Arda Müzik YouTube Kanalından

Sevcan Orhan - Yar Demedin Sevcan Orhan - Yar Demedin

<iframe width="866" height="487" src="https://www.youtube.com/embed/JRTWy3Lacr8" title="Serpil Sarı | Yasemen | 2022 Arda Müzik" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

Bir zamanlar Kars"a  şimdi ise Iğdır iline bağlı bir köyde uzun saçlı, güzeller güzeli Yasemen adında bir kız yaşarmış. Yasemen'i aynı köyden bir delikanlı sevmektedir. Yasemen'in ise bundan haberi bile yoktur. Delikanlı Yasemen"in evine çok yakın olan ,köylülerce orta bulak/ orta pınar adı verilen pınara giderek, pınara gelen Yasemen'i görmeye çalışır. Pınarın taşlarına  sevdasını anlatan sözler yazar. Yasemen"in ise yaşı evlenme yaşından küçüktür ve sevme sevilmeyi bilmekten uzaktır. Delikanlı daha fazla dayanamaz ve birgün orta pınara geldiği sırada Yasemen'i kaçırır. Yasemen"in ailesi görenlerin haber vermesi ile olayı tez öğrenir ve jandarmaya haber verirler. Jandarmalar Yasemen ve Delikanlıyı yolda yakalar ve araçtan indirerek karakola götürürler. İfadesi alınan Delikanlı mahkemeye çıkarılır ama kaçırma olayı sonucuna ulaşmadığından ceza almadan serbest bırakılır.

O günden sonra delikanlı ne orta pınara uğrayabilir ne de evlerinin önündeki yoldan geçebilir. Yarım kalan sevdası ile  Delikanlı, Yasemen bir başkası ile evlenene kadar kimseyle evlenmez.

Türkü bu hikaye üzerine yakılmıştır.

Bu arada merak edenler için olayın kahramanı delikanlı yakın zamanda vefat etmiş, Yasemen ise   hayattadır.

Yasemen

Jandarmalar beni yoldan indirir

Gözyaşlarım değirmeni döndürür Yasemen

Eğer anan seni bana vermezse

Korkarım ki bu dert beni öldürür Yasemen

Yazı yazdım Ortapınar taşına

Şu gençlikte neler geldi başıma Yasemen

Anan zehir kattı tatlı aşıma

Karakolda yardım eyle Yasemen oy oy

İfademde doğru söyle Yasemen oy oy

Editör: Akif Arslan