https://www.ntv.com.tr/

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem oldu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek herhangi olumsuz bir durum olmadığını açıkladı.

Deprem uzmanı jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, NTV canlı yayınında gerçekleşen sarsıntının 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin artçı sarsıntısı olmadığını vurgulayarak "Burası 2020'de yaşadığımız 6,8'lik Elazığ depremi ile 6 Şubat Kahramanmaraş depremi arasında kalan kırılmamış bir fay parçası. Bu fay parçasının üzerine bu iki depremle stres yüklenmiş durumda." ifalerini kullandı.

Ressam Ulutaş Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açacak Ressam Ulutaş Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açacak

AFAD sitesinde yer alan bilgiye göre, Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 5,2 deprem oldu. Saat 16.04'te gerçekleşen deprem 13.93 kilometre derinlikte meydana geldi. Deprem, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman'dan da hissedildi. Kısa süreli panik yaşanan kentte iş yerlerinden ve evlerinden sokaklara çıkanlar güvenli alanlarda bekledi. Bazı binalarda çatlakların oluştuğu gözlendi.

OKAN TÜYSÜZ: YENİ BİR DEPREM

Deprem uzmanı jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, bu depremin 6 Şubat depremlerinin artçı sarsıntısı olmadığını dile getirdi.

"Yeni bir deprem." diyen Tüysüz, "Burası 2020'de yaşadığımız 6,8'lik Elazığ depremi ile 6 Şubat Kahramanmaraş depremi arasında kalan kırılmamış bir fay parçası. Bu fay parçasının üzerine bu iki depremle stres yüklenmiş durumda." ifalerini kullandı.

Böyle bir depremin beklenen bir deprem olduğunun da altını çizen Tüysüz, "Artçıların gelmesi mümkün. 4,5 büyüklüğüne kadar depremler görülebilir." ifadelerini kullandı.