DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, Türkiye'de ekonomik zorluklarla mücadele eden vatandaşların durumuna dikkat çekerek, devletin lüks harcamalarını eleştirdi. Karatutlu, halkın kemer sıkma politikalarından etkilendiğini, ancak Ankara'daki israfın devam ettiğini vurguladı.

Dr. İrfan Karatutlu, basın açıklamasında Türkiye'nin kamu araçları ve özel uçak sayısını diğer ülkelerle karşılaştırdı. Fransa, Almanya ve Japonya gibi ülkelerdeki kamu araçları sayısının Türkiye'ye kıyasla çok daha az olduğunu belirten Karatutlu, "Türkiye'de 125 bin kamu aracı bulunurken, bu rakam Fransa'da 8 bin, Almanya'da 9 bin ve Japonya'da 10 bin seviyesinde. Ayrıca, özel uçak sayısında da Türkiye, birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakıyor. Cumhurbaşkanlığı hava filosunda 16 uçak varken, bu sayı Japonya'da 2, İtalya'da 11, Almanya'da 12 ve Fransa'da 14" dedi.

Vali Ünlüer’in 19 Mayıs Mesajı Vali Ünlüer’in 19 Mayıs Mesajı

03 Milletin Sırtındaki Yük Artıyor, Ankara'da Israf Sürüyor

Milletvekili Karatutlu, emekli ve asgari ücretli vatandaşlara yönelik "para yok" açıklamalarının aksine, devlet kaynaklarının lüks ve sefahat için kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. "Halk kemer sıkmaktan nefes alamıyor, ancak Ankara'daki sefahat devam ediyor," diyerek, vergilerle finanse edilen israfa son verilmesi gerektiğini söyledi. Karatutlu, hükümetin daha sorumlu mali politikalar izlemesi ve kamu kaynaklarını daha verimli kullanması çağrısında bulundu.