Belgeselleriyle çok konuşulan 140journos’un, kurmaca ve gerçeğin iç içe geçtiği yenimockumentary’si“Yetimo”nun özel gösterimi, 17 Mayıs Cuma akşamı Veli Efendi Hipodromu’nda gerçekleşti!

 

Büyük bir umutla dünyaya gelen, zorlu başlangıcına rağmen mücadeleden vazgeçmeyen Junior West isimli tayın ilham verici hikâyesini anlatan “Yetimo”, insana ve hayata dair pek çok karşılaşmayı izleyiciye mizahi bir dille sunuyor.

Üç amatör at sahibi olan Kaan (Müjdeci), Beril (Kayar) ve hikâyenin anlatıcısının bu yetim tayı kurtarmak için hiç bilmedikleri bir camiaya girmelerini mizahi bir dille anlatan “Yetimo”, 18 Mayıs’tan itibaren 140journos’un YouTube kanalındaizlenebiliyor.

 

Safkan İngiliz atları, sadece kazanmak için doğar. Onlar birer gladyatör gibidir. Arenayı dolduran yüzlerce iştahlı seyircinin bahis kuponlarını boşa çıkarma hakları yoktur. Bu yüzden ilk günden itibaren hangi anne-babadan oldukları, hangi harada dünyaya geldikleri, hangi eğitimlerden geçecekleri çok önemlidir.

 

Bu koşulları sağlamayan atların arenada yeri yoktur. Çünkü atçılık, uzun yıllara dayanan emek, sabır ve büyük bir maliyet gerektiren bir dünyadır. Ve bu dünyada zayıf bir ata yer yoktur. Peki ya birisi bu tekeri kırmak isterse? Orijini tanınmayan, doğumdan hemen sonra annesi öldüğü için anne sütü bile alamayan ve bu nedenle gözden çıkartılan bir tayın bu tekeri kırma şansı var mıdır?

 

Resmi adı Junior West olan 2020 doğumlu bir tay, büyük umutlarla dünyaya gelse de, doğumdan kısa bir süre sonra annesi Triple West’i kaybeder. İhtiyaç duyduğu anne sütünü alamadığı için Junior West’in yarış atı olması neredeyse imkânsızdır.

Üç amatör at sahibi olan Kaan (Müjdeci), Beril (Kayar) ve hikâyeninanlatıcısı; tesadüfen karşılaştıkları ve görür görmez âşık oldukları bu yetim tayı, bulunduğu haradan kurtarmak ve onu başarılı bir yarış atı yapmak için hiç bilmedikleri bir camianın içine girer. Kimsenin koşacağına inanmadığı bu tayı sahiplenerek el yordamıyla yollarını bulmaya çalışan bu üç hayalperestin elinde, inançları dışında pek de bir şey yoktur.

Fenerbahçe Beko, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2023/2024 Şampiyonu Fenerbahçe Beko, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2023/2024 Şampiyonu

Peki inanç, başarı için yeterli midir?

Belgeselleriyle adından sıklıkla söz ettiren 140journos, 3 yıl boyunca her aşamasını, tüm aktörleriyle dokümante ettiği bu süreci 50 dakikalık “mockumentary” türünde bir yapıma dönüştürdü. “Yetimo” isimli mockumentary, insana ve hayata dair pek çok karşılaşmayı izleyiciye mizahi bir dille sunuyor.

Başarı, başarısızlık, hırs, inanç gibi modern toplumun elde etmek için koşullandığı ancak üzerine pek düşünmediği kavramlar, bir tayın yolculuğu üzerinden temsillerle izah ediliyor.

“Yetimo”, 140journos’unYouTube kanalında yayında!

https://www.marasposta.com/foto-galeri/o-bir-yetimo-youtubeda

Editör: Akif Arslan