Çukurhisar kaya mezarları dikkat çekiyor

Helenistik ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kaya mezarlar, yapılarıyla tarihe ilgi duyan vatandaşlar kadar Avrupalı akademisyenlerden de ilgi görüyor

Merkez Onikişubat ilçesine bağlı Çukurhisar Mahallesi'nde iki vadi arasındaki arazide bulunan ana kayaya oyulmuş 10 bağımsız kaya mezar, milattan önceki çağlardan günümüze kadar özelliğini koruyor.

Tescillenen ve bulundukları bölge sit alanı ilan edilen kaya mezarlar, yapılarıyla tarihe ilgi duyan vatandaşlar kadar Avrupalı akademisyenlerin de ilgisini çekiyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ın geçmişinin son yıllarda yapılan çalışmalarla milattan önce 13 bin yıl geriye gittiğinin belirlendiğini söyledi.

Bu tarihi dokunun meydana getirdiği inanılmaz bir kültürel mirasa sahip olduklarını anlatan Küçükdağlı, şehrin kültürel mirasının içerisinde kaya mezarların ayrı yer tuttuğunu dile getirdi.

Küçükdağlı, bunların en önemlisinin Göksun-Kayseri karayolundaki Çukurhisar Kaya Mezarları olduğunu dile getirerek, "Çukurhisar Kaya Mezarları, Kilikya ve Kapadokya kültürüyle bağdaşıyor. Burada milattan önce 1. yüzyıl ve milattan sonra 4-5. yüzyıllar arasında yaşayan Romalıların Çukurhisar civarında bir hayat sürdüklerini gözlemliyoruz." diye konuştu.

Küçükdağlı, bölgede yaşayan Romalıların tarıma dayalı bir hayat sürdüklerini, tarım arazilerini mezar olarak kullanmamak adına kayalıklarda aile mezarlıkları oluşturduklarını düşündüklerini de belirtti.

Mezarların 5 ila 10 metrekare arasında olduğuna dikkati çeken Küçüdağlı, şunları kaydetti:

"Kaya mezarlarının içerisinde yastığa kadar düşünülmüş. İyi bir mimari yapı olduğunu görülmektedir. Özellikli bu yönüyle kaya mezarlarına çeşitli zamanlarda Avrupa'dan akademisyenler bilimsel araştırmalar yapmak üzere buraya gelmektedir."

Küçükdağlı, kaya mezarlarının kent turizmine önemli katkılar sağladığını sözlerine ekledi.

Kahramanmaraş’ta kaya mezarları ilgi çekiyor

Çukurhisar Mahallesi'nde iki vadi arasında yer alan, ana kayaya oyulmuş 10 bağımsız kaya mezarları günümüze kadar birçok özelliğini koruyarak geldi. Bulunduğu bölge sit alanı ilan edilirken aynı zamanda koruma altına alınarak tescillendi.

Mezarların, Kilikya ve Kapadokya kültürüyle bağdaştığı öğrenilirken, Milattan Önce 1. yüzyıl ve Milattan Sonra 4 ve 5. yüzyıllar arasında yaşayan Romalıların Çukurhisar çevresinde bir hayat sürdükleri gözlemleniyor.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken kaya mezarları drone ile görüntülenirken, bölgede farklı tarihlerde yapıldığı tahmin edilen ve bir tepe üzerinde kale de bulunuyor. Bölgeye fotoğraf tutkunlarının yılın farklı zamanlarında geldiğini ve inceleme yaptığını söyleyen Muhammet Eşal, “Burası Çukurhisar Mahallesi, eski mezar taşları ve kaya mezarları var. Bazen bu bölgeye defineciler geliyor ancak jandarma tarafından yoğun bir şekilde koruma altında kimse giremiyor. Yerli ve yabancı turistler de geliyor. Burası çok güzel ve yayla bir yer” diye konuştu.

<iframe width="706" height="431" src="https://www.youtube.com/embed/aD9pKvmmCoU" title="YouTube video player" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor

<