MATİL, MAKFED arasında üniversite-sanayi iş birliği

Çelik ve makina sektörleri güçlerini birleştirdi

Türk çelik sektörüne Ür-Ge, Ar-Ge inovasyon, teknoloji geliştirme ve akredite laboratuvar hizmetleri ile katkı sunan Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş. (MATİL) ve en büyük çelik tüketicilerinden biri olan makine imalat sanayiinin çatı kuruluşu Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) arasında önemli bir iş birliğine imza atıldı. MATİL’in, MAKFED üyesi firmalara test ve analiz hizmeti vereceği iş birliği kapsamında ortak Ar-Ge projeleri de geliştirilecek. Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini belirten MATİL Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, "Güçlü altyapımız ve uzman ekiplerimizle en büyük çelik tüketicileri arasında yer alan makina sanayimizin gelişimine katkı sağlayacak olmaktan dolayı mutluyuz." dedi.

Ar-Ge, inovasyon, teknoloji geliştirme, akredite laboratuvar hizmetleri ve mesleki ve teknik eğitim alanlarında uzman kadrosuyla hizmet veren MATİL (Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş.) sektörü ileri taşıyacak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ar-Ge Merkezi – Sanayi iş birliklerinin kapsamını genişletmeyi hedefleyen MATİL ile makine imalat sanayinin çatı örgütü Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan makine imalat sanayi, çelik talebinin en yüksek olduğu sektörler arasında yer alıyor.

İmzalanan protokol çerçevesinde, MAKFED ve üyeleri ile MATİL arasında iş birliği ve ortak çalışma imkanlarının ortaya çıkarılması/değerlendirilmesi, Ür-Ge/Ar-Ge çalışmalarının yapılması, eğitim organizasyonları ile test ve analiz hizmetlerinin gerçekleşmesine yönelik çalışma esaslarını, tarafların karşılıklı hak ve yükümlülüklerini kapsıyor. İmzalanan protokolün bir yıl süre ile geçerli olacağı ve sürenin bitiminden bir ay öncesine kadar itiraz olmadığı sürece süresinin 1 yıl uzayacağı belirtildi.

MAKİNA SEKTÖRÜNE ‘ÇELİK’ KATKI

Çelik sektöründe hizmet veren üretici ve tüketici konumundaki sanayicilerin iş birliğinin önemini vurgulayan MATİL Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, “MATİL ve MAKFED arasında atılan imza Ar-Ge Merkezi – Sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturdu. MATİL olarak makina imalat sanayimizin ihtiyaç duyduğu uluslararası standartlarda test ve analiz hizmetlerini MAKFED ile yakın iş birliği halinde vereceğiz. Güçlü altyapımız ve uzman ekiplerimizle en büyük çelik tüketicileri arasında yer alan makina sanayimizin gelişimine katkı sağlayacak olmaktan dolayı mutluyuz. Sektör sorunlarının hem üretici hem de tüketici konumdaki firmalar tarafından değerlendirilerek çözüm noktasında da ortak akıl oluşturulması son derece önemli. Makina imalatçısı firmaların sektörel eğitim taleplerinin alanında saygın akademisyenler ve yetkinliğini ispatlamış uzmanlarca verilecek olması da iş birliğimizin bir diğer artısı olarak dikkat çekiyor. Makina imalat sanayinin üretim ve ihracatındaki katma değeri yukarıya taşıyacak ortak Ar-Ge projeleri de geliştireceğiz. Çelik ve makine sektörlerinin güçlerini birleştirdiği bu iş birliğinin her iki sektöre de önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Tecdelioğlu sözlerini şöyle tamamladı;

“Birbirinden ürün alan, birbirinden faydalanan sektörler olarak üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. Makine sanayinin de sanayi-üniversite iş birliği altında bir projenin içine girmesini arzuluyoruz. İş birliğinin içeriğiyle makine sektörünün ihtiyacı olan testleri burada yapacağız. Laboratuvarımızı tanıtacağız. Çünkü biz burada makina sektörünün ihtiyacı olan ürün geliştirme veya ocak makina parçalarının testlerini yapabiliyoruz.”

İTÜ’DE MAKİNA EKOSİSTEMİ KURULUYOR

Türkiye'nin dış ticaret açığında en büyük bölümün, yatırım mallarından ve ara mallardan geldiğini belirten Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, "Türkiye'nin yatırım malları dediğiniz zaman makine üretiminde Avrupa'nın da 5. büyük ülkesiyiz. Bu alanı geliştirerek Türkiye'nin dış ticaret sorununu çözebileceği bir alan olduğunu biliyoruz. Makine deyince akla gelen şeylerden biri de tabii çelik üretimi. Burada kaliteli çelik üretimi, teknoloji çelik üretimleri ve bu alanların da gelişmesi demek makine sektörünün de gelişmesi demek. Bu anlamda da MATİL'e çok büyük önem atfediyoruz. Bu önemli iş birliğini canı gönülden destekliyoruz. Aynı zamanda biz de İTÜ kampüsü içerisinde federasyon olarak yerleşeceğiz. Bu iş birliğini önemli bir şekilde geliştirmeyi, burayı da makine ve paydaşlarının teknolojik gelişmenin ana merkezi haline getirmeyi planlıyoruz." dedi.

Sadece bir AR-GE merkezi değil, bir ekosistem kuracaklarının altını çizen Dalgakıran; ölçme-değerlendirme laboratuvarları, malzeme bilgisi, insan kaynağı, bilgi alışverişi ve teknolojik çalışmalar ve çeşitli iş birliklerini üniversite çatısı altında gerçekleştireceklerini kaydetti.