Öğrencilerin gözde lezzeti, orta direk ailelerin baş kurtarıcısı, çalışan kişilerin evlerine döndüğünde pratik bir şekilde sofra kurma çabasının en yardımsever elemanıdır makarna. En lüks restoranların da okul kantinlerinin de menüsünü süsler, tercih edenini her yönden mutlu eder. Her yönden evet, çünkü sağladığı kolaylık ve pratikliğin yanında makarnanın insan sağlığı için daha birçok faydasının olduğunu biliyor musunuz?

1. Bol Miktarda Vitamin İçerir

Makarna, içerdiği birçok mineral ve vitaminler sayesinde vücut için oldukça yararlıdır. A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve protein yönünden zenginliği ile hem besleyici hem de doyurucu bir öğün seçeneğidir. Özellikle diyet yapanlar için yağsız olduğu sürece sanıldığı gibi zararlı bir besin değildir.

2. Tok Tutmaya Yardımcıdır

Az miktarda tüketilen bir makarna bile içerdiği kompleks karbonhidratların kana yavaş karışması sayesinde kişide uzun süren bir tokluk hissi sağlar.

3. Kolesterol Düşürür

İçerdiği yüksek oranda linoleik yağ asidi sayesinde kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkileyen kolesterol sorununun çözülmesine yardımcı olur.

Baklanın daha çok tüketmeniz için 7 şifalı nedeni Baklanın daha çok tüketmeniz için 7 şifalı nedeni

4. Her Lezzete Uyum Gösterir

Domatesli, peynirli, ton balıklı, fesleğenli, sebzeli, tavuklu… Aklınıza ne gelirse makarnaya yakıştırabilir, afiyetle tüketebilirsiniz.

5. Hazmı Kolaydır

Makarna, sanıldığının aksine kilo aldıran bir besin değildir. Hazmı oldukça kolaydır. Yağsız olarak pişirilip çeşitli soslar ile süslenmediği sürece diyet listelerinde yer vermeye uygun olup kilo vermeye yardımcıdır. Kalorisi yüksek soslar yerine yağsız peynir veya yoğurt ile birlikte tüketildiğinde hem lezzetli hem de hafif bir seçenek olabilir.

 6. Birçok Hastalığın Düşmanıdır

Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olarak kalp ve damar kaynaklı birçok hastalığın gelişmesini önler. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olarak diyabet hastalığına karşı savaş açar.

7. Kemik Sağlığı İçin Önemlidir

İçerdiği bol miktarda aminoasit ve proteinler sayesinde kemik yapısını güçlendiren etkilerde bulunur. Özellikle gelişim çağındaki çocukların ve kemik ağrısından şikayetçi kişilerin beslenme listesinde yer alması olumlu etkiler sağlar.

8. Kabızlığa İyi Gelir

Kolay hazmedilmesi sayesinde sağlıklı bir sindirim sürecine katkıda bulunur.

9. Cilt Sağlığına İyi Gelir

Düzenli olarak tüketilen makarna, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak sivilce, akne gibi problemlerin yaşanmasını önler.

10. Enerji Sağlıyor

Makarna, metabolizmada çabucak parçalanıp kolayca hazmediliyor ve hemen enerjiye dönüşüyor. Bu özelliği ile özellikle beden gücü gerektiren mesleklerde çalışanlar için ideal bir seçenek olan makarna acil bir enerji kaynağı sağlıyor.

11. Cebe İyi Gelir

İnsan sağlığı için sağladığı tüm faydaların yanında ucuz olmasıyla ekonomimize de ciddi oranda bir fayda sağlıyor. Düşük maliyetli, lezzetli ve sağlıklı tüm öğünler için makarnayı sofranızdan eksik etmeyin deriz.

https://migrostv.migros.com.tr/makarnanin-11-faydasi