Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman ve Malatya'da AK Parti il teşkilatları, 27 Mayıs 1960 darbesinin 64. yılı dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptı.

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Cüneyt Doğan, parti binasında teşkilat üyelerinin katılımıyla düzenlediği toplantıda, 27 Mayıs 1960 darbesinin milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bıraktığını vurguladı.

Demokrasiye ve halk iradesine düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacaklarının altını çizen Doğan, şöyle devam etti:

"27 MAYIS DEMOKRASİ DARBESİ YIL DÖNÜMÜ BASIN AÇIKLAMASI

Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atılmıştır. 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır.

Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından “Türkçe Ezan” uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir. Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır.

AK Partli Yenişehirlioğlu, "Hayat Yeniden Vakfı"nın açılışına katıldı AK Partli Yenişehirlioğlu, "Hayat Yeniden Vakfı"nın açılışına katıldı

Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari “Yassıada Yargılamaları” ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur.

Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.

Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız"

 

Çevre illerde de kınamalar yapıldı

AK Parti Gaziantep İl Başkan Vekili Murat Şerbetçi, parti binasında düzenlenen toplantıda, 27 Mayıs darbesinin Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olduğunu söyledi.

AK Parti Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Gürkan Ayaydın, parti binasında yaptığı açıklamada, 27 Mayıs'ta cuntacı zihniyetin demokratik yönetime anti demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutukladığını ifade etti.

AK Parti Kilis İl Başkanlığı önünde toplanan partililer adına konuşan İl Başkanı Zihni Serhan Diyarbakırlı da 27 Mayıs darbesinin vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bıraktığını belirtti.

AK Parti Adıyaman İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hilal Doğan Güvenç, 27 Mayıs darbesini kınadı.

AK Parti Malatya İnsan Hakları Başkanı İlhan Doğan da yaptığı açıklamada, Türk demokrasisine ilk hançerin 27 Mayıs 1960 darbesiyle saplandığına vurgu yaptı.

 

https://www.marasposta.com/foto-galeri/ak-parti-teskilatlari-ortak-aciklama-ile-27-mayis-darbesini-kinadi

Editör: Akif Arslan