İl geneli LGS ve TYT Deneme Sınavları yapıldı

Kahramanmaraş'ta"Akademik Başarıyı Artırma Projesi" kapsamında, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 2. dönemi LGS ve TYT deneme sınavları yapıldı.    15.05.2024 15:02 76İL GENELİ LGS ve TYT DENEME SINAVLARI YAPILDI

Yapılan sınav öncesi Nuri Pakdil Ortaokulunda gerçekleşen basın toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Duran Doğan ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Kaya katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, ''İlimizde Akademik Başarıyı Artırma projemiz kapsamında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında imzalamış olduğumuz protokol kapsamında, 15 Mayıs 2024 tarihinde ilimiz genelinde toplam 322 ortaokulda 21.681 öğrencinin katılımıyla LGS; 169 lisede 15.397 öğrencinin katılımıyla TYT denemesi yapıldı. Deneme sınav soruları, Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezi'nde alan uzmanı öğretmenlerimiz tarafından hazırlanmıştır. Deneme sınavı, 15 Mayıs 2024'te ilimiz genelindeki bütün ortaokul ve liselerde uygulanacağı için LGS-TYT sınavlarına girecek öğrencilerimiz için son bir prova niteliğinde olacaktır.  Sınav, sayısal ve sözel olmak üzere iki oturumda gerçekleştirilmiş olup, okuldaki öğretmenlerimiz gözetmen olarak görevlendirilmiştir. Öğrencilerimizin, katıldığı bu sınavla, hangi ünite ve kazanımlarda öğrenme eksikliklerinin olduğuna dair ayrıntılı dönütleri içeren sınav sonuç karneleriyle sınav öncesi bu eksiklikleri kapatmaları öngörülmektedir. Öğrencilerin akademik başarı düzeyleri, öğretim programlarındaki kazanımlara dayalı bilimsel süreçlerden geçirilmiş testlerle ölçülecek olup, sınav sonrası il geneli ayrıntılı raporlar hazırlanacaktır. Bu raporlarla, sınava katılacak öğrencilere ve onları bu sınava hazırlayan öğretmen ve idarecilere nitelikli dönütler verilecektir. Bu bağlamda bize hem finansal olarak destek veren hem de tüm taleplerimize olumlu karşılık veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fırat Görgel'e teşekkür ediyorum. Bu vesileyle tüm çabalarımıza destek veren hizmetli personelinden öğretmenine, müdüründen yöneticisine tüm çalışma arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor bu vesileyle her bir öğrencimize başarılar diliyorum'' dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Duran Doğan, "Bugün, şehir genelinde 8. Sınıf ve Lise son sınıfların girebildikleri deneme sınavını yapıyoruz. Biz eğitimde her türlü işbirliğini Milli Eğitim Müdürlüğümüzle sıkı ve güçlü bir şekilde yapıyoruz. Bu deneme sınavları ilimizin başarı grafiğini yukarı taşıyacak bir içerikle ilerliyor. 60'lı sıralardan 30'lu sıralara kadar yükselmesi bunun bir göstergesi. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, okul müdürlerimize, yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize, kısacası emek veren herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza da başarılar diliyorum. Bu konuda, Büyükşehir Belediye Başkanımızın başarıyı değerlendirme ile ilgili vaatleri de var. Yılsonunda yapılacak LGS ve TYT sınavlarında belirlenen ilk 5 bin, ilk 10 bin gibi dereceye giren öğrencilerimizin de ödüllendirileceği bir süreceği inşallah hep beraber yaşayacağız." diye konuştu.

Youtube kanalımızdaki videolarda bugün neler var? Youtube kanalımızdaki videolarda bugün neler var?

Toplantı sonrası deneme sınavları başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Duran Doğan ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Kaya ve Ölçme Değerlendirme Merkezi Şube Müdürü Ahmet Akküncü okulları gezerek sınav sürecini yerinde gözlemledi.

https://www.marasposta.com/foto-galeri/il-geneli-lgs-ve-tyt-deneme-sinavlari-yapildi

Editör: Akif Arslan