Depremde mağdur olan vatandaşların haklarının takipcisi olacağının sözünü veren İYİ Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mesut Dedeoğlu, bir yıldan beri orta hasarlı binalara işlem yapılmadığını vurguladı. Dedeoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde bu sorunların çok kısa sürede çözüleceğinin sözünü verdi.  Dedeoğlu, “Kahramanmaraş’ı mağdur ettiler, yine edecekler. Bunlara dersi sandıklarda verelim” dedi.

Orta Hasarlı (1)

İYİ Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mesut Dedeoğlu Orta Hasarlı Bina Mağdurları Platformu üyeleriyle Doğukent ve Aliya İzzetbegoviç Parkı'nda bir araya geldi. Programa, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürhan, İYİ Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mesut Dedeoğlu, İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Süleyman Tekerek, parti teşkilatı ve vatandaşlar katıldı.İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, ablasının vefatı nedeniyle programa katılamadığını aktaran İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu, 6 Şubat'taki depremler sonrasında orta hasarlı raporu verilen binaların yeniden incelenmesi gerektiğini söyledi.

Orta Hasarlı (3)

“DEVLETİN HALA GELEMEMİŞ OLMASI BİZLERİ KAHREDİYOR”

Yörükçüoğlu, yerel seçimlerde depremzedelerin desteğini beklediklerini ifade ederek şöyle dedi:

“Geçen yıl 5 Şubat’ta Tüm Kahramanmaraş normal hayat yaşıyordu. Birden gece yarısı ik tane deprem meydana geldi, herşey çok değişti.  Maraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman yerle bir oldu. Depremin ardından bir yıl geçti. Depremin hemen ardından üç dört gün boyunca devlet yoktu, iktidar yoktu, kurumlar yoktu. Tek adam demokrasisi emir bekledi. Emir gelmeyince hareketede geçemediler. Molozlar altında kalan bizim canlarımızdı. Aradan tam bir yıl geçti. Depremneden sonra dört gün gelemeyen devletin hala gelememiş olması bizleri kahrediyor.”

Orta Hasarlı (4)

Ceyhan, “Gönül belediyeciliğine adayız” Ceyhan, “Gönül belediyeciliğine adayız”

“BU ACIMIZ HİÇ BİR ZAMAN DİNMEYECEK”

İYİ Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mesut Dedeoğlu konuşmasına 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Dedeoğlu, “6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin üzerinden bir yıl geçti. On binlerce vatandaşımızı sevdiklerinden ayıran felaket tüm ülkeyi derinden etkiledi. Tarifi mümkün olmayan bu acı, bir çok vatandaşımızı evsiz bıraktı. Kaybettiklerimizin acısı hala yüreğimizde, ve bu acı hiçbir zaman dinmeyecek” dedi.

Orta Hasarlı (5)

“KAHRAMANMARAŞ’TA DEPREM HALA BİTMEDİ”

Depremin Kahramanmaraş’ta hala devam ettiğini bir kez daha vurgulayan Dedeoğlu, “Deprem Kahramanmaraş’ımızda bitti ama maalesef hala devam ediyor” ifadesini kullandı. Kahramanmaraş’ta çok ciddi problemlerin olduğunun altını çizen Dedeoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şuana kadar ana caddeler üzerindeki enkazları kaldırabildiler. Ağır hasarlı binalar daha yeni yeni yıkılmaya başladı. Depremin üzerinden tam bir yıl geçti. Bir yılda yapılan işler bunlar. Kenar semtlere eski mahallelere daha giremediler. Bir yılda orta hasarlı binalar ne yaptılar.

Orta Hasarlı (6)

“KAHRAMANMARAŞ’I YİNE MAĞDUR EDECEKLER”

Yapılacak tek işlem vardı; Kahramanmaraş’ta ne kadar inşaat mühendisi varsa veya Türkiyede inşaat bölümü olan üniversitelerin profosörlerini hocalarını Kahramanmaraş’a davet edeceklerdi, bütün binaları kontol edip en fazla bir ay içinde orta hasarlımı ağır hasarlımı bunun tespitini yaptıracaklardı. Bunu yapamadılar. Sanayinin içerisinde bulunan ekonomimize katkı sağlayan bir sürü iş yerlerimize bu hizmetleri veremediler. Bir yıldan beri orta hasarlı binalara bir işlem yapmadılar. Demekki bu böyle gedecek yıllarca sürecek. Kahramanmaraş’ı yine mağdur edecekler. Mağdur etmeye devam edecekler. İki ay sonra Allah nasip ederse, büyükşehir belediye başkanlığımızda, İYİ parti belediyeciliğinde bu sorunları bir ayda çözeceğimize söz veriyorum.”

Orta Hasarlı (6)