Enes Ege / İstanbul (AA)

SANKO Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu SANKO Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan: "2015 yılından bu yana kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi çocuklarımızı geleceğe hazırlamak odağında gerçekleştiriyoruz" dedi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile WWF-Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) işbirliğiyle yürütülen Ulusal Gençlik Konferansı ikinci kez QNB Finansbank ev sahipliğinde WWF-Türkiye Genel Müdürü Ömür Kula ve QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan’ ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile WWF-Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) işbirliği ve QNB Finansbank'ın desteği ile yürütülen 'Doğa Öncüleri Gençlik Programı''nda 2023 yılında 20 formatör öğretmene verilen eğitimler ile, farklı illerde bulunan 940 öğretmene ulaşıldı.

Çevresel farkındalığı artırmak ve küresel çevre sorunlarına dikkati çekmek amacıyla QNB Finansbank'ın ikinci kez ev sahipliği yaptığı 'Ulusal Gençlik Konferansı' öğretmenler aracılığı ile 5 farklı modülde 10 bin çocuğa eğitim verildi. Verilen eğitimler sonucunda 250 proje, 750 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Bu eğitimler sonunda çocukların hazırladıkları çalışmalar arasından seçilen 10 farklı ilden (Antalya, Bartın, İzmir, Kocaeli, Tunceli, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Mersin, Balıkesir, İstanbul) 14 proje, ikincisi düzenlenen Ulusal Gençlik Konferansı kapsamında en çok etki yaratan kategorilerinde verilen ödüllerin sahibi oldu. 4 Haziran'da QNB Finansbank Kristal Kule'de gerçekleştirilen konferansa 53 öğrenci katıldı.

2023-2024 eğitim döneminde QNB Finansbank desteğiyle yürütülen programda, Sürdürülebilir Gıda ve Gıda Atıkları, Tatlı Su ve Denizler, Biyoçeşitlilik, Yaban Hayatı ve Doğa, Plastikler ve İklim ve Enerji başlıklarında eğitimler verildi ve uygulamalı atölyeler gerçekleştirildi.

'Doğa Öncüleri Gençlik Programı' çerçevesinde eğitimleri tamamlanan çocuklar ikincisi düzenlenen 'Ulusal Gençlik Konferansı''nda projelerini sunarak ödüllerin sahibi oldu.

Antalya, Bartın, İzmir, Kocaeli, Tunceli, Kahramanmaraş, Muş, Tekirdağ, Mersin, Balıkesir ve İstanbul'dan konferans için gelen öğrenciler, doğanın korunması amacıyla hayata geçirdikleri projelerini katılımcılara sundu.

 

''Ulusal Gençlik Konferansı' ile çevresel farkındalığı artırmayı hedefliyoruz'

Açıklamada görüşlerine yer verilen WWF-Türkiye Genel Müdürü Ömür Kula, 'Bugün bizlerle paylaşacağınız bu projeler sizi heyecanlandırıyorsa sakın peşini bırakmayın. Hiçbiri hayal ürünü, çocukça şeyler değil. Siz isterseniz gerçek olabilirler ve siz isterseniz her şey olabilirsiniz. Bazılarınız içine doğduğunuz koşullar nedeniyle, sizinle aynı yaşlardaki oğlum gibi iklim endişesi yaşıyor olabilir. Ama endişelenmeyin. Bugün sizin de bize göstereceği üzere 'çözüm doğada' . Sizinle ve sizden çözümü orada aramayı öğrendikçe, hep birlikte iyileşeceğiz.' ifadelerini kullandı.

Kula, 'Bugün gözbebeğimiz Doğa Öncüleri Programımız ile MEB, WWF ve QNB Finansbank olarak yanınızdayız. Kamu, STK, özel sektör olarak bir araya gelerek size yol açmamız gerektiğini biliyoruz. Sizden de hayal gücünüzü, heyecanınızı kaybetmemenizi istiyoruz. Unutmayın, Doğa Öncüsü olmak burada bitmiyor; hayat boyu sürdüreceğiniz bir görev.' açıklamasında bulundu.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, sürdürülebilir bir geleceğin ancak çocukların bu konuda bilinçlendirilmesiyle mümkün olduğunun altını çizdi. Tan, şunları kaydetti:

' 2015 yılından bu yana kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi çocuklarımızı geleceğe hazırlamak odağında gerçekleştiriyoruz. Bu yaklaşımla kurduğumuz Minik Eller Büyük Hayaller Platformu'muz ile bugüne kadar 4 binden fazla gönüllü finansçımızın desteğiyle matematikten kodlamaya, iklim farkındalığından kültür-sanat, dramaya kadar birçok alanda 80'den fazla projeyi hayata geçirdik ve 700 binden fazla çocuğa ulaştık.

Bu yıl WWF-Türkiye'nin, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü Doğa Öncüleri Gençlik Programı'nın ikinci yılını geride bıraktık. Proje kapsamında 10 bin öğrenciye doğal hayatı koruma alanında farklı konu başlıklarında eğitimler verildi. Projeye dahil olan öğrenciler, Yaban Hayatı Korucuları, Su Melekleri, Plastik Avcıları, Gıda Savaşçıları ve Karbon Tutucuları konularında eğitimler alarak birbirinden yaratıcı projeler ürettiler.'

Bugün projeleri adına anlamlı bir günde yeniden bir arada olduklarını belirten Tan, 'Ulusal Gençlik Konferansı' ile çevresel farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilir yaşamı teşvik etme adına küresel bir bilinç oluşturmak için büyük önem taşıyan 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü de kutlamak isterim. Bugün, hem bireyleri hem de toplulukları çevresel sorunlara karşı harekete geçmeye davet etmek, gezegenimizin geleceği için ortak bir sorumluluk duygusu yaratmak adına oldukça kıymetli. Bizler de bu sorumluluk bilinciyle hareket ederek planlamalarımızı hayata geçirmeliyiz.' değerlendirmesinde bulundu.

Tan, QNB Finansbank olarak attıkları somut adımların yanı sıra, çocukların sürdürülebilirlik konusunda eğitim süreçlerine destek olmayı ve onları geniş yelpazedeki çevre sorunlarına karşı bilinçli bireyler olarak yetişmeleri için çabalamayı çok önemli bulduklarını aktararak, 'Bu anlamda adımlar atmaya, sürdürülebilir bir geleceği kritik meselemiz haline getirerek eylem planlarımızı bu kapsamda genişletmeye devam edeceğiz. Final etabında geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın ürettiği yenilikçi projeleri dinlemek üzere burada bulunmaktan son derece mutluyuz. Eğitmenlerimizi ve çocuklarımızı yürekten tebrik ediyorum.' ifadelerini kullandı.

Editör: Akif Arslan