felaketi olarak değerlendirilirken, bölgede vatandaşlar en küçük sarsıntıdan bile etkileniyor. Son günlerde sıkça gündeme gelen Kahramanmaraş bölgesi depremi için Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan adeta “oh” dedirten paylaşım geldi.

İstanbul Teknki Üniversitesi (İTÜ) emekli öğretim üyelerinden Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, eski adı twitter olan yeni ismi ile X olan sosyal paylaşım sitesinden şu paylaşımları yaptı:

“Şu illerde gelecekte görebilecek en büyük deprem; K.Maraş; M7,7, Karabük; K.Maraş'ın depremi oldu. Uzun süre bir daha olmayacak. Kastamonu'nun KAK boyunca Tosya depremli, il başkenti güvenli. (Sürecek).

İl başkenti ne demek? İl merkezi demek. İçel ilin adı, Mersin başkenti. Kocaeli il adı, başkenti İzmit. Çoğunda il adı ile başkenti aynı ad. Bilgiler, yalnızca il başkenti için değil, tüm il ile ilçelerini kapsıyor.

Şu illerin gelecekte görebileceği en büyük deprem; Kırıkkale;

Kütahya ilinin gelecekte görebileceği en büyük deprem; M7,3. Kütahya içi güvenli, ancak Simav, Gediz bölgesi çekinceli.”

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan 6 ilde daha görülebilecek depremlerin büyüklüğünü açıkladı. Ercan'ın 6 Şubat depremlerinde büyük yıkımın yaşandığı Kahramanmaraş'ta beklediği depremin büyüklüğü ise korkuttu...

Ancak, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sosyal medya hesabından Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu ve Kayseri'de görülebilecek en büyük depremin şiddetlerini açıkladı  ve şu ifadeyi kullandı:

“"Şu illerde gelecekte görebilecek en büyük deprem; K.Maraş; M7,7, Karabük;