Kan donduran çığlıklar

Dünya nüfusu arttıkça buna bağlı olarak araç sayısı ve her geçen gün sürücü sayısı da artmaktadır. Sürücü olma şart ve yükümlülüklerini taşıyan bireyler, sürücü kurslarına başvurarak yasal çerçevede aldıkları eğitim programları neticesinde aldıkları sürücü belgesi ile trafiğe çıkmaya hak kazanmaktadırlar.

Buraya kadar yapılan her aşama çok güzel sorun yok gibi, etrafta kime sorarsanız soralım önce bireylerin ahlak, kurallar, görgü ve eğitim yönünden eğitilmesi gerektiği vurgusu yapılmaktadır. Trafik de her geçen gün kazalar artmakta aileler parçalanmaktadır. O halde aileden eğitim sistemlerinin uygulanmasına kadar sil baştan RESETLE....

Hata aramak tabiî ki kolay birilerini eleştirmekte... Fakat sürücü kurslarının yol hava standartları doğrultusunda, gece gündüz, şehir içi ve dışında araç kullanımlarına yönelik verdikleri eğitim programlarının olmadığını veyahut eksik uygulandığı düşünmekteyim. Ya da anlaşılan o ki verilen eğitim hızlandırılmış sıkıştırılmış, paraya dayanan ekonomik çıkarların toplandığı bir eğitimden öteye gitmiyor demek istiyorum.

Kahramanmaraş ilimizde son zamanlarda yaşanan trafik kazalarının büyük bir yüzdesi ölümlü kazalarla sonuçlanmaktadır. Trafik kurallarına uyulmaması hız limitlerinin aşılması alkol uyuşturucu vb kimyasal maddeler kullanan şahıslar tarafından araçların kullanılması kazaların artmasına sebep olmaktadır.

Aslında Kahramanmaraş ilimizde otorite boşluğu olduğunu, kamu kurum ve kuruluşlarının deprem nedeniyle görevlerini tam anlamı ile yapmadıklarını belirtmekte küstahça bir neden olmaması lazım.

Daha önce ki yazılarımda birçok kez belirttim yazdım. Siz değerli okuyucularımız ile bir fikir birliği gönül bağı oluşturmamıza rağmen sesimizi yanı başımızda görev yapan lider kadrosundaki insanlara maalesef duyuramamışız.

Trafik de MAGANDALAR terör estirmekte, araçlarda uyarıcı maddeler, hap ot her nevi kimyasal madde trafik kazalarının sonucunda aileler parçalanmaya, Kadın ve çocuğunun yanında babalar darp edilmekle bırakılmakta, yayalar ölmekte, geceleri yüksek sesli müzik dinleyen sürücüler her geçen gün damar yolu açmakta vs. vs. vallahi de bıktık billah ide...

Evet, ne oldu bize ne oldu Kahramanmaraş a duyarlı davranmaya duyarlı olmaya davet ediyorum. Devlet ve devlet erkânı vatandaşın huzur ve sükûnetini sağlamalı hatta sağlamak zorundadır. Ötesi berisi yok... Kimse boşa makam, mevki ve koltuk işgal etmesin.

Kahramanmaraş Emniyet ve Asayiş birimleri ve Trafik müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş ilimize nüfus yoğunluğu olan Binevler, Tekerek, Orman Dairesi vb mahallelerimizde biran önce kamera sistemlerinin faal hale getirilmesi gerektiğini, trafik terörü için PTS,  EDS,  Ortalama hız tespiti, Akıllı Trafik Denetimi, Radar Sisteminin faal hale uygulanabilir duruma getirilmesini umuyoruz; istiyoruz,  istiyoruz,  istiyoruz... Acaba çok mu istiyoruz demeden de geçemiyoruz.

Her ne kadar Kahramanmaraş-Ankara uçuşlarında sorun yaşasak da karayolları da ap ayrı bir dert. Neyse onu da bir diğer yazımızda yazalım yazacak bir köşe yazısı kalsın. Ankara 633.3 km 6 saat 50 dakika. Hadi hayırlısı bizim sürücüler....