Elektra Elektronik, ihracatını daha da artıracak

Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, 2022 yılında döviz bazlı yüzde 35 büyüme sağladı. 2023’te üretimde kapasite artışı için yeni makine yatırımı yapmayı planlayan şirket, böylece hem yurt içinde hem de yurt dışında mevcut pazar payını daha da artırmayı amaçlıyor. Avrupa’da ve Türkiye’de yaşanan resesyona rağmen 2023 yılında yüzde 25 büyüme hedeflediklerini belirten Elektra Elektronik Genel Müdürü Armağan Şakar, toplam cirolarının yüzde 45’ini ihracatın oluşturduğunu açıkladı. 2022 yılında Ar-Ge merkezi olduklarını ve cirolarının yüzde 3’ünü bu alandaki çalışmalara ayırdıklarını söyleyen Şakar, 2023 yılında bu kapsamda ürün geliştirmeye ağırlık vereceklerinin altını çizdi.

Türkiye’den 6 farklı kıtada 60’ı aşkın ülkeye trafo ve enerji kalitesine yönelik elektronik ürünler ihraç eden Elektra Elektronik, 2022 yılında döviz bazlı yüzde 35 büyüme gösterdi. 43’üncü yılına gireceği 2023’te üretimde kapasite artışı için yeni makine yatırımı yapmayı planlayan şirket, bu sayede hem yurt içinde hem de yurt dışında mevcut pazar payını daha da artırmayı hedefliyor. Şirketin 2022 yılını değerlendiren ve yeni yıl hedeflerini açıklayan Elektra Elektronik Genel Müdürü Armağan Şakar, Avrupa’da ve Türkiye’de yaşanan resesyona rağmen 2023 yılında yüzde 25 büyüme öngördüklerini belirtti.

AVRUPA’DAKİ RAKİPLERİYLE YARIŞACAK ÖLÇÜDE PAZAR PAYI HEDEFLİYOR

Elektra Elektronik olarak 2022 yılında pazar paylarını ve istihdamı artırdıklarını ifade eden Armağan Şakar, “2023 yılı için kendimize koyduğumuz yüksek hedefleri yakalamak ve artan pazar payımıza paralel olarak öngördüğümüz teslim tarihlerine uymak için makine yatırımı yapma kararı aldık. Özellikle Avrupa’daki rakiplerimizle yarışacak ölçüde pazar payına sahip olmak istiyoruz. Pandemi ve sonrasında Çin’in yaşadığı tedarik sorunları halen devam ediyor. Bu nedenle Çin’den ürün alan birçok Avrupa firması yeni tedarikçi arayışını sürdürüyor. Bu durum bizim için bir fırsata dönüştü ve yıllardır görüştüğümüz birçok firmanın tedarikçisi olduk. 2022 yılında yurt dışında katıldığımız fuarlarla tohumlarını attığımız bu sürecin 2023’te de meyvelerini vereceğini düşünüyoruz.” dedi.

AR-GE MERKEZİNDE İNOVATİF ÜRÜNLER GELİŞTİRMEYE AĞIRLIK VERECEK

2022 YILINDA AR-GE MERKEZİ OLDUKLARINI VE CİROLARININ YÜZDE 3’ÜNÜ BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARA AYIRDIKLARINI SÖYLEYEN ARMAĞAN ŞAKAR, 2023 YILINDA BU DOĞRULTUDA İNOVATİF ÜRÜNLER GELİŞTİRMEYE ODAKLANACAKLARINI BELİRTTİ. ŞAKAR, “BU SENE TÜRKİYE İÇİNDE YENİ BÖLGE TEMSİLCİLERİ ATAYARAK FARKLI BÖLGELERDE DAHA AKTİF ROL OYNAMAYA BAŞLADIK. AYNI ŞEKİLDE AR-GE MERKEZİ OLMAMIZLA BİRLİKTE AR-GE EKİBİMİZİN SAYISINI DA ARTIRDIK. 2023’TE BU KAPSAMDA İHTİYACIMIZA YÖNELİK KALİFİYE ÇALIŞAN SAYIMIZI DA ARTIRMAYI PLANLIYORUZ.” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

