Antrenör babanın karateci kızları müsabakalara birlikte hazırlanıyor Antrenör babanın karateci kızları müsabakalara birlikte hazırlanıyor

Doğum izleri, doğuştan gelen kimi özelliklerve menopoz sonrası cinsel organlarda oluşabilen değişiklikler, kadınların gerek cinsel yaşamlarında gerekse günlük hayatları üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor.Bu durum ise kadınları bir çözüm arayışa bulmaya yöneltiyor.
Dr Sibel Atağ

Kadınların kendilerini yaşamlarının her dönemlerinde güzel ve iyi hissetmek istediklerini hatırlatan Medline Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sibel Atağ, genital estetiğin, kadınlardaki estetik kaygıları düzeltmenin yanı sıra hastanın cinsel fonksiyonlarını ve yaşam kalitesini de artırdığını söyleyerek konu hakkında bilgiler verdi.
Genital Estetik Sanılanın Aksine Bir Ihtiyaç Olabilir (1)
Yaşam kalitesini düşürüyor

Kimi estetik işlem yada ameliyatların sadece görsel kaygılar ile yapıldığını fakat genital estetik olarak adlandırılan işlemlerin çoğununyalnızca görsel nedenler ile değil genel sağlık ve cinsel sağlık açısından bir ihtiyaç sonucu yapıldığınıkaydeden Dr. Sibel Atağ, “Her kadının genital bölge olarak adlandırdığımız; içi dudak, dış dudak, klitoris, perine ve vajina denilen yapıları kendine özgüdür. Şekil, renk, asimetri ve büyüklük açısından farklılıklar gösterir” diyerek bazı farklılıklar için ise hiçbir işleme gerek duyulmadığını söylüyor.
Genital Estetik Sanılanın Aksine Bir Ihtiyaç Olabilir (4)
Sorunlar ertelenmemeli

Bazenyapılması gerekli işlemlerin ertelenmesinin ya da hiç yapılmamasınınhastanın hayat kalitesini ciddi anlamda bozabildiğiniifade eden Dr. Sibel Atağ, bu tarz yakınmalarıolan hastaların öncelikle bir uzmana başvurarakşikâyetleri artmadan erken dönemde tedavi olmalarını önererek başlıca genital estetik işlemleri şu şekilde sıralıyor:
Genital Estetik Sanılanın Aksine Bir Ihtiyaç Olabilir (3)
İç dudak estetiği (Labioplasti)
Bazı iç dudaklar asimetrik, aşırı uzun, aşırı büyük olabilir. Bu durumda hastaların dar kıyafet giymesi görsel sorunlar oluşturmakla beraber cinsel beraberlik sırasında ağrı yaratır.Ayrıcahastalarda idrara çıkma problemi de yaratabilir. Bu gibi durumlarda hastayı sorunundan kurtarmak için küçük bir cerrahi müdahale yeterli olabilmektedir.
Genital Estetik Sanılanın Aksine Bir Ihtiyaç Olabilir (2)
Dış dudak estetiği
Bazı hastalarda dış dudaklarda çöküklük ve küçülme görülebilir. Bu durum hem görüntü olarak rahatsızlık yaratır hemde iç dudakların dışardan kavranmasına engel olur. Ayrıca enfeksiyon ve ağrıya dayol açabilir. Böyle hastalarda, hem hastanın kendi vücüdundan alınan yağ ile hemde hazır hyalüronik asit dolgular yardımıyla kısa sürede ciddi faydalarsağlayan işlemlerinyapılması mümkündür.

Vajina daraltma (Vajinoplasti)
Vajinada bolluk hissetme hem hasta hemde hastanın eşi tarafından cinsel ilişki sırasında kavrama problemi yaratır. Ayrıca hastada ilişki sırasında gaz çıkarma benzeri bir sesi olur. Bu durum ise özgüven ve kaygıya sebep olurken cinsel problemlerin de başlamasına kapı aralar. Birkaç tip vajina daraltma yöntemi mevcuttur.Bu işlemler sayesinde hastanın kısa sürede çözüme kavuşması sağlanır.

Genital Estetik Sanılanın Aksine Bir Ihtiyaç Olabilir (6)

Sistorektosel ameliyatları
Eğer vajinada ele gelen şişlik yada et parçası varsa hastada sistorektosel olarak adlandırılan mesane ve bağırsak sarkması sorunununolması muhtemeldir. Söz konusu durum tedavi edilmez ise cinsel ilişkide ağrı, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve idrar kaçırmagibi şikâyetler gelişerek hayat kalitesinde bozulmalar yaşayabilir.

Diğer işlemler
İdrar kaçırma şikâyeti olan hastalarda idrar kaçırmanın tipine göre cerrahi müdehale ile sorunun tedavisi sağlanabilir. Hastanın daha önce yaptığı normal doğum ya da doğumlar sonucu meydana gelen yırtılmalar ve sarkmalar perine estetiği ile düzeltilebilir.Genital bölge kararmaları da lazer veya peeling uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Cinsel ilişkide haz problemi yaşayan hastalara ise hastane ortamında G-Shot yada O-Shot uygulamaları yapılabilir.