Su geçirmeyen, anti-statik, iletken, geç tutuşan, karanlıkta parlayan vb. özel iplikler

Durak Tekstil, Technotextil 2023’te teknik ipliklerin gücünü gösterecek

Hızla gelişen teknik tekstiller özel ipliklere ihtiyaç duyuyor. Durak Tekstil’in geliştirdiği çözümler birçok farklı teknik uygulamayı karşılayan fonksiyonel özellikleriyle her geçen gün pazarda daha fazla tercih ediliyor.

Önde gelen endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticisi Durak Tekstil, 5-7 Eylül tarihleri arasında Moskova’da Crocus Expo’da düzenlenecek olan uluslararası teknik tekstilleri fuarı Technotextil 2023’e teknik uygulamalara dönük iplikleriyle katılacak. Rusya’nın yanı sıra Orta ve Doğu Avrupa pazarları ile, Orta Asya bölgesinden ve Türk Cumhuriyetlerinden ziyaretçileri ve tekstil profesyonellerini kendisine çekmeyi başaran fuarda Durak Tekstil, yoğun Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirdiği özel teknik ipliklerini Salon 4’teki 4A02 numaralı standında sergileyecek.

Son yıllarda geleneksel dikiş ve nakış uygulamalarına dönük ürün portföyünü teknik özelliklere sahip ipliklerle genişleten Durak Tekstil, Technotextil 2023 fuarında otomotivden yatak endüstrisine, tıptan denizcilik faaliyetlerine kadar birçok farklı alana hitap eden özel ipliklerini tanıtacak. Birçok farklı uygulamada alt iplik olarak tercih edilen Durak Duraless® ve Durak Duma® ipliklerinin yanı sıra, geç tutuşma özelliğine sahip P-Aramid ve M-Aramid yapılı Durak Fire Safe iplikleri ile dikişlere su geçirmez özellik veren WR iplikler stantta öne çıkacak. Akıllı tekstilleri mümkün kılan Durak SilverPro iletken ipliklerinin yanı sıra, ışığı yansıtan Durak Reflective® ipliği, UV dirençli iplikler, karanlıkta parlayan Durak Milky Way® nakış ipliği farklı üretim taleplerine yanıt veriyor. Zorlu çalışma ortamları için geliştirilen kesilmeye dirençli Durak Cut Safe® ipliği ve yelken ve dış mekan ipliklerinde kullanılan Durak Tekstil çözümleri de fuarda sergilenecek ürünler arasında bulunuyor. Technotextil ziyaretçileri Durak Tekstil’in teknik uygulamalar için zengin ve kapsamlı bir ürün portföyüne sahip olduğunu ve servis konusunda da güvenilir bir partner olarak öne çıktığını deneyimleyecek.

Durak Tekstil fuar boyunca teknik uygulamalara dönük özel geliştirdiği ipliklerinin yanı sıra, sürdürülebilirlik taleplerini karşılayan çözümlerine de yer verecek. Liyosel bazlı Lyosense ve Lyostitch iplikleri ile Recycled polyester yapılı ECO serisi iplikler uygulama zenginlikleri ve üstün performansları ile marka değerini artırmak isteyen tekstil profesyonellerinin dikkatini çekiyor.

Yiğit Durak; “Önümüzdeki 5 yılda toplam ciromuzun %25’i teknik ipliklerden elde edilecek”

Durak Tekstil’in üçüncü nesil yönetiminde Ar-Ge odaklı çalışmalara daha fazla yöneldiğini belirten Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak, küresel bir pazar vizyonu ile bu çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çekti. Durak; “Son yıllarda ürün portföyümüz inanılmaz bir hızla genişliyor. Sadece üretim miktarımız ve boyama gücümüz değil, aynı zamanda ürün çeşitliliğimiz de zenginleşiyor. Geleneksel dikiş ve nakış ipliklerinin ötesine geçiyoruz. Sanatsal, Teknik ve Sürdürülebilir temalarına sahip ipliklerimizle küresel pazarın birçok farklı bölgesinin taleplerini karşılayacak bir stratejiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki 5 yılda, toplam ciromuzun yaklaşık %25’ini teknik ipliklerden elde etmeyi planlıyoruz. Katılacağımız Technotextil 2023 fuarı teknik alandaki yetkinliğimizi bölge pazarlarından gelen ziyaretçilere göstermek için önemli bir platform olacak” dedi.

Ürün geliştirme sürecinde farklı bitim işlemleri uyguladıklarını belirten Durak, bu sayede iplik yapısında deformasyona sebep olabilecek dış etkilere karşı dirençli hale getirildiğini anlattı. “Örneğin UV dayanım özelliği, güneş ışınlarının iplikte yaratabileceği mukavemet kaybı, renk solması gibi olumsuzlukları ortadan kaldırıyor” diyen Durak, Duraless ve Duma ipliklerinin kullanımı ile müşterilerin standart alt ipliklere kıyasla 2-3 kat daha fazla iplik elde ettiğini ve iplik değişiminden kaynaklı zaman ve işçilik kaybının önüne geçildiğini ifade etti.

Teknik iplikler konusunda akredite kuruluş ve enstitülerden raporlar aldıklarını, sürdürülebilirlik ve çevresel etkiler konusunda da uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalara sahip olduklarını söyleyen Durak, sundukları çözümlerin hem tekstil üretiminde hem de tüketiciler tarafından güvenli bir şekilde kullanılabildiğinin altını çizdi.

Rusya pazarında yatırımlarımız ve ciromuz artacak

Durak Tekstil’in uzun yıllardır Rusya’ya satış yaptığını hatırlatan Yiğit Durak, pazarda güçlü bir konumda bulunduklarını ifade etti. Durak; “Türkiye ile yakın coğrafyada olması ve tedarik açısından ulaşım olanaklarının sağladığı faydalar da düşünüldüğünde, Rusya ve bölge pazarlarda gelişmek için daha çok potansiyel görüyoruz. Uzun dönemdir süren yaptırımlar nedeniyle, uluslararası pazardaki rakiplerimiz Rusya’da yer almıyor, bu da bizi daha avantajlı hale getiriyor. Özellikle rekabetçi ve yenilikçi ürünlerimizle pazardaki gücümüzü önümüzdeki dönemde artırmayı hedefliyoruz. İhracat odaklı büyüme stratejimizde Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya önemli bir yere sahip ve yakın gelecekte bu bölgelere olan yatırımlarımız ve satışlarımız da artış gösterecektir” diye konuştu.

Hakkımızda

1972 yılında Bursa’da kurulan Durak Tekstil, geliştirdiği ve ürettiği dikiş ve nakış iplikleri ile yurt içine ve yurt dışına satış gerçekleştiriyor. Türkiye ve Çin’de üretim tesisleri bulunan Durak Tekstil, yurt dışında satış ofisleri ve temsilciliklere sahip bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışından küresel markalarla iş birliği gerçekleştiren firma, tekstil endüstrisinin gelişen kaliteli ve nitelikli ürün talebine yanıt veriyor.

Durak Tekstil’in geliştirdiği ve ürettiği ürünler; hazır giyim / konfeksiyon, brode, denim, dış mekan, otomotiv, yatak / kapitone ve benzeri uygulama alanlarında tercih ediliyor. Daha fazla bilgi için; https://www.durak.com/