GÜNEY AMERİKA CİROSUNU ARTIRDI; AFRİKA, RUSYA, PAKİSTAN VE BELÇİKA’YA ODAKLANACAK

Toplam cirolarının yüzde 45’ini ihracatın oluşturduğunu ve 2022 yılında bir önceki yıla kıyasla Güney Amerika cirosunda önemli bir artış yaşadıklarını bildiren Şakar; “Pandeminin hafiflemesinin ardından yaptığımız pazar araştırmaları ve müşteri ziyaretleriyle yeni numune çalışmaları alma imkanı yakaladık. Numune onaylarını aldığımız firmalar stok sipariş verdi. Bu sayede Güney Amerika’nın ihracat cirosu toplam ihracat rakamımızın yüzde 10’unu karşılar hale geldi. Toplamda altı Güney Amerika ülkesi portföyümüze girdi. Yanı sıra 2022 yılında Aktif Harmonik Filtre ürünümüzle birlikte yeni ürünümüz SVG için Afrika, Rusya, Pakistan ve Belçika gibi farklı ülkelerdeki müşterilerimiz teknik eğitim için firmamıza geldi. 2023 yılında da bu ülkelerin pazarlarına daha yoğun bir şekilde ihracat yapmayı planlıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı. 

ELEKTRA ELEKTRONİK HAKKINDA

Türkiye elektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik, 42 yıl önce İstanbul’da transformatör (trafo) üretmek amacıyla kuruldu. Transformatör üretimi ve enerji kalitesi alanındaki çalışmaları ile yıllar içinde hızlı büyüme gösteren Elektra Elektronik, 2010 yılından itibaren Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla öne çıkmaya başladı. Trafo sektöründeki öncü ürünlerine ek olarak 2015 yılından itibaren ileri teknoloji elektronik ürünlerin üretimine ağırlık veren şirket, günümüzde transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniği çözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde sanayinin birçok alanında hizmet veriyor. Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim olan aktif harmonik filtreleri üreten Elektra Elektronik, enerji kalitesi alanında dünyaya ileri teknoloji çözümler sunuyor. 6 farklı kıtada 60’ı aşkın ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiren Elektra Elektronik’in Türkiye’nin yanı sıra Almanya’da Elektra GmBH şirketi, Çin ve Amerika’da ise satış ofisleri bulunuyor. Elektra Elektronik ürünleri ve çözümleri ile Türkiye’de havalimanı, raylı sistemler, şehir hastaneleri gibi önemli projelerin yanı sıra yurt dışında Çin demiryolları, Guangzhou atık su projesi, Sırbistan Elektrik İdaresi ve Rusya demir çelik fabrikaları gibi çok sayıda projeye katma değer sunuyor. 2016-2018 yılları arasında hızlı tren projeleri kapsamında istasyonlardaki elektrik panolarının uygulamasını gerçekleştirmesi sonucunda önemli bir sıçrama yaşayan şirket, son 4 yılda büyüme ortalamasını yüzde 20’ler seviyesine çıkardı. Yurt dışı pazar payının ve iş hacminin her geçen gün hızla artmasıyla 2019 yılını “Atılım Yılı” ilan eden Elektra Elektronik, İstanbul Esenyurt’ta kurulu fabrikasında üretim hattını büyüttü. Yeni yatırımı ile fabrika kapasitesini ikiye katlayan şirket, 10 bin metrekare kapalı alana sahip yenilenen üretim hattında Ar-Ge çalışmalarına ivme kazandırıyor. TÜBİTAK ortaklı projelere yoğunlaşarak sanayi-üniversite iş birliği projeleri geliştiren şirket, 2020 yılında “Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi” kurulum sürecini başlattı. Elektra Elektronik, 2022 yılında tüm süreçlerini tamamlayarak Ar-Ge Merkezi oldu. Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, Türkiye’de kendi sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip sektöründe tek firma. Yeni yatırımıyla birlikte ihracat pazarlarına Amerika’yı da ekleyen Elektra Elektronik, 2022’de Güney Amerika kıtasında yeni ülkelere ulaşmayı yanı sıra Kanada ve Portekiz pazarlarına açılmayı hedefliyor. Şirket 42. yılını kutladığı 2022 yılında dünya markası olma yolunda daha da emin adımlarla ilerlemeye hazırlanıyor.