Ne dağılıyor, ne de gaz kalıyor; içine salatalık doğrayın

ENSONHABER.COM

Kuru fasulye Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında ilk sıralarda gelir. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan fasulyeyi yaparken bazı püf noktaları bulunur.

04 Ne Dağılıyor, Ne De Gaz Kalıyor; Içine Salatalık Doğrayın (2)

Türk mutfağındaki birçok yemek lezzetiyle nam salmıştır. Bu yemekler arasında belki de ilk sıralarda gelen kuru fasulye vazgeçilmezler arasında yer alır.

Pilavın yanına yapılan sulu yemekler arasında yer alan ve çoğu kişinin severek tükettiği kuru fasulye dağılma sorunuyla sizi karşı karşıya bırakabilir.

04 Ne Dağılıyor, Ne De Gaz Kalıyor; Içine Salatalık Doğrayın (1)

Pırasa posalı besinler listesinde yer alır Pırasa posalı besinler listesinde yer alır

Dağılma sorunun yanında çoğu kişide gaz sorununa da neden olabilen bu yemek bazı püf noktalar uygulandığında ne gaz yapıyor ne de dağılma sorunu yaşatıyor. Fasulyeyi ıslatırken içine doğrayacağınız 1 adet salatalıkla maziye uğurlayacaksınız.

Fasulye pişirirken gaz sorunu ve dağılma sorununu önlemek için farklı doğal yöntemler bulunur. Bu yöntemler arasında en etkili olanı ise fasulyeyi ıslatırken içine bir adet salatalık doğramaktır.

04 Ne Dağılıyor, Ne De Gaz Kalıyor; Içine Salatalık Doğrayın (3)

Salatalık kullanarak deneyebileceğiniz ilk yöntem bakliyatları pişirmeden önce suda bekletirken dilimlenmiş salatalık eklemektir. Bu yöntemle fasulyenin gazını alacak ve dağılmasını engelleyebilecek ayrıca fasulyenin içindeki şekerlerin bir kısmını dışarı çekebileceksiniz.

Ayrıca söz konusu bu yöntemi yalnızca ıslatma sırasında değil aynı zamanda haşlama sırasında da uygulayabilirsiniz.

https://www.ensonhaber.com/bilgi

Editör: Akif Arslan