Kahramanmaraş’ın da yer aldığı Akdeniz Bölgesinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Adana'nın doğusu, Osmaniye geneli, Hatay'ın kıyı ilçeleri ile Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne (MGM) göre; Kahramanmaraş ve ilçelerinde hava durumu şöyle olacak:

İlçe

Beklenen Hava

En Düşük
(°C)

En Yüksek
(°C)

Kahramanmaraş

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

14

25

Afşin

Çok bulutlu

9

22

Andırın

Parçalı ve çok bulutlu, kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

9

19

Çağlayancerit

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

8

23

Ekinözü

Çok bulutlu

10

21

Elbistan

Çok bulutlu

9

22

Göksun

Çok bulutlu

6

20

Nurhak

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

9

20

Pazarcık

Çok bulutlu

13

23

Türkoğlu

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

15

26

1218Buyuk (1)030520240

DOĞU AKDENİZ METEOROLOJİK GÖRÜNÜMÜ

 

Kahramanmaraş’ın da yer aldığı bölge genelinin çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Adana'nın doğusu, Osmaniye geneli, Hatay'ın kıyı ilçeleri ile Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgâr genellikle kuzey ve doğu, yarın(cuma) öğle saatlerinden itibaren batı ve güneybatı yönlerden hafif yer yer orta kuvvette; Hatay'ın güneyi, Gaziantep’in doğusu ile Adana ve Kahramanmaraş'ın yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

Adana’nın doğusu (Yumurtalık, Ceyhan, İmamoğlu, Kozan, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli), Osmaniye il geneli, Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesi ile Hatay’ın batı ilçelerinde (Erzin, Dörtyol, Payas, İskenderun, Arsuz, Samandağ) aralıklı ve yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. (Periyot:02.05.2024 23.30-03.05.2024 22.00)

 1218Buyuk (1)03052024

GÜNÜN METEOROLOJİK GÖRÜNÜMÜ

MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Ege kıyıları ve Batı Akdeniz hariç aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Trakya (Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ’ın iç kesimleri), Doğu kesimlerde (Mardin, Batman, Bitlis, Siirt, Şırnak, Hakkâri’nin güneyi, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Van’ın kuzeyi), Doğu Akdeniz (Adana’nın doğusu, Osmaniye ile Hatay’ın kuzey ilçelerinde) ve Artvin çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI: İç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

 

RÜZGÂR: Genellikle kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, kuvvetli yağış beklenen yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Trakya (Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ’ın iç kesimleri) Güneydoğu Anadolu (Mardin, Batman, Bitlis, Siirt, Şırnak, Hakkari’nin güneyi, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Van’ın kuzeyi), Doğu Akdeniz (Adana’nın doğusu, Osmaniye ile Hatay’ın kuzey ilçelerinde) ve Arvin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

AKDENİZ BÖLGESİNDE HAVA

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adana’nın doğusu, Osmaniye ile Hatay’ın kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Gençlik Bayramı’nda trenler ücretsiz Gençlik Bayramı’nda trenler ücretsiz

ADANA 16°C, 27°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, doğu kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA 20°C, 29°C

Parçalı ve çok bulutlu

BURDUR 11°C, 24°C

Parçalı ve yer yer çok bulutlu

HATAY 18°C, 24°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuzey ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

KAHRAMANMARAŞ 14°C, 25°C

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı