31 Mart 2024 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri, Türkiye genelinden olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da büyük sürprizlere neden oldu.

Seçim sonuçlarına ilişkin 4 partinin 6 itirazı kabul edildi Seçim sonuçlarına ilişkin 4 partinin 6 itirazı kabul edildi

Kahramnmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı Cumhur İttifakı’nın AK Parti Bileşeninde kalırken, yeni isim de eski il başkanı Avukat Fırat Görgel oldu.

Kahramanmaraş’ın en büyük ilçesi olan merkez Onikişubat ilçesinde belediye başkanlığı koltuğuna yine AK Parti adayı Hanifi Toptaş otururken, diğer merkez ilçe Dulkadiroğlu’nda ise iki dönemdir başkanlık görevini yürüten Necati Okay, Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Akpınar’a kaybetti.

Afşin’de AK Parti adayı Koray Kıraç, Andırın’da yine AK Parti adayı Ahmet Sinan Gökşen belediye başkanlıkların yeni isimleri oldular.

Çağlayancerit’te İYİ Parti adayı Yemliha Göktaş koltuğu devralacak. İlçede MHP’nin adayı Hasan Onaran ve eski başkan Yeniden Refah Adayı Üzeyir Kızılseki seçimi kazanamadılar.

Ekinözüz’nde MHP’nin adayı Harun Şahin yarışı CHP adayı Harun Vicdan karşısında kaybederken, Elbistan’da da CHP adayı Erkan Gürbüz, AK Parti adayı Murat Mercan ile girdiği yarışı önde bitirdi.

Göksun’da da Yeniden Refah Partisi adayı Selim Cüce, mevcut AK Partili başkan Hüseyin Coşkun Aydın’ı geçerek seçimi kazandı. Nurhak’ta da CHP’den İlhami Bozan ikinci kez seçildi.

Pazarcık’ta da CHP adayı Haydar İkizer, AK Parti adayı Murat Ceyhan’ı geride bırakırken, Türkoğlu’nda da Yeniden Refah Partisi Adayı Mehmet Karaca, Ak Parti adayı eski ilçe başkanı Feyzettin Okumuş ile girdiği yarışta ipi göğüsleyen taraf oldu.

Kahramanmaraş’taki seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK Partili aday kazanırken, 11 ilçenin 3‘ünde de (Afşin, Andırın, Onikişubat) AK Parti adayları kazandı. CHP adayları ise 4 ilçede (Ekinözü, Elbistan, Nurhak, Pazarcık) kazanırken, Yeniden Refah Partisi adayları 3 ilçede (Dulkadiroğlu, Göksun, Türkoğlu) ipi göğüsledi. İYİ Parti ise 1 ilçede (Çağlayancerit) kazandı.

Kesin sonuçların hafta sonunda açıklanması beklenirken, mazbataların ise yeni haftada sahiplerine verileceği tahmin ediliyor.

Editör: Akif Arslan