MARASPOSTA.COM (ÖZEL)

Kahramanmaraş Özel Sular Akademi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Eren “Çay, Kola ve benzeri tüketilen sıvılar suyun yerini tutmaz” uyarısında bulundu.

Özel Sular Akademi Hastanesi Üroloji Polikliniğinden Op. Dr. Mustafa Eren, bu yıl sıcaklıkların hat safhaya çıktığını belirterek günlük su tüketiminin önemine dikkat çekti. Eren, hava sıcaklarının terlemeyle birlikte sıvı kaybına sebep olduğunu bununda böbrek fonksiyonlarını oldukça etkilediğini ifade etti.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Eren, Kahramanmaraş’ın taş açısından endemik bir bölge olduğuna dikkat çekerek bu yıl daha da çok taş hastalarıyla karşılaştıklarını ve bunun sebebinin ise su tüketiminin az olmasından geçtiğini söyledi. Eren, şunları kaydetti:

BÖBREK YETMEZLİĞİNE KADAR GİDEBİLECEK RİSK

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi: Gözünüzü sık kaşıyorsanız dikkat! Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi: Gözünüzü sık kaşıyorsanız dikkat!

“Böbrek fonksiyonlarının çalışması için en önemli unsur su tüketiminin fazla olması gerekmektedir bu nedenle de bir kişinin günlük 2,5 litre su tüketmesi gerekir.

Hastalarımız soruyor: Çay içsek, kola içsek aynı şey olur mu? Aynı şey değil lütfen günlük 2,5 litre su tüketelim böbreklerimiz iyi çalışsın. Vücudumuz taş üretmesin. Özellikle şeker ve tansiyon hastalarında çok daha fazla sıvı ihtiyacı oluşmaktadır.

Böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek risk oluşmaması için sıcak havalarda su tüketimine azami dikkat edelim.”