Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) 20.Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin belirlendiği toplantıda Naci Kaplanyeniden başkan seçildi.

Türkiye’de 19 üye firma ile beyaz et sektörünü başarı ile temsil eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) 20. Olağan Genel Kurul Toplantısı 24 Ocak 2024 Çarşamba günü Ankara’daDerneğin Toplantı Salonunda yeterli katılım sayısı ile yapıldı.

Enuygun.com, otobüsle gidilebilecek yurt dışı şehir rotalarını paylaştı Enuygun.com, otobüsle gidilebilecek yurt dışı şehir rotalarını paylaştı

Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin belirlendiği toplantıda Naci Kaplan ikinci kez başkan seçildi. Derneğin 20. Olağan Genel Kurul Toplantısında yapılan seçim sonucuna göre; Başkan Yardımcısı Faik Üçer, SaymanüyeCüneyt Özkurt oldu.Dr. Sait Koca ve Burak ÖZKAN yönetim kurulu üyeleri olarak belirlendi.

TÜRKİYE BEYAZ ET SEKTÖRÜ 2023YILINDA 2,4 MİLYON TONA YAKIN ÜRETİM YAPTI

Genel Kurul Toplantısı açılış konuşmasında dünya ve ülke beyaz et sektörünün değerlendirmesini yapan BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kaplan, “BESD-BİR, yıllık cirosu yaklaşık 5,5 milyar dolar olan, 90’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren ve dolaylı olarak 3milyon kişinin geçimine katkı sağlayan Türkiye beyaz et sektörünü 31 yıldır başarıyla temsil etmektedir.  Dünyada en çok tüketilen et ürünü olan beyaz etin, gelecek10 yılda en fazla üretilen protein kaynaklı gıda olmaya devam edeceği öngörülmektedir. Türkiye 2,4 milyon tona yakınüretimi ve 500 bin ton a yakın ihracatı ilebeyaz et üretiminde Dünyada 10’uncu, ihracatta ise 7’inci sıradadır.” dedi.

Besd Bi̇r’e Kaplan Yeniden Başkan Seçildi (1)

BİLİME DAYALI ÜRETİM BİLİNCİYLE “YEŞİL VE ÇEVRECİ” EKONOMİ İLKELERİNİ BENİMSEMEK ZORUNDAYIZ

Bilime dayalı üretim yapan ve gelişme potansiyelinin olduğunu söyleyen Başkan Naci KAPLAN, ileriye yönelik gelişmeler göz önüne alındığındayeni dünya düzeninde sektörü bekleyen zorluklar olduğunu dile getirdi ve konuşmasına şöyle devam etti: “Sürdürülebilir üretimin gerekliliği karşımıza çıktı. Dünya standartlarında ve gelişen teknolojiyi kullanarak üretim yapan bizlerin; kısa vade gelecek planlarımıza mutlaka çevresel riskleri ve ekolojik kıtlıkları azaltmayı hedefleyen “yeşil ve çevreci” ekonomi ilkelerini benimseyerek hayata geçirmesi lazım.”

90’DAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ

Yıllık cirosu yaklaşık 5,5 milyar dolar olduğu, doğrudan ve dolaylı dolaylı çalışanıyla yaklaşık3 milyon kişinin geçimine katkı sağladığıtahmin edilenTürkiye beyaz et sektörü, bugün 90’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Derneğin, 31. Yılında sektörü başarıyla temsil etmeye devam edeceğini söyleyen Naci Kaplan tüketimle ilgili olarak; ülkemiz kişi başına beyaz et tüketiminin 20 kg olduğunu, dünya kişi başı tüketim ortalamasından yukarıda olsa da 35-45 kg olan gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmak için Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliğinde daha fazla çalışmalar yapılması gerektiği çağrısında bulundu.