İBRAHİM KALIN KİTAPLARINI İMZALADI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Maraş gibi Yedi Güzel Adam'ı üretmiş, Aşık Mahsuni Şerif'i üretmiş, daha birçok şairi, edebiyatçıyı üretmiş şehrimizin de bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapması gerçekten memnuniyet verici"

İBRAHİM KALIN KİTAPLARINI İMZALADI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Gündem ne olursa olsun, son dakika haberleri ne olursa olsun, her insanımız her yaştan mutlaka kitapla, okumakla, defteriyle, kalemiyle birlikte olsun." dedi.

 

Kalın, Büyükşehir Belediyesince Kahramanmaraş Fuar Merkezi'nde düzenlenen, Uluslararası 5. Kitap ve Kültür Fuarı'nı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, fuara katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, etkinlik için Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç birlikte ziyaret edip okurlarla sohbet etti. Kitap fuarında yaptığı incelemenin ardından konuşan Kalın, şunları kaydetti:

https://marasposta.com/ibrahim-kalin-kitaplarini-imzaladi/

“Bu dijital çağda her şeyin anlık üretilip anlık tüketildiği bir çağda okuma kültürünün eş zamanlı olarak güçlenerek devam etmesi büyük önem arz ediyor. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Türkiye’nin en büyük kütüphanesini Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi olarak kurma faaliyetlerine başlamış bulunuyoruz. Ama büyük kütüphaneler yapıp kitapları oraya koymak değil amaç. Amaç okuyucu kültürünü okuma kültürünü güçlendirmek. Kitabı herkesin ulaşabileceği hale getirmek.

 

10-20 yıl öncesiyle kıyaslandığı zaman Türkiye’deki yayıncılığının hem nicelik hem nitelik  olarak ta ciddi bir sıçrama geçirdiğini ifade edebiliriz. Eskiden Türkiye’de 5 bin kitap bakılırken bu rakam günümüzde 7 kat artmış durumda. Çok fazla farklı alanlarda felsefeden, tarihe, siyasi araştırmalardan dini araştırmalara çok ciddi ve canlı yayın hayatımız var. Üniversitelerimizin sayısı ve gençlerimizin sayısı artıyor. Tabi gençlerimizi gelecek hazırlarken de mutlaka bunun sağlam bir okuma kültürünün üzerine bina edilmesi ayrı bir öne taşıyor. Bu açıdan bu kitap fuarlarının çok önemli bir yer teşkil ettiğini ve fırsat sağladığını ifade etmek istiyorum.  Burada sadece okurlar değil, yazarlar, şairler, edebiyatçılar bir araya geliyor.”

https://marasposta.com/ibrahim-kalin-kitaplarini-imzaladi/

Kahramanmaraş’ın son yıllarda Anadolu'nun öne çıkan, ilgi toplayan, önemli kitap fuarlarından biri haline gelmeye başladığını vurgulayan Kalın, bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Kalın, her şeyin anlık üretilip anlık tüketildiği dijital çağda, okuma kültürünün eş zamanlı güçlenerek devam etmesinin büyük önem arz ettiğine dikkati çekerek, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ülkenin en büyük kütüphanesini Ankara'da "Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi" olarak kurma faaliyetlerine başlandığını anlattı. Amacın, sadece büyük kütüphaneler ve binalar yapıp kitapları oraya koymak olmadığını dile getiren Kalın, şöyle devam etti:

 

"Amaç, okuyucu kültürünü, okuma kültürünü güçlendirmek, kitabı herkese ulaşılabilir hale getirmek. 10-20 yıl öncesiyle kıyaslandığı zaman Türkiye'deki yayıncılığın hem nicelik hem nitelik olarak da ciddi bir sıçrama yaşadığını ifade edebiliriz. Türkiye'de eskiden yılda yaklaşık 5 bin kadar kitap basılırken bu rakam bugün kalem olarak 5 ila 7 kat artmış durumda. Çok fazla farklı alanlarda felsefeden tarihe, siyasi araştırmalardan dini araştırmalara, edebiyattan romana ve şiire kadar çok ciddi canlı bir yayın hayatımız var. Üniversitelerimizin sayısı artıyor, gençlerimizin sayısı artıyor."

https://marasposta.com/ibrahim-kalin-kitaplarini-imzaladi/

Kalın, gençleri geleceğe hazırlarken mutlaka bunun sağlam bir okuma kültürü üzerine bina edilmesinin de ayrı bir önem arz ettiğini vurgulayarak, bu açıdan kitap fuarlarının çok önemli bir zemin teşkil ettiğini ifade etti.

 

"OKUMALARI BEREKETLİ OLSUN"

 

Fuarda sadece okurla okuyucunun ya da yayıncıyla okuyucunun buluşmadığını belirten Kalın; yazarlar, şairler, araştırmacılar, edebiyatçıların da bir araya geldiğini, fuar alanının dışında başka yerlerde de şehrin hemen her bölgesinde güzel faaliyetler, sohbetler ve konferanslar yapıldığını söyledi. Kalın, Kahramanmaraş'ın edebiyat ve kültür alanındaki önemine işaret ederek şunları kaydetti:

https://marasposta.com/ibrahim-kalin-kitaplarini-imzaladi/

"Özellikle Maraş gibi şiirin, edebiyatın zaten zengin ve güçlü olduğu şehrimiz biraz daha güçlenmiş oluyor. Maraş gibi Yedi Güzel Adam'ı üretmiş, Aşık Mahsuni Şerif'i üretmiş, daha birçok şairi, edebiyatçıyı üretmiş şehrimizin de bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapması gerçekten memnuniyet verici. Gündem ne olursa olsun, son dakika haberleri ne olursa olsun, her insanımız her yaştan mutlaka kitapla, okumakla, defteriyle, kalemiyle birlikte olsun. Okumaları bereketli olsun."

 

Fuara ilişkin değerlendirmesinin ardından Kalın, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel ile vatandaşlara kendi kitaplarını imzaladı.

https://marasposta.com/ibrahim-kalin-kitaplarini-imzaladi/

Burada yazarların kitap hediyelerini de kabul eden Kalın, vatandaşlarla sohbet etti. Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın, kendisini tarafından kaleme alınan kitapları imzalamasının ardından Kahramanmaraş’tan ayrıldı.

 

ANADOLU AJANSI / İHLAS HABER AJANSI
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER