Dünya plastik sektörü İstanbul’da buluşuyor

15 milyar dolarlık ihracata imza atan plastik sektörü ‘dönüşüm’ için bir araya geliyor

 

Kahramanmaraş’ta yapılandırma başvuruları 2 Aralık'a kadar yapılabilecek Kahramanmaraş’ta yapılandırma başvuruları 2 Aralık'a kadar yapılabilecek

Yeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği (PAGÇEV) ev sahipliğinde düzenlenecek ve 2 Mayıs’ta başlayacak RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı’nda, alanında uzman konuşmacıların katılacağı PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Konferansı düzenlenecek. Açılış günü gerçekleştirilecek konferansa; yurt içi ve yurt dışından çok sayıda uzman isim ve özel sector temsilcisi katılacak. Regülasyonlar, son teknolojiler ve iyi uygulamaların elealınacağı etkinlik kapsamında, PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Ödülleri de sahiplerini bulacak.

 

Doğrudan ve dolaylı 15 milyar dolarlık ihracatla, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sanayi kollarından biri olan plastik sektörü, 2-4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek RePlastEurasiaPlastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı’nda bir araya gelecek. Geri dönüşümdeki pazar payını artırmak ve Türkiye’nin geri dönüşümde merkez üs olması hedefiyleYeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği(PAGÇEV) tarafından TÜYAP’ta düzenlenecek fuarın açılış günü olan 2 Mayıs’ta, PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Konferansı da gerçekleştirilecek. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda uzman ismin ve özel sektör temsilcisinin katılacağı konferans kapsamında sektördeki regülasyonların, son teknolojilerin ve iyi uygulamaların ele alınması amaçlanırken; organizasyon kapsamında PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Ödülleri de sahiplerini bulacak.

 

TÜRKİYE SANAYİSİNİN YEŞİL DÖNÜŞÜM VİZYONU

 

Organizasyonda, plastik geri dönüşüm sektörünün bugünü, gelecekte sektörü bekleyen teknolojik gelişmeler, yasal uygulamalar, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi gibi çeşitli konular çerçevesinde şekillenecek oturumlarda gerçekleştirilecek. Açılış konuşmasını Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Kongre Komite Başkanı Hamdi Yazır’ın yapacağı konferansın açılış konuşmalarını ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanıİbrahim Burkay ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç yapacak. PAGÇEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun "Türkiye Sanayinin Yeşil Dönüşüm Vizyonu" başlıklı ana konuşmasının ardından ise ödül töreni gerçekleştirilecek.

 P A G C E V Konferans

REGÜLASYONLAR, TRENDLER VE TEKNOLOJİLER ÖNE ÇIKACAK

Etkinlik sponsorunun TÜYAP, platin sponsorun Sibur, yaka kartı sponsorunun Balkan Plastik ve bronz sponsorun Certiloop olduğu konferansta 3 farklı panel de düzenlenecek. “Plastik Geri Dönüşüm Sektörüne Genel Bakış: Regülasyon, Teknoloji ve Fiyat Trendi" başlıklı panelin moderatörü TOBB Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclis BaşkanıAli Kantur olurken; panelistler ise Avrupa Birliği PET Değer Zinciri Birliği PetcoreEurope BaşkanıAntonelloCiotti, Gine Atık Yöneticileri Federasyonu (FEGEDEG) Başkanı SoryCamara, EuPC (Avrupa Plastik Üreticileri Birliği) Genel Müdürü Bernard Merkx, Rusya’nın Petrokimya debi SiburInternatıonalSibur Ar-Ge Merkezi "Polilab" Genel DirektörüVernigorov Konstantin, Uluslararası Yeşil Nokta firmasıGreendot Kurumsal İlişkiler Başkan YardımcısıAlexandreDangis,Türkiye’nin ilk milli Geri Dönüşmüş Plastik içerik Belgelendirme kuruluşu Certiloop Genel MüdürüYağmur Eroğlu,Avrupa’nın en büyük teknoloji firmalarından biri BanderaGeri Dönüşüm ve İleri Dönüşüm Satış ve Ürün Müdürü AndreaCarraro, Küresel hammadde istibaratı şirketiS&P Global Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kimyasallar Editörü Daniel Pelosi olarak açıklandı.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE GERİ DÖNÜŞÜM DE ELE ALINACAK

"Çevresel Faktörler ve Plastik Geri Dönüşümündeki İyi Uygulamalar" konulu panelin moderatörlüğünü ise PAGEV Kongre Komite BaşkanıHamdi Yazır üstlenirken; panelistler şu isimlerden oluşacak: Unilever Algida Kıdemli Ambalaj & Proses Geliştirme MüdürüAtahan Özgünay, Coca Cola Sürdürülebilirlik ve Tedarikçi DirektörüErdem Baltalı,Anadolu Efes Grup Strateji, İnovasyon ve Girişimcilik DirektörüTuba Gökcan ve Nestle Türkiye Satın Alma İş OrtağıLevent Uçar.

“Otomotiv Sektöründe Geri Dönüşüm Plastik Kullanımı ve Tedarik İmkanları" isimli 3.paneldeise moderatörlüğüTOBB Otomotiv Meclis Başkan YardımcısıÖzlem Güçlüer üstlenirken; Oyak Renault Plastik Malzeme Türkiye Strateji LideriFaruk Silahtaroğlu,Ford Otosan Sürdürülebilir Malzeme Uygulamaları Teknik LideriAyşemin Top Gül,Tofaş Kıdemli Teknik Uzmanı Tuğba Okay, Karel Kalıp Genel MüdürüRefik Diri, Burpol Polimer Genel Müdürüİlkay Yıldırım,Politem Plastik Genel MüdürüMaryoKohen ve Art RecycleCEO’su Gökhan Dursun panelistler arasında yer alacak.

Pagcev Konferans