Türk sigorta sektörü için Dubai’de özel oturum düzenlendi

KOOP-DES projelerine 20,6 milyon lira hibe desteği verilecek KOOP-DES projelerine 20,6 milyon lira hibe desteği verilecek

Dubai’de 20. kez düzenlenen Dünya Sigorta Kongresi’nde, Türkiye sigorta pazarının tanıtılması ve Türkiye’ye reasürans kapasitesi sağlanması konularının ele alındığı, Türkiye özel oturumu gerçekleştirildi. İlk kez Türkiye’ye özel düzenlenen oturumun moderatörlüğünü yapan Howden Bölge CEO’su, Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği (SBD) Yönetim Kurulu Üyesi Atınç Yılmaz, “Türkiye’ye olan ilginin ne kadar güçlü olduğunu bu oturum ile bir kez daha görmüş olduk. Bugün 20 milyar doların üzerinde prim üretimi ile bölgenin en büyük sigorta pazarı konumuna ulaşan Türkiye’nin prim üretimi 50 milyar dolarlık potansiyele sahip. Türkiye’nin bunu başaracak bir altyapısı var. Ülkemiz; büyüklüğü, jeopolitik konumu, tarihi ve en önemlisi de dinamik ve kaliteli insan kaynağı ile bunu yapabilecek güçte.”dedi.

Dünya Sigorta Sektöründen Türkiye’ye Büyük Ilgi (2)

20. kez düzenlenen Dünya Sigorta Kongresi; Ortadoğu, Asya, Afrika, Avrupa ve Türkiye’den 1000’in üzerinde sigortacı ve reasürörübuluşturdu. 29-30 Nisan tarihlerinde Dubai Atlantis ThePalm’degerçekleşen kongrede, ilk kez Türkiye’ye özel bir oturum gerçekleştirildi. Yabancı reasürörlere Türkiye sigorta pazarının tanıtılması ve Türkiye’ye reasürans kapasitesi sağlanması konularının ele alındığı Türkiye oturumunun moderatörlüğünüHowden Bölge CEO’su, Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği (SBD) Yönetim Kurulu Üyesi Atınç Yılmaz yaparken, SBD Başkanı Cenk Ecevit, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı Uğur Gülen ve Dubai International Financial Center (DIFC) Başkanı Phil Storykonuşmacı olarak yer aldı.

TÜRKİYE 20 MİLYAR DOLARLIK PRİM ÜRETİYOR

Kongre ve Türkiye oturumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Atınç Yılmaz, “70’in üzerinde ülkenin katıldığı bölgenin en büyük buluşma noktası olan kongrede, Türkiye sigorta pazarı hakkında ilk defa özel bir oturum düzenlendi. Bu oturum konferansın en çok takip edilen ve popüler oturumlarından birisi oldu. Türkiye’ye olan ilginin ne kadar güçlü olduğunu bu oturum ile bir kez daha görmüş olduk. Bugün 20 milyar doların üzerinde prim üretimi ile bölgenin en büyük sigorta pazarları konumuna ulaşan Türkiye’nin, gelecekte daha da önemli hale geleceğini net bir şekilde söyleyebiliriz.” dedi. Türkiye’nin prim üretiminin 50 milyar dolara çıkabilmesi potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade eden Atınç Yılmaz, “Bu potansiyel konusunda aslında herkes hemfikir. Ancak Türkiye’nin, bölgede lider oyuncu olabilme ve daha çok rol oynama vizyonu ile hareket etmesi gerektiğini söylemeliyiz. Türkiye’nin bunu başaracak bir altyapısı var. Ülkemiz; büyüklüğü, jeopolitik konumu, tarihi ve en önemlisi de dinamik ve kaliteli insan kaynağı ile bunu yapabilecek güçte. Türkiye’de çok ciddi bir sigorta endüstrisi oluşmuş durumda. Bunu 15 yılı aşkın bir süredir global pazarlarda sigorta şirketlerinde yöneticilik yapan, Türkiye’nin yetiştirdiği biri olarak çok net bir şekilde görebiliyorum. Howden Türkiye olarak da üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Hem müşterilerimize hem de sigorta şirketi iş ortaklarımıza katkı sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Dünya Sigorta Sektöründen Türkiye’ye Büyük Ilgi (1)

Hakkımızda:

İngiltere merkezli HowdenGroupHoldings'in sigorta brokerlik kolu olan Howden, 100’ün üzerinde ülkede 16 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. 38 milyar dolarlık prim yönetimi gerçekleştiren şirket, global olarak dünyanın en büyük sigorta brokerlerinden biri konumunda bulunuyor.

Globalden aldığı deneyimlerini yerel işleyişin üzerine ekleyen Howden Türkiye, ülkemizin sigorta sektörü için katma değer oluşturan çalışmalar gerçekleştiriyor. Önce insan mottosuyla yol alan şirket, alanında uzman 200’ün üzerinde bir ekip ile müşterilerine yaratıcı çözümler getiren uzun vadeli iş birlikleri sunuyor. 

Türkiye’de brokerlik sektöründe lider oyunculardan biri olarak; Howden ACP markası ile Sigorta Brokerlik alanında, Howden RE markası ile de Reasürans ve Özel Spesifik Riskler Brokerlik alanında çalışmalarına devam eden Howden Türkiye’nin; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Konya olmak üzere 6 ofisi bulunuyor.