Ressam Pınar Kanber’in 12 Ocak 2024’te SANKO Sanat Galerisi’nde açtığı “Kervansarayların İzinde” temalı resim sergisi devam ediyor.

Günün meteorolojik görünümü nasıl olacak? Günün meteorolojik görünümü nasıl olacak?

Pınar Kanber’intuval üzerine akrilik boya tekniğiyle yaptığı resimlerinden oluşan “Kervansarayların İzinde” temalı resim sergisinde 31 eser yer alıyor.

 Sanko Sanat Galeri̇si̇’nde ‘Kervansaraylarin İzi̇nde’ Resi̇m Sergi̇si̇ (1)-1

Kaderine terk edilenkervansarayları renklerle dile getirdiğiresimlerinde geçmişi vurgulayıp kervansarayların varlığına dikkat çekmek istediğini belirten Kanber, güncel olandan hareketle geriye doğru bakarak, Selçuklu Kervansaraylarının verilerini, birleştirici öğelerini, tarihsel ve toplumsal dönüşüm içerisinde ele aldığını söyledi.

İpek Yolundaki Selçuklu Kervansarayları üzerinden 2005 yılından beri tarihsel ve kültürel araştırma içerisine girdiğini anlatan Kanber, “Kilometrelerce gidilen yollar, görülen ve araştırılan 120 kervansaray sonucunda oluşan duygu yoğunluğu ile eserlerimi hazırladım” dedi.

Sanko Sanat Galeri̇si̇’nde ‘Kervansaraylarin İzi̇nde’ Resi̇m Sergi̇si̇ (4)-1

“Kervansarayların İzinde” temalı resim sergisi, SANKO Sanat Galerisi’nde 2 Şubat 2024tarihine kadar her gün 10.00-22.00 arasında gezilebilecek.

 

PINAR KANBER

Pınar Kanber, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu, 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. 

Sanko Sanat Galeri̇si̇’nde ‘Kervansaraylarin İzi̇nde’ Resi̇m Sergi̇si̇ (3)-1

Atölyesinde 2003 yılından itibaren yetişkinlere ve çocuklara sanat eğitimleri veren Kanber, kurumlara ve STK’lara sanat danışmanlıkları yaptı. Kocaeli’de AB Projelerini koordine etti, yerel gazetelerde sanat yazarlığı yaptı.

Vehbi Koç Vakfı’nda Sanat Yönetmenliği yaparken yüzlerce kültür, sanat ve sosyalsorumluluk projesini hayata geçiren Kanber, İşitme Engelliler ile tiyatro kulübü kurdu ve genel koordinatörlüğünü üstlendi.

Ressam Pinar Kanber

Başta Kervansaraylar olmak üzere birçok konuda araştırmaları ve yazıları olan Sanatçı, İstanbul’daki atölyesinde ulusal ve uluslararası sanat projelerine devam etmektedir.