Türkiye'de afet gönüllülerinin sayısı 1,5 milyona ulaştı

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Yunus Sezer, Türkiye'de afet gönüllülerinin sayısının 1,5 milyona ulaştığını belirtti.

Sezer, kentteki bir tesiste düzenlenen AFAD gönüllüleri sertifika töreninde, Türkiye'nin afet riski fazla olan bir ülke olduğunu söyledi.

Ülkenin neredeyse her noktasında afetlerin yaşanabileceğini ifade eden Sezer, "Bunlar sel, deprem, yangın, heyelan şu anda bile biliyorsunuz Tokat Sulusaray merkezli yine orada Yozgat'ı, çevre illeri etkileyen bir deprem yaşandı ve onların artçıları da hala devam ediyor." dedi.Türkiye'de Afet Gönüllülerinin Sayısı 1,5 Milyona Ulaştı1

Sezer, afetlerle mücadele etmenin temel şartının ise riski azaltmak olduğuna değindi.

Türkiye'nin kriz yönetimi kapasitesinin dünyada ilk sıralarda yer aldığını anlatan Sezer, şunları kaydetti:

"Yine afetlerde de bunu görüyorsunuz. Belki dünya tarihinin yaşamış olduğu en büyük depremi 6 Şubat'ta 20 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremde gördük. Bu deprem 6 ay geçmeden neredeyse barınma problemleri de dahil olmak üzere birçok problemi, birçok sorunu halletmiş bir ülkeyiz. Şimdi de kalıcı konutları teslim ediyoruz. Afet sonrasında iyileştirme noktasında da çok iyiyiz."

 Türkiye'de Afet Gönüllülerinin Sayısı 1,5 Milyona Ulaştı0

Afetlerde gönüllüler ön saflarda

Vali Sezer, afetlerde riskin gönüllülük sistemiyle azaltıldığını vurguladı.

Deprem bölgesinde tanışıp evlenen hemşire çift, aynı hastanede görev yapıyor Deprem bölgesinde tanışıp evlenen hemşire çift, aynı hastanede görev yapıyor

Türkiye'de gönüllülük sisteminin iyi seviyelere geldiğini aktaran Sezer, "Hem Türk Kızılay gönüllülerimiz hem de AFAD gönüllü sisteminin 4 yıllık bir geçmişi var. 6 Şubat depreminden önce 500, 600 bin civarında gönüllümüz vardı şu anda afet gönüllülerimiz yaklaşık 1,5 milyonu buldu." bilgisini verdi.

Türkiye'de Afet Gönüllülerinin Sayısı 1,5 Milyona Ulaştı2

Sezer, her tür afette gönüllülerin en ön saflarda koştuğunu belirtti.

Kurumların akredite olması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Sezer, yıl sonuna kadar 2 bin kişinin arama kurtarmada görev almasını hedeflediklerini ifade etti.

Edirne'yi arama kurtarmada merkez yapmak istediklerini belirten Sezer, Balkanlar'dan üniversitelerin katılımıyla arama kurtarma yarışması düzenleneceğini de kaydetti.

Türkiye'de Afet Gönüllülerinin Sayısı 1,5 Milyona Ulaştı3

Edirne AFAD Müdürü Elvan Kaya ve AFAD gönüllüsü Selda İnanç'ın konuşmasının ardından Sezer, Destek AFAD Gönüllüsü 44 kişiye sertifikalarını verdi.

Programa Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal ve AFAD ekibi de katıldı.