Mehmet Taş “İşsizlik ve İş Beğenmeme Sorunu”nu değerlendirdi

Kahramanmaraş’tan yayın yapan Maraş Gündem Haber Sitesinde Gazeteci Mehmet Taş, “Kahramanmaraş'ta ve ülkemizde işsizlik ve iş beğenmeme sorunu”nu değerlendiriyor.

Gazeteci Taş, köşesinde “Ülkemizde uzun zamandır işsizlik sorunundan bahsediliyor. Ancak, iş piyasasında gözlemlenen ve işverenlerin sıkça dile getirdiği bir başka gerçek var: iş beğenmeme. Bu durum, işsizlik oranlarının yüksek görünmesine rağmen, birçok sektörde çalışacak eleman bulunamamasıyla kendini gösteriyor. Bu sorunun çözülmesi için eğitim sisteminden toplumsal değerlere, devlet politikalarından iş kültürüne kadar kapsamlı bir bakış açısına ihtiyaç duyulmaktadır” diyor:

Ülkemizdeki işsizlik oranları yüksek görünse de, birçok işveren çalışacak eleman bulamamaktan yakınıyor. Örneğin,  Kahramanmaraş’ta birçok fabrika eleman ihtiyacını karşılayamıyor ve vardiyalarını azaltmak zorunda kalıyor. Sanayiciler, Göksun, Çağlayancerit, Andırın gibi ilçelere servis koyarak eleman çekmeye çalışıyor. Benzer şekilde, çeşitli sektörlerde “Personel aranıyor” ilanları yaygın durumda. Kadınlar, evlerinde çocuklarına bakacak veya temizlik yapacak personel bulmakta zorluk çekiyor. Bu durum, işsizlikten ziyade, bireylerin belirli iş türlerini beğenmeme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Çoğu zaman, çalışma koşulları zor ve maaşlar düşük gibi gerekçelerle bu işler tercih edilmiyor.

Kaynak: https://www.marasgundem.com.tr/

6 Şubat depremlerinde 45 bin 784 kişi hayatını kaybetti 6 Şubat depremlerinde 45 bin 784 kişi hayatını kaybetti

<iframe width="770" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/cst790NkmcE" title="Kahramanmaraş&#39;ta ve ülkemizde işsizlik ve iş beğenmeme sorunu | 26 Mayıs 2024" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

Editör: Akif Arslan