IPEKYOL’un  KOZA’sı yepyeni bir motivasyon deneyimi yaşatıyor

Ipekyol Group’un markaları olan İpekyol, Twist ve Machka'nın tüm mağaza çalışanları artık işlerini eğlenerek yapıyorlar!

Şirket, çalışan deneyimini daha yukarıya taşımak amacıyla manuel işleyensüreçlerini otomasyona çevirerek, satış hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla, Inoosterile beraber "KOZA" adını verdikleri oyunlaştırılmış bir mobil uygulamayı hayata geçirdi. Bu uygulama, mağazalar ile marka arasındaki sadakat ve motivasyon sürecini dijital bir ortama taşıyarak, mağaza çalışanlarının iş süreçlerini tek bir uygulama üzerinden takip edebilmesini sağlamasıyla öne çıkıyor.

KOZA uygulaması; eğlenceli ve rekabetçi bir çalışan deneyimi sunmayı, mağaza çalışanlarını motive ederken onlarla güçlü bir bağ kurmayı hedefliyor. Ipekyol yönetiminin vizyoner rotasyonlarıyla geliştirilen uygulama, markanın sadakatyönetimi ve iç motivasyon süreçlerini dijital bir ortama taşıyarak, mağaza çalışanları ile olan iletişimi kuvvetlendiriyor. Ipekyol ve Inooster tarafından birlikte tasarlanan ve geliştirilen KOZA uygulaması, moda dünyasında oyunlaştırma kavramını benimseyen ilk mobil uygulamalardan biri olarak dikkat çekiyor.

Ipekyolgroup (2)

BMC’nin devlet destekli batığı BMC’nin devlet destekli batığı

IpekyolGroup Perakende Direktörü Köksal Kaysı, yeni uygulamayla ilgili şunları söyledi: “İpekyol olarak, sürekli dönüşümün ve yenilikçiliğin önemini biliyoruz. KOZA, İpekyol'un mağaza çalışanlarına sunduğu bir ayrıcalık ve inovasyon örneğidir. Bu uygulama sayesinde, süreçleri otomasyona çevirerek çalışanlarımızın işlerine daha bağlı olmalarını ve hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlıyoruz. KOZA ile anlık görev/hedef gibi yapılar ve ödüllendirmeler ile iç iletişimi zenginleştiriyor, pozitif duygusal bağların oluşmasını sağlıyoruz. Oyunlaştırma dinamikleriyle yeniden tasarlanmış satış performans takipleri ve iş süreçlerimizin verimliliğinde %4-15 arasında artışlar görüyoruz."

Inooster Kurucu CEO'su Murat Yılmaz ise şunları ekledi: "Koza uygulaması, perakende sektöründe oyunlaştırma unsurlarının kullanıldığı öncü projelerden biri olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin en güçlü oyunlaştırma altyapısını sahip MotivistRetail ürünümüz ve uçtan uca Inooster uzmanlığı ile geliştirilmiş böylesi değerli ve büyük bir projeyi gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. İpekyol'un vizyoner yaklaşımı ve yöneticilerden gelen destekle birlikte, çalışanların oyunlaştırılmış performans metriklerini gerçek zamanlı olarak takip edebilmelerini sağlayan bir sistem sunduk. Koza, mağaza çalışanlarının motivasyonunu artırırken, aynı zamanda marka sadakatini güçlendirerek İpekyol'un başarısına önemli katkılar sağlıyor."

Uygulama içerisinde moda akademisi başta olmak üzere yarışmalar, eğlenceli düellolar, performans takibi, anlık sürprizler, atölyelerve motivasyon eksenli çeşitli görevler bulunuyor. Kullanıcılar, bu aktivitelerde başarı elde ettikçe puanlar ve sanal marketten hediye çekleri, yöneticilerle yemek, genel merkez ziyaretleri, mentörlük görüşmeleri gibi çeşitli ödüller kazanıyor, takdirler topluyor ve başarılarını liderlik tablolarına yansıtıyor. Ayrıca, mağaza çalışanları arasında gerçekleştirilen kombin yarışması ve paylaşımların oylanması gibi interaktif özellikler de uygulamaya entegre edilmiş durumda. Mağaza çalışanlarının eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla mikro öğrenme temelli"quiz" ve "düello" alanları da oluşturulmuş durumda. Aynı zamanda, kurum içi iletişimi desteklemek ve gereksinim duydukları dokümanlara kolayca erişmelerini sağlamak için "dokümanlar" alanı ve satış süreçlerine destek olabilmek adına "ipucu” tool’ları uygulamada yer alıyor.

IpekyolKoza uygulaması, kullanıcı dostu arayüzü ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çekiyor. İpekyol, bu yenilikçi adımıyla perakende sektöründe dijital dönüşümün öncüsü olmayı hedefliyor.

K1 Ipekyolgroup (1)

Ipekyol Group:

Ipekyol, Twist ve Machka markaları ile 200’ün üzerinde mağazasında yüz binlerce kadının farklı beğenilerine seslenen IPEKYOL GROUP, Türk hazır giyim sektörünün saygın ve köklü kurumlarından biridir.

Perakende hazır giyim sektörüne 1986 yılında Yalçın Ayaydın tarafından kurulan Ipekyol, en çok arzu edilen kadın giyim ürünlerini ve aksesuarlarını tasarlayan, yurt içi ve yurt dışındaki mağazalarında farklı alışveriş deneyimleri yaşatan, modern kadının yaşam tarzına ilham veren, çok uluslu birer marka olma hedefiyle kuruldu.

O günden bugüne Ipekyol, yüksek ürün kalitesiyle beraber, zincir mağazalaşmanın da etkisi ile Türkiye’de en hızlı kabul gören ve pazar konumunu en kısa sürede pekiştiren markalar arasında ilk sıralarda yer aldı.

Elde edilen bu başarı, bilgi ve deneyimle beraber 1997 yılında daha genç ve alternatif giyinmeyi seven kadınlar için Twist markası kurularak grup bünyesine dâhil edildi. 2004 yılında ise grubun üçüncü markası Machka doğdu ve dünya çapında tanınmış moda tasarımcıları Ece-Ayşe Ege / DiceKayek ile başarılı bir işbirliği gerçekleştirildi. Ece-Ayşe Ege tarafından hazırlanan feminen ve post romantik Machka koleksiyonu Türkiye’nin ilk ‘pret-a porter’ markası olarak Türk tekstil sektörünün yapı taşlarından birini oluşturdu.

Perakende hazır giyim sektörüne 1986 yılında Ipekyol markasıyla giriş yapan, 1997 yılında Twist ve 2004 yılında Machka markalarıyla büyüyen Ayaydın, 2008 yılında İtalya'nın global tekstil ve hazır giyim grubu Miroglio'yla birleşmiştir. Bünyesinde 2400 çalışan bulunduran IPEKYOLGroup, hem iki kültürün hem de iki kurumsal markanın ortak özelliklerini taşımaktadır.

IPEKYOL GROUP hakkında detaylı tüm bilgiler için https://www.Ipekyolgroup.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.