Türkiye'ye karşı ilginç bir şekilde savaş hazırlıkları yapan Yunanistan'da şu sıralarda hareketli bir süreç yaşanıyor.

Yunanistan’dan Türkiye'ye Karşı Hamle (4)

Türkiye'ye karşı akılalmaz tehditler savuran Yunan tarafı harekete geçti. Yunan donanması, Donanma Komutanı Koramiral Dimitrios-Eleftheriu Katara’nın huzurunda İyon Denizi’nde 2 ve 3 Temmuz Salı ve Çarşamba günleri güdümlü füze eğitim atış tatbikatı gerçekleştirdi.

Yunanistan’dan Türkiye'ye Karşı Hamle (5)

Tatbikata, Fırkateyn Komutanlığı (ΔΦΓ), Sürat Tekneleri Komutanlığı (ΔΦΓ), Deniz Kontol Gemileri Komutanlığı (ΔΠΕ), Donanma Saldırı Helikopterleri Komutanlığı (Ε/Π) ve Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları katıldı.

Yunanistan’dan Türkiye'ye Karşı Hamle (2)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına göre, karmaşık ve zorlu yüzey ve hava tehdidi senaryolarında Donanmanın geniş bir yelpazedeki ve çeşitli füze yeteneklerini başarıyla test ettiği ifade ediliyor.

Yunanistan’dan Türkiye'ye Karşı Hamle (3)

NATO Washington Zirvesi: Değişen gündeme rağmen öncelikler değişmedi NATO Washington Zirvesi: Değişen gündeme rağmen öncelikler değişmedi

Yüzey atışlarının nihai sonucu, belirlenen iki hedefin başarıyla vurularak batırıldığı belirtiliyor.

Yunanistan’dan Türkiye'ye Karşı Hamle (1)

Bu eğitim tatbikatında, Filoların Karargah Birimlerinin yıllık operasyonel eğitim programının bir parçası olup, katılan birimlerin savaş kabiliyetinin yanı sıra operasyonel hazır olma durumlarının değerlendirilmesi ve artırılmasını amaçladığı ifade ediliyor.

https://www.yeniakit.com.tr

Editör: Akif Arslan