Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ev hayvanlarının kimliklendirilmesi çalışması kapsamında 2021'den bu yana kaydedilen ev hayvanı sayısı 2 milyon 371 bin 788'e ulaştı.

AA muhabirinin Bakanlıktan edindiği bilgiye göre, ev hayvanı sahipleri 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında hayvanlarını kimliklendiriyor. Bunlar Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'ne (PETVET) kaydediliyor.

"Yemek artıklarının" yerini ticari hayvan mamaları aldı

PETVET'e hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri giriliyor. Ayrıca aşı, sahip değişikliği, kayıp ve hayvana yapılan operasyon bilgileri de sistemde kayıt altında tutuluyor.

Youtube kanalımızdaki videolarda bugün neler var? Youtube kanalımızdaki videolarda bugün neler var?

Düzenleme kapsamında ev hayvanı sahipleri, kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirmekle yükümlü bulunuyor. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021'den itibaren kimliklendirilen ev hayvanı sayısı 1 milyon 421 bin 622'si kedi, 950 bin 125'i köpek, 41'i gelincik olmak üzere 2 milyon 371 bin 788'e ulaştı.

Sistem kapsamında kedi, köpek ve gelinciklere deri altı mikroçip uygulanıyor ve bunlar el terminali aracılığıyla okunabiliyor. Böylece sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminaliyle okunarak tespit edilebiliyor. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm aşıları kayıt altına alınıyor.

Hayvan A A 35033098

Beyanname verip kayıt işlemi yaptırmayanlara para cezası

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan sahiplerinin mikroçip uygulaması ve kayıt işlemlerinde karşılaştığı güçlüklerin aşılabilmesi için, ev hayvanı sahiplerine 31 Aralık 2022'ye kadar il ve ilçe müdürlüklerine beyannameyle müracaat imkanı tanımıştı. Beyanname verenlere mikroçip uygulamasını ve kayıt işlemini takip eden süreçte herhangi bir cezai işlem uygulanmadan tamamlayabilmeleri fırsatı tanındı. Bu kapsamda bildirimi yapılmış ev hayvanlarına yönelik işlemlerin 30 Haziran'a kadar tamamlanması gerekiyordu.

Söz konusu sürede toplam 552 bin 127 beyanname alındı. Bunlardan bugüne kadar 244 bin 259'ü için kayıt yapıldı.Beyanname verilmesine karşın kaydettirilmeyen hayvanların sahiplerine idari para cezası verilecek.

Sahip değişikliği

Sahip değişikliği durumunda "Ev Hayvanı Sahip Değişikliği Belgesi" ile 60 gün içinde hayvanın yeni sahibinin, il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederek veri tabanı ve pasaportuna işletmesi gerekiyor.

Ev hayvanının yolcu beraberinde ya da ticari olarak yurt dışına çıkışında mikroçipinin uygulanmış, pasaportunun düzenlenmiş ve PETVET'e kaydedilmiş olması zorunluluğu bulunuyor.

Söz konusu hayvanların yurt içi nakillerinde de pasaportlarının bulundurulması isteniyor. Pasaportu bulunmayan ev hayvanı sahibine idari yaptırım uygulanıyor.

Sahipsiz hayvanların yerel yönetimler tarafından kimliklendirilmesi gerekiyor. Sokaktan sahiplenilmek istenen hayvanlar herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadan kayıt altına alınabiliyor.

6 aylığa kadar olan ev hayvanlarının sahiplerinin, il/ilçe müdürlüklerine ya da serbest veteriner hekimlere başvurmaları durumunda, kimliklendirme ve kayıt işlemleri yapılabiliyor.

Editör: Akif Arslan