Deprem travmasıyla başa çıkabilmek için 6 öneri

Doğal afetler insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden oluyor. Geçen yıl6 Şubat tarihinde yaşadığımız deprem gibi büyük afetler ise kitlesel şekilde can ve mal kaybına yol açıyor. Sonuçları ise tahmin edilenden çok daha ağır olurken bireyler üzerindeki etkisi de uzun yıllar devam ediyor.

Geçtiğimiz sene yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 ilimizde toplamda 14 milyon kişiyi etkilediği biliniyor.Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek,bu tarz büyük afetlere maruz kalan insanlarda bir takım geçici ya da kalıcı psikolojik sorunlar ortaya çıkabildiğini belirterek bu durumla baş edebilmek için yapılması gerekenleri anlattı.

Ressam Ulutaş Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açacak Ressam Ulutaş Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açacak

Klinik Psikolog Fulda K A R A Ç İ Ç E K-1

Depremden toplumun tamamı etkilendi

Depremin yarattığı psikolojik sorunların sadece bölgede olayı bizzat yaşayanları etkilemediğini, kitle iletişim araçları sayesinde toplumun tamamına yayıldığını kaydeden Psikolog Karaçiçek, “Bunun sonucunda bireylerde uyuşukluk, dalgınlık, duygusal tepkisizlik, donukluk, hiçbir şey hissetmeme, sadece bir noktaya bakıp dalma, gerçeklikten uzaklaşma, yer ve zaman algısının bozulması, çevrede olup bitenlerin farkına varmahalinde azalma, çevreyi ve kendisini olduğundan farklı, yabancı, değişik algılama, depremden öncesinde, deprem esnasında veya sonrasındaki olayları hatırlayamama gibi durumlar yaşanabiliyor. Bunun yanı sıra çarpıntı ve nefes darlığı gibi bazı bedensel yakınmalar dagelişebiliyor” diyor.

Sorun kalıcı hale gelmeden çözülmeli

Geçen yıl yaşanan yıkıcı deprem gibi büyük ve travmatik olaylar sonrasında en fazla rastlanan rahatsızlıkların depresyon, akut stres bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu olduğunu söyleyen Psikolog Karaçiçek, kabuslar, yabancılaşma, depremi hatırlatan mekân ve yerlerden kaçınma gibi sorunlarla kendini gösteren bu rahatsızlıkların tedavi edilmemesi durumunda sorunun kalıcı hale gelebilirken bundan bireyin sosyal ve iş çevresinin de olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

Yas süreci uzamışsa dikkat!

“Yaşamımız boyunca kontrol edebildiğimiz olayların dışında kontrolümüz dışında gelişen ve bizi derinden etkileyen olaylara da maruz kalırız.Kontrol edemediğimiz ve bizi en çok etileyen olayların başındaise kayıplar gelir.Sevilen bir yakının kaybı neticesine ondan yoksun kalma durumunda da yas tutarız. Yas süreci ise normal, yaşanması gereken çok doğal bir süreçtir ve müdahale edilmemesi gerekir. Ancak yas süreci, zaman içinde yaşanan duygularda bir azalma olmadan devam eder ve durumu kabullenme gerçekleşmiyor hatta daha da şiddetleniyorsa bir depresyondan söz edilebilir” diyen Psikolog Karaçiçek, bu durumda profesyonel bir destek alınmasının doğru olacağını kaydediyor.

Travmayı atlatmak için neler yapılabilir?

Deprem travmasıyla başa çıkabilmek için rutin işlere dönmenin ve sosyal yaşamı devam ettirmenin önemine değinen Psikolog Karaçiçek, bunun için yapılabilecekleri de şöyle sıralıyor:

Görsel 4-3

·        Depremden korunmaya yönelik olarak bilinçli ve tedbirli olmak için gerekirse bir eğitime katılarak bu konuda kendinizi geliştirmeniz sizi korkunuzla başa çıkmada daha güçlü kılacaktır.
 

·        Depremin yıl dönümünde haber izlemek bireyi hissizleştirirken stres ve kaygıyı ise artıracaktır. Ayrıca kişiyi içinde bulunduğu andan koparır ve geçmişe görürür. Bundan dolayı sadece güvenilir kaynaklardan ve sınırlı sürelerle haber alınmasıdoğru olacaktır.
 

·        Kayıpları olanlar doğal olarak bir yas süreci yaşadılar. Bu kaybın beklenmedik, ani, travmatik bir kayıp olması acıyınormalin üzerinde şiddetlendirebilir. Ancak artık hayatın bir şekilde devam ettiğini kabul ederek tamamen aile, iş ve sosyal hayata odaklanılmalıdır.

·        Kayıp yaşayan kişilerin ölümü idrak etmesi, acısını yaşaması, günlük düzenini kaybettiği kişi olmadan yeniden oluşturmasıgerekir. Ancak budüzen halakurulamamışsa bu durum bir depresyona işaret edebileceğinden destek alınması önemlidir.

·        Yaşanan travma sonrası ortaya çıkan, çoğunlukla çok şiddetli olmayan belirtiler genelliklebir süre sonra kendiliğinden düzelir. Ancak kişi bu durumla başa çıkmakta hala zorlanıyorsa profesyonel bir yardım istenebilir.

·        Depremden doğrudan ya da dolaylı etkilenmiş çocuklara, verilecek olumsuz tepkiler ile o anların yeniden hatırlatılmaması ve artık güvende olduklarının en yoğun şekilde hissettirilmesigerekir.