Erhan Cihan Ünal / Ankara (AA)

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, takip ettikleri günlük ve saatlik verilere göre ihracatta yıla iyi başladıklarını belirterek, "Hem dış ticaret açığımızın azalma hem de ihracatımızın ithalatı karşılama oranının yükselme trendi devam ediyor." dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dünya Gümrük Günü kapsamında Ticaret Bakanlığı'nda düzenlenen "Türkiye Yüzyılı-Ticaretin Yüzyılı Proje Yarışması Ödül Töreni"ne katıldı.

Toyota, bir okula otomobil hibe etti Toyota, bir okula otomobil hibe etti

Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin de üyesi olduğu Dünya Gümrük Örgütünün (DGÖ), dünya ticaretinin yüzde 98'ini kapsadığını söyleyen Bolat, Örgütün dünya çapında ticaretin sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi için çalıştığını ifade etti.

Bolat, geçen yılın tüm dünya ülkeleri açısından ekonomik zorluklarla geçtiğine işaret ederek, "Ülkemizde ise 2023 yılı 6 Şubat'ta yaşadığımız ve 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden dolayı ayrıca zorluklar ve acılarla dolu geçti." diye konuştu.

Uluslararası ticaret akışının sorunsuz şekilde sağlanması amacıyla çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Bolat, Türkiye'nin, Kovid-19 salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı ile bunun doğurduğu sıkıntılarla karşılaşmasına karşın yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Bolat, geçen yıl dünya ekonomisindeki durgunluk ve dünya ticaretindeki gerilemeye karşın Türkiye'nin ihracatta rekor kırdığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanı'mızın bize gösterdiği hedef doğrultusunda bu yıl mal ihracat hedefini 267 milyar dolar, hizmetler ihracatı hedefini 110 milyar dolar olarak belirledik. Önümüzde toplamda 377 milyar dolarlık bir hedef var. Takip ettiğimiz günlük ve saatlik verilere göre ihracatta yıla iyi başladık, geçen yıla göre iyiyiz. İthalatta ağustostan bu yana süregelen artış hızının bir önceki yılın aynı ayına göre gerileme süreci ocakta da devam etmektedir. Böylece hem dış ticaret açığımızın azalma hem de ihracatımızın ithalatı karşılama oranının yükselme trendi devam ediyor."

Türkiye'nin ticaretinin büyüyeceğini ve Türkiye Yüzyılı'nın ihracat yüzyılı olacağını belirten Bolat, bunun için tüm paydaşlarla etkin koordinasyon ve yoğun işbirliğinin önemli olduğuna işaret etti.

Bolat, Türkiye Yüzyılı vizyonunu gerçekleştirmek için gümrüklerde dijitalleşmeden faydalandıklarını, işlemleri kolaylaştırıp mevzuatı basitleştirdiklerini ve fiziki altyapıyı modernize ettiklerini anlattı. Bu kapsamda bu yıl Ağrı Gürbulak ve Şanlıurfa Ceylanpınar gümrük kapılarını açacaklarını dile getiren Bolat, diğer gümrük kapılarında da fiziki altyapı ve otomasyon iyileştirmelerinin devam edeceğini söyledi.

Gümrük kapılarında gerçekleştirilen işlem sayılarına değinen Bolat, 2002'de 2,5 milyon beyanname kapsamında 106 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirildiğini, bu tutarın 2023'te 575 milyar dolara ulaştığını ifade etti.