Maşallah Dağ / İstanbul (AA) –

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye E-ticaret Meclisi paydaşları, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerde ticareti canlandırmak için yeni bir kampanya başlattı.

E-ticaret ekosistemindeki 21 şirketin el ele verdiği, 'Elektronik Ticaretle Birlikte Çok Daha İyiye (E-birliktelik)' kampanyasıyla deprem bölgesindeki işletmelere pek çok alanda destek sunulacak.

'Asrın Felaketi' olarak adlandırılan 6 Şubat depremlerinden etkilenen şehirleri yeniden ayağa kaldırmak için yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. E-ticaret ekosisteminin önde gelen şirketlerinin üye olduğu TOBB Türkiye E-ticaret Meclisi, Ticaret Bakanlığı himayesinde yeni bir kampanya başlattı.

Amazon Türkiye, Akakçe, Armut.com, Askon Design Center, Azall, Çiçeksepeti, ENUYGUN, Facebook, Getir, Hepsiburada, iLab, Letgo, Migros, Obilet, PttAVM, Sahibinden, Ticimax, Trendyol, Turkcell, Vodafone ve Yemeksepeti'nin katıldığı kampanyayla depremden etkilenen şehirlerde e-ticaret potansiyelinin artırılarak, bölgenin kalkınmasına destek sağlanması hedefleniyor.

'Bölgedeki işletmelere verdiğimiz desteğin kapsamını genişletiyoruz'

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOBB Türkiye E-Ticaret Meclisi Başkanı Ozan Acar, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda bölgedeki ticaret hacmini güçlendirmek amacıyla yeni bir kampanya için harekete geçtiklerini belirtti.

Acar, Türkiye'nin öncü e-ticaret ve teknoloji şirketleriyle birlikte depremin ilk gününden bu yana afetten etkilenen şehirlerde yaraları sarmak ve ekonomik canlılığı artırmak için ilgili kamu kurumlarıyla iş birliği içinde çalıştıklarını hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

'Bu yıl da depremden etkilenen şehirlerimizde işletmelerin dijital satış kanallarından daha iyi faydalanabilmesini sağlamak amacıyla yeni bir kampanya başlatıyoruz. Komisyon indirimlerinden eğitimlere, bölgedeki işletmelere verdiğimiz desteğin kapsamını genişletiyoruz. Bu kampanyayla atılan adımların bölgedeki ticaret hacmini yükseltirken aynı zamanda işletmelerin dijitalleşmesine de katkı sağlayacağına inanıyoruz.'

Uzun elyaflı pamuk tohumu projesi yurt dışına bağımlılığı azaltacak Uzun elyaflı pamuk tohumu projesi yurt dışına bağımlılığı azaltacak

Deprem bölgesindeki esnafa komisyon desteği

Depremden etkilenen 11 şehri kapsayan kampanya ile bölgeye pek çok konuda destek sunulacak. Her şirketin kendi yetkinliğine göre sunacağı destekler ise şöyle:

'Bölgedeki satıcılardan ilgili e-ticaret platformlarında hiç komisyon alınmaması ya da kısmen komisyon alınması. Bölgedeki satıcıların ürünlerine ülke genelinde erişiminin artırılması amacıyla görünürlük amaçlı reklam desteklerinin sağlanması. Bölgeye destek sağlamak amacıyla STK dijital yardım kartlarının satışı. Bölgedeki potansiyel e-ticaret işletmecilerine ücretsiz eğitim imkanı sunulması. Bölgedeki ihracat olanaklarının artırılması amacıyla özellikle coğrafi işaretli ürünlere ihracat süreçlerinde destek verilmesi. Girişimci kadınlar gibi sosyal olarak desteklenmesinde fayda görülen gruplara özel imkanlar sağlanması. Özellikle çocukların sosyal hayata uyumunu kolaylaştıracak sorumluluk projeleri geliştirilmesi. Bölgeye yönelik gıda bağışı yapılması.'

Editör: Akif Arslan