Almanya’da Mesleki Kurslara Gidenlere 1.200 Euro Maaş

Almanya’da işverenler işçi açığına çözümü, çalıştırılacak elemanı yetiştirmekte buldu. Uzun yıllardır Almanya’da uygulanan ‘Dual Sistemi’ bu ülkede yaşamak ve meslek sahibi olmak isteyenlere yeni fırsatlar sunuyor. Marangozdan elektrikçiye kadar her alanda mesleki eğitim için kursiyerlerin arandığını belirten Jobstas.com Kurumsal İletişim Müdürü Ertuğrul Uzun, “ Vatandaşlar, istedikleri uzmanlık alanı ile ilgili haftada 3 gün işe, 2 gün mesleki okula gidiyor. Bu durum 3 yıl sürüyor. Eğitimin başlangıcında 1.200 Euro maaş alıyorlar. Bu rakam zamanla artıyor” dedi.

Almanya’da nüfusun yaşlanmasından dolayı birçok sektörde işçi açığı giderek artıyor. Şimdilerde 2 milyona dayanan çalışan açık sayısının, 2030 yılına kadar 3 milyonu bulması bekleniyor. Öyle ki ülkede her iki işletmeden biri çalışan arıyor. Yaşanan bu durum sonrası ülke, yabancı işçiler için kapılarını açmaya hazırlanıyor. Almanya, sadece kalifiye eleman içinde değil meslek sahibi olmak isteyenleri de ‘Dual Sistemi’ çerçevesinde ülkeye bekliyor.

“Öğrenirken Kazanabilirsiniz”

Almanya’daki işverenler ile Türkiye’deki işçileri bir araya getiren Jobstas.com Kurumsal İletişim Müdürü Ertuğrul Uzun sistemin nasıl işlediğini şöyle anlattı: “Bu program kapsamında vatandaşlar, belirli bir alanda işe yönlendirilir. Kişiler; 3 gün okul, 2 gün iş şeklinde 3 sene boyunca o alanda çırak olarak çalışırlar. Pratik ve teorik eğitimi bir arada sunan sistem, öğrenirken kazanmayı sağlıyor. Çalışılan süre boyunca eğer maaş yetersiz olursa şirket kişilerin yaşam masraflarının karşılanmasına da yardımcı oluyor. 18 yaş ve üzeri herkesin başvurabildiği program için belli bir Almanca seviyesi gerekiyor.”

“Mesleki Eğitim için 259 Bin Açık Var”

Mesleki eğitim için 259 bin açığın olduğunu belirten Uzun, sözlerine şöyle devam etti: “ Her meslek alanında açık var. Devlet dairesine girmek için bile mesleki eğitim alabilirsiniz. Kursiyerler meslek eğitimine ortalama 1.200 Euro maaş ile başlıyor. Buradaki mesleki eğitim ile birlikte akşamları üniversite eğitimine de gidilebilir. Sistemin başvurusu ise normal iş arama süreçleri gibi oluyor. Fakat sistemde mesleki eğitim diye belirtilmesi gerekiyor.”

Jobstas.com Hakkında

Jobstas.com, işverenlerin ve iş arayanların bağlantı kurduğu yeni bir dijital web platformudur. Kariyer sitesi, iş arayanları ve işverenleri dünya çapında bir araya getiriyor. Jobstas.com aracılığıyla insanlar 16 dilde arama yapabiliyor. Bunlar en çok konuşulan 16 dildir. Dünya nüfusunun %75'inden fazlası, yani yaklaşık 6 milyar insan Jobstas.com'a kendi ana dillerinde erişebiliyor.

Yenilik şu ki, çalışanlar sadece iş teklifleri için başvurmuyor, çalışanlar merkezde ve odakta ve dünyanın her yerinden işverenler sizinle iletişime geçiyor ve size iş teklifleri yapıyor.

Sistem sayesinde Almanya'nın yanı sıra tüm Avrupa'da ve ABD'de de adaylar iş bularak ve yeni hayat kurulabilir. Çalışanlar kayıt olduktan sonra, genellikle önümüzdeki 8-12 hafta içinde iş teklifleri alabilirler. Bununla birlikte, doğrudan iş başvurusunda da bulunabililer. Kayıt, işverenler ve çalışanlar için ücretsizdir. Çalışanlar işe yerleştirme durumunda bile herhangi bir ödeme yapmazlar. Özellikle Almanya'da ilk temas ile Almanya'ya giriş arasında yaklaşık 6 ay sürebilir.

Birbirine uyan profiller, yani işverenlerin aradiği özelliklerle iş arayanların nitelikleri ve becerileri ototmatikmen denkleşiyor. Bu şekilde dünyada tek örnektir. Iş arayanların merkezde olduğu ilk ve tek dijital platformdur.

Nasil işler?

İş arayanlar ilk olarak Jobstas. com’a girip ücretsiz hesap açmak zorundalar. Hesap açılışında asgari billgileri doldurup cv’lerini yüklemeleri gerekiyor. Yükledikten sonra işverenler direkt temasa geçip teklif verebililrler. İş arayanlar profillerini ne kadar iyi doldurursa eşleşme şansları da daha yüksek olabilir.

www.jobstas.com