Şaban ayı namazı nasıl kılınır?
Üç ayların ilki Recep ayı 23 Ocak Pazartesi günü başladı. Recep ayının 21 Şubat tarihinde sona ermesinin ardından, üç ayların ikincisi Şaban ayı başlayacak. 21 Şubat Salı günü idrak edilecek Şaban ayı namazının kılınışı araştırılmaya başlandı.
Üç ayların ikincisi olan Şaban ayı 21 Şubat Salı günü idrak edilecek. Şaban ayı için geri sayım başlarken, “Şaban ayı namazı nasıl kılınır, kaç rekattır, ne zaman kılınır, nasıl niyet edilir?” soruları gündeme geldi. İslam Peygamberi Hz Muhammed’in ‘Ümmetimin ayı’ olarak ifade ettiği Şaban ayı namazının kılınışını derledik.
2 rekat kılınır. Her rekatta 1 Fatiha, 10 Ayetel Kürsi ve Ali İmran süresi 18. ayeti okunur. Bu namazı kılana cennette göz görmedik kulak duymadık, hiçbir beşerin kalbinden geçmeyecek nimetler verilir. Mahşer korkusundan emin olur.


ŞABAN AYINDA YAPILACAK İBADETLER
Şâban ayının büyük kısmını oruçlu geçiren Hz. Peygamber (Buhârî, “Ṣavm”, 52; Müslim, “Ṣıyâm”, 176-177), “İnsanların değerini bilemedikleri bu ayda ameller Allah’a arzedilir; ben amellerimin oruçlu iken Allah’a arzedilmesini arzu ediyor ve bu ayda oruç tutuyorum” buyurmuş (Müsned, V, 201; Nesâî, “Ṣavm”, 70), ramazan dışındaki en faziletli orucun şâbanda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir (Tirmizî, “Zekât”, 28).

Editör: TE Bilisim