Alerjik rinit ya da halk arasında bilinenadı ile saman nezlesi, özellikle bahar aylarında havadaki polen miktarının artmasıyla ortaya çıkıyor.Hastalık;vücutta kaşıntı, kızarıklık, burunda şeffaf renkli akıntının yanı sıra kimi zaman şişme, sıksık ve arka arkaya hapşırma ile gözlerde kaşıntı gibi şikâyetler ile kendini göstererek sorun yaşayanların adeta kabusu oluyor.

Kimi insanların bünyesinin, polen gibi hava kaynaklı madelere karşı alerjik bir tepki göstermesi ile ortaya çıkan saman nezlesini üst solunum yolu hastalığı olan nezle ile karıştırmamak gerekiyor. Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan,saman nezlesininuygulanan tedavilere rağmen genellikle ömür boyu devam ettiğini söyleyerekkorunmak için önerilerde bulunuyor.
Dr Murat Arslanhan
Bahar mevsimindeartıyor

Salgın ve depremle sekteye uğrayan turizm canlanıyor Salgın ve depremle sekteye uğrayan turizm canlanıyor

İlkbaharın gelmesiylebirlikte fazlaca görülmeye başlayan mevsimsel alerjik rinitin en sık rastlanan alerjik hastalıklardan biri olduğunu aktaran Dr. Arslanhan, “Saman nezlesinde alerjik reaksiyona neden olan madde ya da maddeler ‘alerjen’ olarak tanımlanır. Saman nezlesi olmayanların çoğunluğu için bu maddeler alerjen değildir. Çünkü bağışıklık sistemi onlara tepki göstermez” diyor.
Saman Nezlesi Baharla Beraber Kapıyı Çalıyor (5)
Ömür boyu devam ediyor

Hastalığınözellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görüldüğünü anlatan Dr.Arslanhan,“Hastalık küçük yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi ileri yaşlarda da görülebilir. Genellikle ömür boyu sürse de ileri yaşlarda şiddeti azalabilir. Kendiliğinden geçme olasılığı ise oldukça düşüktür” diyerek soruna neden olan alerjenlerden uzak durulmasının önemli olduğunu belirtiyor.
Saman Nezlesi Baharla Beraber Kapıyı Çalıyor (1)
En önemli neden ailesel yatkınlık

“Alerjik rinitin tanısındahastanın yaşı, hangi ortamlarda şikâyetlerinin arttığı, daha önce kullandığı ilaçlara ve özellikle ailesinde alerjisi olan kimse olup olmadığınabakılır. Alerji genetik bir hastalık olduğundan ailede başka bireylerde de olması tanı konmasında etkendir. Hastanın öyküsü ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa, alerji testleri uygulanır. Bu testler deri testleri ve kanda alerjenlerin incelenmesi şeklindedir” diyen Dr. Arslanhan,özellikle alerji tedavisine cevap vermeyen bireylerdedetaylı burun muayenesi, çocuklarda geniz eti, erişkin hastalarda ise kıkırdak eğriliği, burun polipleri ve sinüzit olup olmadığınında araştırılması gerektiğini söylüyor.

Saman Nezlesi Baharla Beraber Kapıyı Çalıyor (2)

***************************************** KUTU *******************************************

Bu önerilere koruyor!

Alerjik belirtilerin kontrolünün birden fazla tedavi yönteminin birlikte uygulanmasıyla sağlandığını ifade eden Dr. Murat Arslanhan,“Alerjenle karşılaşmanın önlenmesi, ilaç ve aşı tedavileri bu yöntemler arasında sayılabilir. Ancak ilk ve en önemli aşamaalerjik rinite neden olan etkenlerden uzak durmaktır. Bu hastalıkta çevresel faktörler çok yaygın olduğundan tamamen korunmak pek mümkün olmasa da bu durum hafifletilebilir” diyerek önerilerde bulunuyor:
 

·        Polenlerin yoğun olduğubahar mevsiminde kapı ve pencereleri kapalı tutun

·        Klimanızdaki filtreleri her ay temizleyin veya değiştirin

·        Evinizde bitki yetiştirmeyin

·        Evinizde tüylü hayvan beslemeyin

·        Kuştüyü yastık, yün yorgan, yastık ve yatak yerine sentetik olanlarını kullanın

·        Sigara içmeyin, yanınızda içirmeyin