İstanbul Serbest Mimarlar Derneği- İstanbulSMD, geçen yıl başlattığı depremlerden etkilenen ve ihtiyaç sahibi, başarılı mimarlık öğrencilerine yönelik bir staj programını bu yıl Türkiye geneline açarak devam ettiriyor.

 Istanbulsmd Logo 134156183

“İstanbulSMD Staj Programı” bu yıl, Samet, Stoneline, ve VitrA firmalarının değerli destekleriyle gerçekleşiyor. Programa katılan öğrencilerin konaklama ihtiyaçları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı- IPA’nın değerli destekleriyle karşılanacak. Programı fon bulma gönüllüsü olarak ArchNetwork destekliyor.

 

Staj programında bu yıl Türkiye genelinden 19 ilden, 96 öğrenci, 43 İstanbulSMD üyesi ve programı destekleyen mimarlık ofisinde, 1 ay süreyle staj yapacak.

 

Program kapsamında ayrıca öğrencilerin mesleki gelişimine katkı sağlamaya yönelik; İstanbul Bilgi Üniversitesi, Salt ve Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi işbirliğiyle etkinlikler ve geziler yer alıyor.

 

Türkiye’nin önemli yapılarına imza atan İstanbul merkezli serbest mimarlık ofisleri ve yapı sektörünün tüm paydaşlarının desteğiyle 21 yıldır faaliyetlerini sürdüren İstanbul Serbest Mimarlar Derneği- İstanbulSMD, geçen yıl gerçekleşen depremlerin ardından, afet bölgesindeki okulları önceliklendirerek hayata geçirdiği “İstanbulSMD Staj Programı”nı bu yıl Türkiye geneline açarak devam ettiriyor.

Ali Hiziroglu Istanbulsmd Baskani 134156031

İstanbulSMDkuruluş amaçları arasında yer alan “nitelikli çevrenin oluşmasında rol oynayacak” mimar adaylarının, geleceklerine ve mesleki eğitimlerine katkıda bulunmayı amaçladığı, depremlerden etkilenen ve ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere yönelik Staj Programı’nı, derneğin “toplumsal sosyal sorumluluğu” olarak gerçekleştirmeyi görevi kabul etmektedir. Program, derneğin, kuruluşundan bu yana bütün üyelerini “mimarlığın iyileştirici rolü” odağında buluşturan en geniş katılımlı projesidir.

“İstanbulSMD Staj Programı” bu yıl, Samet, Stoneline ve VitrA firmalarının değerli destekleriyle hayata geçiyor.  Programa katılan öğrencilerin konaklama ihtiyaçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı- IPA’nın koordinasyonu ve değerli destekleriyle sağlanıyor. ArchNetwork fon bulma gönüllüsü olarak destek veriyor.

Bu yıl Türkiye genelindeki üniversitelerin mimarlık fakültelerine yaptığı açık duyurunun ardından 19 ilden gelen 96 mimarlık öğrencisinin başvurusunu kabul eden İstanbulSMD, üyesi ve programı destekleyen 43 mimarlık ofisinde staj imkanı sağlayacak. Program kapsamında ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Salt ve Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi işbirliğiyle, katılan öğrencilerin mesleki gelişimine katkı sağlayacak geziler ve etkinlikler de yer alıyor.

İstanbulSMD Başkanı Ali Hızıroğlu Staj Programı’na dair görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Derneğimizkuruluş amaçları arasında yer alan “nitelikli çevreninoluşmasında rol oynayacak” genç meslektaşlarımızın geleceklerine katkıda bulunan, “toplumsal sosyal sorumluluğumuz” gördüğümüz bu programı, üyelerimizden ve diğertümpaydaşlarımızdan gelen olumlu görüşlerdenaldığımız cesaretle kapsamını genişleterek devam ettiriyoruz.

