Diyanet işleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bugün camilerde okunacak hutbede “Medeniyetimiz, vakıf medeniyetidir” konusunu ele alıyor.

Hutbede “Yüce dinimiz İslam’ın insanlığa hediye ettiği müesseselerden biri de vakıftır. Vakıf, sahip olduğumuz nimetleri sadece Allah rızası için insanların ve bütün yaratılmışların istifadesine sunmaktır. Vakıf, Rabbimizin bizlere emanet olarak verdiği imkânları cennet anahtarı yapabilmenin yollarından biridir. Vakıf, ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.’ anlayışına dayalı bir iyilik hareketidir. Kesintisi olmayan bir hayır çeşmesidir” vurgusu yapılacak.

01Hutba10052024

Engelsiz Yaşam Vakfı, engellilere tekerlekli sandalye yardımı yaptı Engelsiz Yaşam Vakfı, engellilere tekerlekli sandalye yardımı yaptı

Hutbede “Vakıflar, milletleri ayakta tutan kurumlardandır. Vakıflar, birlik ve beraberliği pekiştirirler. Paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma gibi erdemleri ayakta tutarlar. Güvenli ve huzurlu bir toplum inşa ederler. Vakıflar, varlık âlemindeki şefkat ve merhamet tohumlarını yeşertirler. İlim ve irfanın, kültür ve sanatın gelişip yaygınlaşmasına katkı sunarlar. Zengin ile fakir arasında hayır ve iyilik köprüleri kurarlar. Adaletin, hakkın, hakkaniyetin ve insanca yaşamayı temin edecek bir medeniyetin yeryüzüne hâkim olmasına vesile olurlar” denilecek. İşte hutbe:

https://www.marasposta.com/medeniyetimiz-vakif-medeniyetidir