Bayram  kömbeleri  fırına girdi

Kahramanmaraş /Andırın (SHA) – Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte fırınlarda hareketlilik artarken, Andırın ilçesine özgü Bayram Kömbesi yapımı da başladı.

Ramazan Ayı boyunca yoğun günler geçiren fırıncı esnafı, şimdi ise özel kömbelerin hazırlığına başladı. Andırın'ın kendine özgü ekmeğiyle tanınan bölgesinde, sadece Ramazan Bayramları için yapılan ve oldukça zahmetli olan Bayram Kömbesi için fırınlarda mesaiye başlandı.

Bayram Kömbeleri Fırına Girdi (1)

Unlu mamuller üreticisi ve fırıncı Fatih Güzel, Bayram Kömbesinin yapımının detayları hakkında şunları söyledi: "Andırın'a özgü Bayram Kömbelerini hazırlamaya başladık. Kepeği alınmamış un, süt, çörekotu, pekmez, şeker ve katmeri içerisinde tahin, tereyağı ve margarin karışımıyla özenle yapıyoruz. Odun ateşinde pişirerek lezzetini arttırıyoruz.”

Bayram Kömbeleri Fırına Girdi (4)

FINTECH ISTANBUL B2B Connect Summıt’te TÜRKKEP’e yoğun ilgi FINTECH ISTANBUL B2B Connect Summıt’te TÜRKKEP’e yoğun ilgi

Bayram Kömbelerinin kilogram olarak satıldığını belirten Güzel, "150 TL'den satışa sunduğumuz bu özel lezzet, ilçemiz dışından da yoğun talep görüyor. Bayanlar tarafından hazırlanan Kömbelerin bayatlamaması ve lezzetli olması, ilgiyi arttırıyor." şeklinde konuştu.

Bayram Kömbeleri Fırına Girdi (2)