Yüksek Öğretim kurumları Sınavı(YKS) müracaatları başlamasıyla beraber sınav giriş ücretlerine yapılan fahiş zamma Yeniden Refah Partisi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhammed Aydoğar sert tepki gösterdi.

2023 yılında 115 TL olan YKS’nin tek oturum başvuru ücretinin 2024 yılında 295 TL’ye çıkmasına Yeniden Refah Partisi adayıMuhammed Aydoğar sessiz kalmadı. Yıllık enflasyonun çok üstünde bir zam yapıldığına dikkat çeken Aydoğar, bu zammı ‘fırsatçılık’ olarak nitelendirdi. Özellikle deprem bölgesinde maddi olarak sıkıntılar yaşayan öğrencilerin bu sınav ücretini karşılama da zorluklar yaşayacağının altını çizen Aydoğar, bu konunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Güngör, önceki dönem belde belediye başkanlarıyla buluştu Güngör, önceki dönem belde belediye başkanlarıyla buluştu

“DAR GELİRLİ VATNADAŞLARIMIZ ZOR DURUMDA KALIYOR”

TYT-AYT ve Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) sınavları için başvuru ücretlerinin 1000 TL olmasının dar gelirli vatandaşları zorda bırakacağını dile getiren Aydoğar; “Tyt-Ayt ve Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavları için sınava girecek öğrencilerimizden yaklaşık bin TL sınav giriş ücreti talep edilmektedir. Bu ücret dar gelirli öğrenci ve velilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Velilerimiz çocuklarını okutabilmek için çok ciddi masraf ve fedakarlıkta bulunmaktadırlar. 12 yıl boyunca türlü masraflar yaparak çocuklarını üniversiteye hazırlayan velilerimiz, 12.yılın sonunda birde üniversite sınavına giriş ücreti ile karşılaşmaktadır.”

“KABUL EDİLİR BİR DURUM DEĞİL”

Bu sınav ücretlerinin kabul edilebilir olmadığını kaydeden Aydoğar, bu durumun kendilerini üzdüğünü dile getirdi. Hiç olmazsa deprem bölgesindeki öğrencilerin sınav ücretlerin muaf tutulması gerektiğini söyleyen Aydoğar, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Sürekli sahada, özellikle depremden maddi ve manevi olumsuz etkilenmiş vatandaşlarımızdan ve öğrenci kardeşlerimden sınav ücretlerindeki yüksek tutar ile ilgili yaşadıkları zorluklarla alakalı sıkıntıları duymak beni fazlasıyla üzmektedir. Ücretlerin bu denli fazla olması kabul edilebilir bir durum değildir. Hiç değilse deprem bölgelerinde bu ücrete muafiyet getirilebilir.”