Seçime 5 Kala: Tercih, Teveccüh, Tereddüt

Depremleri yaşamadığımız tek bir gün yok. Göksun bir dakika durmuyor, AFAD'ın sosyal medya hesapları Kahramanmaraş ve ilçelerini tanıtan bir turizm rehberine dönüştü.

***

Sallan ha sallan: 4-5 richter artık Kahramanmaraşlıyı korkutmuyor! Normalde deprem dediğimiz hadise, yerkürenin sallanması ve durması değil midir? Durmuyor meret. Sanki yerin altında kocaman bir canavar var, biz küçük ayaklarımızla üstüne bastıkça huylanıp silkiniyor.

***

Bu kadar depremi tecrübe etmiş bir memleket için içtimai alandaki afetler de vız geliyor haliyle... Canı yanmış bir kere onun. Filanca partinin vekil adayı diğerine şöyle bir tezvirat isnat etmiş, aman efendim bir partinin grup başkanvekili şöyle bir mağduriyet yaşamış, öbürünün Kazma Bağları'ndaki asmasının yaprağı düşmüş, seçmen açıkça umursamıyor.

***

Umursamadığı başka şeyler var Kahramanmaraşlının. Hatırlattığı bazı şeyler var. Mesela, patatesin kaç paraya satıldığını umursamıyor. Ne kadar yoksullaştığını da öyle. Bu yalnızca Kahramanmaraş'a özgü bir hal de değil üstelik… Anadolu'da mukaddes saydıkları yüzünden garip sayılmış kim varsa, para ve onunla ilgili diğer hiçbir şeyi umursamıyor.

***

Zannediyorum bu seçimde anketlerin tamamı hatalı çıkacak. Çünkü, -başta kendi ailem olmak üzere- seçmen kanaatine doğrudan ve en büyük etkinin ailelerin mesaj gruplarında yaşandığını gözlemliyorum.

***

Mesela, başörtülü bir öğretmen sürgün edilişini, çalışmak için kafasına zorla peruk geçirdiği o sahneyi hala umursuyor.

***

Alçak terörist başına yönelik olarak, "Heykelini dikeceğiz!" ifadelerini sarf eden bir siyasinin (!) hapisten derhal çıkarılması gerektiğini söyleyenleri seçmen unutmuyor.

***

Seçmen mesela, çocuklarını gururla götürdüğü Teknofest'i, kıvrak ve yumuşak hareketleriyle "panayır" olarak nitelendiren Emin Çapa'yı hatırlıyor.

***

Örneğin, 90'lı yılların terör cenderesinde Adıyaman'da Jandarma Komando olarak askerlik yapmış bir baba, "Bu SİHA'lar o gün orada olsaydı, devrelerimi şehit vermeyecektim." diyor. Kendi çocuğunun da, Girne'de sınır hattı boyunca nöbetini, TB2 SİHA'nın gölgesinde güvenle tutmasını gururla anlatıyor.

***

Gazeteci, nakleder.

Seçmen nazarında neden ekonomik argümanların işe yaramadığını bir nebze anlatmaya, onların ifadeleriyle nakletmeye çalıştım.

***

Milleti idareye talip olanlar, seçime 5 kala umarım seçmenin neyi umursadığını anlarlar. Tereddütler, teveccühlere engeldir. Tercihlere değil.

Ömer KARA

Çankaya - ANKARA