 Staj Gorsel 1 134153766

Biliyoruz ki depremlerin ülke genelinde açtığı yaraların sarılması uzun yıllar alacak. Geçen yıl dernek olarak “biz neler yapabiliriz?” sorusuyla yola çıktığımız ve paydaşlarımızındeğerli destekleriyle hayat bulan bu projenin, bu yıl da devam edebilmesi değerlipaydaşlarımızın katkılarıyla mümkün oldu. Bu nedenle programın hayat bulmasını sağlayan başta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Sevilay Uğur Çekim olmak üzere, öğrencilere kapılarını açan mimarlık ofislerine, üniversitelerin ilgili yöneticilerine, maddi manevi destek veren bütün paydaşlarımıza katkıları için gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz”.

 

Türkiye genelinde depremden etkilenen ve ihtiyaç sahibi, başarılı mimarlık öğrencilerine staj desteği sağlayan program, dernek üyesi ve projeyi destekleyen mimarlık ofislerinin katkısı, ilgili üniversite mimarlık bölüm başkanlıklarının koordinasyonu ve derneğin iletişim ağında bulunan firmaların destekleri ile hayata geçiriliyor.

Staj Destek Veren Ofisler 134156136

Staj programı kapsamında, ek kontenjan oluşturarak programa destek veren İstanbulSMD üyeleri şu şekildedir:

●       Abbas Hacıömeroğlu & Yalçın Türkdoğan - AY Mimarlık

●       Baran Uyan- BRN Mimarlık

●       Begüm Yılmaz Bilgin & Caner Bilgin- Bilgin Mimari Tasarım

●       BoğaçhanDündaralp- ddrlp

●       Burak Pekoğlu - BINAA

●       Burak Ünder - ÜNDER Mimarlık

●       Bünyamin Derman - DB Mimarlık

●       Can Çinici- Çinici Mimarlık

●       Cem İlhan & Tülin Hadi- TeCe Mimarlık

●       Cihan Sevindik & Sıddık Güvendi- Nous Mimarlık

●       Dicle Hökenek- Dicle Hökenek Mimarlık

●       Durmuş Dilekci - DDA

●       Elif Sarpaşar, Derya Yüce, Can Güreser- Mimlab

●       Enis Öncüoğlu -Öncüoğlu Mimarlık

●       Erhan Vural - Erhan Vural Mimarlık

●       Ertun Hızıroğlu & Ali Hızıroğlu - ERA Mimarlık

●       Esin Tercan - Norm Mimarlık

353 binden fazla emekli indirimli seyahat etti 353 binden fazla emekli indirimli seyahat etti

●       Görkem Volkan - GVDS

●       H. Ertuğ Uçar - TEĞET

●       Hakan Demirel - Hakan Demirel Mimarlık

●       Hasan Basri Hamulu -Pimodek

●       İpek Baycan - İpek Baycan Mimarlık

●       İnanç Eray -SourStudio

●       Kerem Piker - KPM

●       Kerim Miskavi - MAS Mimarlık

●       Kurtul Erkmen - KG Mimarlık

●       Lütfü Ünver & Ebru Ünver Karaer -İltay Mimarlık

●       LebrizKaraatlı&Sacit Arda Karaatlı -KAAT Mimarlık

●       Mehmet Emin Çakırkaya&DilgünSaklar - Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı

●       Melike Altınışık - MAA

●       Murat Şahin - PDG Mimarlar

●       Mustafa Toner - Toner Mimarlık

●       Oğuzhan Aydın & Sinan Tuncer - Lift Studio

●       Sabri Paşayiğit - SPDO

●       Serdar Kayaalp - Kayaalp Mimarlık

●       Serter Karataban - Team Fores

●       Sevilay Uğur Çekim & Abdurrahman Çekim - Baraka Mimarlık

●       Seyhan Özdemir Sarper -Autoban

●       Sinan Kafadar & Didem Çalışkan Gençsoy – Metex Mimarlık

●       Tuna Han Koç- Rasa Stüdyo

●       Umut İyigün& Murat Aksu- MUUM Mimarlık

●       Y. Burak Dolu- KOOP Mimarlık

●       İBB/İPA/KİPTAŞ/BİMTAŞ

Editör: Akif Arslan