Okulların kapanmasının ardında neredeyse 3 ay sürecek yaz tatili de başlamış oldu. Ancak çocukların öğrenme halleri tatilde de devam ediyor ve tam bu noktada ebeveynlere oldukça önemli görevler düşüyor.Çünkü uzun süreli tatillerde çocuklar öğrenme kaybı yaşayabiliyorlar.

Tatildeyaşanan başarılı deneyimlerin çocuklara çalışkanlık, yeterlilik ve hakimiyet duygusu kazandırırken aynı zamanda özgüvenlerini de artırdığını söyleyen Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek, uzun yaz tatilini çocukların gelişimlerine katkı sağlayacak keyifli bir sürece dönüştürmenin yollarını anlattı.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (1)

1. Planlarınıza onu da dahil edin

Çocuklarla konuşarak fikirlerini almak ve onları yapılan planlara ortak etmek kendilerini daha değerli hissettirecektir. Tatil süreçlerini çocuğunuzla beraber planlamak ise hem onların bu duruma daha kolay uymalarını sağlar hem de karar verme becerilerini geliştirir.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (3)

2. Yaz kampına gönderin

Yaz kamplarında geleneksel öğretim programları uygulanmaz. Bu nedenleçocuğunuz okul döneminin üzerine katılacağı böyle bir etkinlik ortamından oldukça keyif alacaktır. Buradaçocuklar üretime katılarak yeni bilgiler öğrenecek ve aynı zamanda sosyal olarak da birçok kazanım elde eldecektir.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (7)

3. Yardımlaşmaya teşvik edin

Kadın besici, destekle yeniden sürü sahibi oldu Kadın besici, destekle yeniden sürü sahibi oldu

Çocuğunuza yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğretebileceğiniz farklı yöntemler bulmanız onu bu konda harekete geçirecektir. Bunun için kendisineharçlığının bir miktarı ile sokak hayvanlarına mama almasını, pazardan dönen bir tanıdığın filesini evine kadar taşımasını veya örneğin krakerlerini arkadaşları ile paylaşmasını teklif edebilirsiniz.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (4)

4. Birlikte zaman geçirin

Birlikte hikâye okumak, film izlemek bireyler arası paylaşımı güçlendiren en verimli zamanlar arsında gelir. Çocuğunuzun, hikâye veya filmlerdeki kahramanların yaşadıkları olaylar karşısındaki tepkileri ve duyguları hakkında onunla konuşmak oldukçaeğlenceli bir öğrenme tekniği olacaktır.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (6)

5. Oyun oynamaya teşvik edin

Çocuklar oynadıkları oyunlar sayesindehayatı keşfederken sorunlarını da yine oyunlarla ifade ederler. Bu nedenle tatilde çocuğunuzla beraber oyun oynamayabol bol zaman ayrın.Ayrıca akranlarıyla birlikte oyun oynayabileceği ortamlar yaratın, duygularının ifadesini kolaylaştıracak hamur ve çeşitli boya tarzı malzemeler edinmelerine imkân tanıyın.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (5)

6. Arkadaş edinmelerine fırsat verin

Tatillerde kurulan arkadaşlıklar çocukların bağlanma ve duygusal güvenlik gereksinimlerini karşılayarak onların sosyal yalıtım eğilimlerini azaltır. Ayrıca sosyal ve duygusal gelişimlerininyanı sıra özbenlik saygılarını arttırırken problemlerle başa çıkma becerilerini de geliştirir.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (2)

7. Sorumluluk yükleyin

Çocuklarınızlaevde yapılması gereken işler hakkında konuşun ve ona sorumluluklar verin. Örneğin odasının düzen ve temizliğinden sorumlu tutun. Veya markete beraber gidin ve alış-veriş listesini kontrol etmesini isteyin. Çocuğunuz bunları yaparken her olumlu adımında onu takdir etmeyi unutmayın.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (4)
8. Spora zaman ayırın

Okul zamanlarında yapılan spor etkinlikleri çocukların yaşam mücadelesi hakkında sembolik anlamlar çıkartmalarına yardımcı olurken stresle baş etmelerini dekolaylaştırır. Bu nedenle yaz tatilinde de sporla ilgilenmelerine olanak sağlayarak bu konuda bir devamlılığın oluşmasına fırsat verin.

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Kişisel Gelişimine Katkı Sunacak 9 Öneri (7)

9. Kültürel etkinliklerde bulunun

Ülkemizin hemen her yerinde birçok tarihi yer ve eser bulunuyor. Bunu bir fırsat olarak değerlendirip size yakın tarihi bir yeri çocuğunuzla birlikte ziyaret edin. Yaşına uygun olabilecek bir sergi veya sanatsal etkinlik bularak beraber gezin ve üzerine konuşarak onun fikirlerini alın. Çocuklar bu tarz aktivitelere katılarak sosyalleşirken aynı zamanda entelektüel birikimlerini de geliştirebilirler.

Editör: Akif Arslan