“Mem Û Zîn” operası ilk gösteriminde izleyenleri büyüledi

Kürt edebiyatının baş yapıtlarından “Mem û Zîn”, opera versiyonuyla ilk kez Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde düzenlenen Uluslararası Mayıs Festivali’nde seyirci ile buluştu. Farklı uluslardan dünyaca ünlü opera sanatçılarının performansıyla izleyicileri büyüleyen “Mem û Zîn” uzun süre ayakta alkışlandı. Rain Media’nın yapımcılığını üstlendiği operanın bestesi Cem İdiz, librettosuise Cuma Boynukara tarafından yazıldı. Rejisörlüğünü İhsan Othmann’ın üstlendiği Opera; Soprano Özlem Bulut, Tenor Angelo Pollak ve Piyanist Fiona Pollak’ın performansı ile Uluslararası Mayıs Festivali’nde iz bıraktı.

Kültür ve sanat dünyasının nabzını tutan Uluslararası Mayıs Festivali, bu yıl da dünyanın dört bir yanından sanatçıların ve izleyicilerin katılımıyla tam bir şölene dönüştü. Bu sene temasını “Siyasi Tutuklular” olarak belirleyen festivalde; Türkiye’den Rain Media’nın yapımcılığını üstlendiği “Mem û Zîn” Operası ses getirdi. Rain Media’nın kurucularından Dara Kutlay ve Zelal Sever ortaklığıyla, Kürt kültürünü ve Ehmedê Xanî’nin mirasını uluslararası arenada daha geniş kitlelere tanıtma kamacıyla hazırlanan “Mem û Zîn” Operası, Uluslararası Mayıs Festivali’ndeki ilk gösteriminin ardından Türkiye ve dünya genelinde seyirciyle buluşmak için hazırlık yapıyor.

Kürt yazılı edebiyatının kültür eserlerinden “Mem û Zîn”; 17. Yüzyıl sonlarında Ehmedê Xanî tarafından yazılmış trajik bir aşk destanı olarak dünya kültür mirasında varlığını sürdürüyor. Klasik bir aşk hikayesi olmanın ötesinde Kürtlerin düşünsel, ruhsal ve toplumsal yapısına ışık tutanşiirsel anlatımıyla dikkat çeken “Mem û Zîn”; aşkın, tutkunun ve sadakatin; feodal kültür ve adaletsizlikler karşısında yaşadığı zorluklar ve karşılaştığı engeller açısından dünyaca ünlü “Romeo ve Juliet” eserini akıllara getiriyor. Kürtçenin anlam derinliğini ortaya koyması ile de özel bir yerde bulunan “Memû Zîn”, Opera versiyonuyla Kürtçe yazılmış eserlerin derinliğine ekstra vurgu yapıyor.

Konser sonrası gerçekleşen “Dil ve Kimlik” konulu panelde “Mem û Zîn” operası ile ilgili duygularını dile getiren Hessian Devlet Tiyatrosu Sanat Direktörü Uwe Eric Laufenberg şunları söyledi: “Anılardan uzun süre silinmeyecek etkileyici bir performans izledik. İlk Kürtçe Operaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. “Mem ûZîn” Operasını izlemek için dünyanın dört bir yanından Festivale katılan değerli misafirlerimize de çok teşekkür ediyoruz.”