Türkiye’nin fay hatları

Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de Kuzey, Doğu ve Batı Anadolu diye adlandırılan üç büyük fay hattı yer alıyor.

Türkiye ve komşuları tarih boyunca en büyük depremlerin yaşandığı bölgelerin başında geliyor. Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları birçok ili etkiliyor.

Türkiye Diri fay Haritası üzerinde gösterilen toplam diri fayların sayısı 485'e ulaşıyor. Bunlardan 326'sı tekçe fay, fay zonu veya sistemi olarak yer alırken 183'ü ise bu ana yapılar altında fay segmenti olarak haritalandırılıyor. Türkiye Diri Fay Haritası’nda gösterilen diri fayların her birinin 5,5 ve daha büyük depremler üretebilecek kaynak zonlar olduğu belirtiliyor.

Aktif fay hatlarından etkilenen bölgeleri inceledik.

Anadolu'yu uçtan uca saran Kuzey Anadolu Fay Hattı

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, 24 ilin merkezinden geçiyor.

Doğuda Bingöl'ün Karlıova ilçesinden başlayıp; Marmara Denizi'nin içinden devam ederek batıda Saros Körfezi'ne kadar uzanıyor.

Geçmişte büyük afetlerin yaşandığı bölgede, 7 ve üzeri büyüklüğünde depreme neden olabilecek faylar bulunuyor.

Trakya'yı sarsan Ganos Fayı deprem riskini diri tutuyor

Tekirdağ (Gaziköy) ile Saros Körfezi arasında uzandığı tespit edilen ve en son 1912 yılında aktive olan Ganos Fayı, Trakya için risk oluşturuyor.

Ganos Fayı, 1912'de Tekirdağ Şarköy ilçesi civarında iki büyük depreme neden oldu.

Uzmanlar, bölgede meydana gelebilecek bir depremin Trakya'nın güneyini daha çok etkileyeceğine işaret ediyor.

Olası Marmara depremi

Kuzey Anadolu Fay hattının Marmara Denizi içinden geçen parçalarının kırılması sonucu oluşacağı düşünülen depremin başta İstanbul'un güney kesimleri olmak üzere, geniş bir coğrafyayı etkileyeceği tahmin ediliyor.

İstanbul'da beklenen deprem konusunda, yıllar boyunca birçok araştırma yapılırken; uzmanlar tsunami tehlikesine dikkati çekiyor.

Öte yandan Türkiye'nin en büyük nüfusuna sahip şehri, son yıllarda hız kesmeden devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da depreme hazırlanıyor.

Batı Anadolu Fay Hattı

Batı Anadolu Fay Hattı, Anadolu'nun batısında doğu-batı uzanışlı, kuzeyden-güneye doğru sıralanan pek çok faydan oluşuyor.

Ege Bölgesi Graben Sistemi olarak adlandırılan fay sistemi, Batı Anadolu'da yaklaşık 120 bin kilometrekarelik alanda yer alıyor.

Bu fay hattında yer alan izmir, 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremle sarsıldı. Merkezi Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremde 117 kişi hayatını kaybetti.

"Doğu'da olası bir depreme hazırlıklı olunması" uyarısı

Doğu Anadolu Fay Hattı'nın da Bingöl'ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesi arasında yaklaşık 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Uzmanlar, Doğu Anadolu Fay Hattı başta olmak üzere özellikle Bingöl ve çevresinin enerjinin biriktiği alanlar arasında bulunduğunu belirtiyor.

Kentte son büyük deprem 1 Mayıs 2003'te 6,4 büyüklüğünde kaydedilirken; 174 kişi hayatını kaybetti, 520 kişi yaralandı.

Bölgede en riskli bölüm olarak Gökdere ile Bingöl arası gösteriliyor.

Karlıova'da ise hem Kuzey Anadolu Fay Zonu hem de Doğu Anadolu Fay Zonu'ndan kaynaklanan deprem riski artıyor.

Bingöl'de yıkılan riskli yapıların yerine 20 yılda 270 blokta 5 bin 993 güvenli konut inşa edildi.

Adana her an deprem üretebilecek faylarla çevrili

Ceyhan ilçesi merkezli 6,3 büyüklüğünde depremi 1998 yılında yaşayan Adana, geçen seneki "asrın felaketi"nden de etkilendi.

Kentte, 6 Şubat depremlerinden sonra 25 Temmuz 2023'te de Kozan merkezli 5,5 büyüklüğünde sarsıntı yaşandı.

Adana'nın çevresinde her an sarsıntılar üretecek faylar bulunuyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden 11 kent etkilendi

Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde gerçekleşen son büyük deprem 6 Şubat 2023'te gerçekleşti. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden 11 il etkilenirken, bu şehirler bir yılda yaklaşık 57 bin kez sallandı.

MTA Türkiye'nin tektonik resmini ziyaretçilere sunuyor

Öte yandan Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün (MTA) hazırladığı Diri Fay Hatları ve çevrim içi yer bilimleri portalıyla Türkiye'nin tektonik hareketlerini resmederken, son gelişmeleri de çevrim içi ziyaretçilere gösteriyor.

Türk baklavasının şekeri düştü Türk baklavasının şekeri düştü

https://www.marasposta.com/foto-galeri/turkiyenin-fay-hatlari

Editör: Akif Arslan