Kahramanmaraş, çeşitli yemekleri ile popüler olan bir şehrimizdir. Bu şehir, kendine özgü tarifleri ile nam salmıştır.

İşte Kahramanmaraş'ın 15 meşhur yemeği ve bu yemekleri özel kılan detaylar.

Kahramanmaraş, çeşitli yemekleri ile damaklarda iz bırakan lezzetler sunmaktadır. Buada Kahramanmaraş ilimizin birbirinden lezzetli 15 yemeğini derledik. İlimize ait bu 15 yemeği, gelin birlikte inceleyelim.

Meşhur 15 Yemeğimiz Hangileri Marax Usulü Tarhana Çorbası

1.      MARAŞ TAVA

Kahramanmaraş'ın en sevilen yemeklerinden biri olan Maraş tava; patlıcan, soğan, domates ve kırmızı et kullanılarak hazırlanır. Bu malzemeler bir arada kavrularak Maraş tava hazırlanır. Maraş tava, yörenin en sevilen lezzetlerinden biridir. Maraş tava, genelde ayran ve lavaş ile birlikte servis edilir.

2.      MARAŞ KÖFTESİ

Dilimlenmiş domates, patlıcan ve biberin uzun şişlere geçirilmesiyle hazırlanan Maraş Köftesi, genelde kuş üzümlü pilav eşliğinde servis edilir. Maraş köftesi, Kahramanmaraş sofralarının vazgeçilmez yemeklerinden biridir.

“Ziyaretler salı ve cumartesi günleri randevusuz yapılacak” “Ziyaretler salı ve cumartesi günleri randevusuz yapılacak”

3.      YOĞURTLU DÖVME ÇORBASI

Bu nefis çorba, özellikle yaz aylarında da tercih edilen bir lezzettir. Bu çorba hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilmektedir. Bu nedenle yazın ferahlatıcı bir alternatif olarak karşımıza çıkar. Buğday ve nohudun bir araya geldiği bu çorba, oldukça doyurucu ve sağlıklıdır.

4.      TERBİYELİ PAÇA ÇORBASI

Bol etli ve acılı bir çorba olan terbiyeli paça çorbası, özellikle soğuk kış günlerinde sıcaklığı ile iç ısıtır. İsteğe bağlı olarak sumak eklenebilmektedir.

5.      PATLICANLI EKŞİLİ ÇORBA

Sabah öğünlerinde sıkça tercih edilen bu çorba, patlıcanın yanı sıra pancar ve soğukluk, yani semiz otu ile hazırlanır. Sumak ya da limon suyu ilave edilerek servis edilir.

Meşhur 15 Yemeğimiz Hangileri Ciğerli Pilav

6.      CİĞERLİ BULGUR PİLAVI

Tereyağında kavrulan bulgur pilavı, kavrulmuş ciğer ile birleşerek muazzam bir lezzet sunar. Ciğerli bulgur pilavı, yöre halkının en sevdiği lezzetler arasında yer alır.

7.      ACEM PİLAVI

Pirinç pilavı ile hazırlanan acem pilavında; fıstık, et, kuş üzümü ve havuç bulunur. Farklı malzemelerin uyumu ile ortaya çıkan bu lezzet, Kahramanmaraş mutfağının özgün tatlarından biridir.

8.      ELİ BÖĞRÜNDE

Eli böründe, kuzu eti kullanılarak hazırlanan bir lezzettir. Bu yemek; közlenmiş domates, kızarmış patates ve biber ile birlikte servis edilir. Bu lezzetli kebap çeşidi, Kahramanmaraşlıların özel yemeklerinden biridir.

Meşhur 15 Yemeğimiz Hangileri Ssömelek Köfte

9.      SÖMELEK KÖFTESİ VE HAVUÇLU PİLAV

Minik porsiyonlar halinde hazırlanan sömelek köftesi, sarımsaklı yoğurt ile birlikte sunulur. Genelde havuçlu pilav ile eşliğinde sunulan bu yemek, akşam yemeklerinde tercih edilir.

10.   KALİLİ KÖFTE

Kalili köfte, içerisinde ceviz büyüklüğünde bulgurlardan oluşan bir köftedir. Bu köfteler, tarhana çorbasının içine eklenerek servis edilir, bu da yemeğe farklı bir lezzet katmaktadır. Kalili, Kahramanmaraş’ta “sincap” anlamına gelmektedir.

11.   PAZI SARMASI

Zeytinyağlı yaprak sarmadan farklı olarak pazı ile hazırlanan ince sarmalar, Maraş sofralarında sıkça yer alır. Lezzetli iç harcı ve özen ile sarılarak hazırlanan pazı sarmaları, görselliği ile de dikkat çeker.

12.   MARAŞ USULÜ TARHANA ÇORBASI

Tarhana çorbasının farklı bir versiyonu olan Maraş usulü tarhana çorbası, nohut ve şalgam ile hazırlanan bir çorbadır. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez çorbalarından biridir.

13.   MARAŞ ÇÖREĞİ

Maraş çöreği, tuzlu bir hamur işidir. Çörek otu, susam ve un ile hazırlanan bir yiyecektir. Genel olarak çay sohbetlerine eşlik eden bu çörek, Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetlerinden biridir.

Meşhur 15 Yemeğimiz Hangileri Dohdurma

14.   MARAŞ DONDURMASI

Maraş denildiğinde akla ilk gelen tatlı olan Maraş Dondurması, oldukça popüler bir lezzettir. Sakız gibi uzayan dokusu ve gerçek süt tadı ile yöresel bir lezzettir.

15.   ÇULLAMA

Bastık ile hazırlanan Kahramanmaraş'ın yöresel tatlılarından biri olan çullama, içerisine fıstık ya da fındık eklenerek hazırlanır. Kızartılıp şerbete batırılan bu tatlı, özellikle bayram sofralarının vazgeçilmezidir.

www.milligazete.com.tr

Editör: Akif Arslan