Uyku getiren yiyecekler ve içecekler

Uykusuzluk çekenler için faydalı olabilecek yiyecekler ve içecekler şöyle:

Muz

Tam bir potasyum deposu olan, içinde bolca magnezyum da bulunan muz, uyumakta zorluk çekenlere destek oluyor, uyumadan 2-3 saat önce yenen muz, mideyi rahatlatırken vücutta sakinleştirici bir etki oluşturuyor.

Süt

Çocukluğumuzdan beri bildiğimiz gibi ılık süt, uyku getirme konusunda tam bir uzman. Bu etkisinden faydalanmak için uyumadan yaklaşık 1 saat önce ılık sütü tek başına içebileceğiniz gibi dilerseniz içine muz ya da az miktarda bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Yoğurt ve ayran

Tıpkı süt gibi yoğurt ve ayran gibi süt ürünleri de hızlıca uyku getirme özelliklerine sahip. Çünkü yoğurdun içinde bulunan laktik asit, hem sinirlerin gevşemesini hem de vücudun rahatlamasını sağlıyor. Bu da kısa sürede uykulu bir hale gelmenize yardımcı oluyor.

Yulaf

Vücuttaki mutluluk hormonlarının artmasını sağlayan, bu sayede sinirleri yatıştıran besinlerden yulaf da uykusuzluk konusunda destek alabileceğiniz isimlerden. Bu etkisinden faydalanmak için yulaf ezmesi ve sütle nefis lapalar hazırlayabilir, hatta dilerseniz üzerine bir diğer uyku getiren lezzet olan muzu da ilave edebilirsiniz. Ancak aşırı miktarda yememeye dikkat edin ki mideniz rahatsız olmasın.

Kiraz

İçinde hem bolca potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller hem de A, B, C ve K vitaminleri bulunan zengin içerikli besinlerden kiraz, içeriğindeki bu yararlı maddelerin etkisiyle sizi stresten, sinirden uzaklaştırıyor, mutluluk hormonunun salgılanmasına destek oluyor. Bu etkisiyle uyku getiren yiyecekler arasında başı çekiyor.

Vişne ve vişne suyu

Kirazın mayhoş kardeşi vişne de özellikle vişne suyu haliyle uyku getiren şeyler arasında yerini alıyor, öyle ki sabah ve akşam olmak üzere günde iki küçük fincan vişne suyu içmenin uyku kalitesini artırdığı dahi söyleniyor.

Kabak çekirdeği

İçeriğinde triptofan, magnezyum ve glutamat gibi maddeler bulunan, bu sayede de adeta doğal bir uyku hapı olarak görülen besinlerden kabak çekirdeği de tükettiğiniz takdirde çok daha kolay uykuya dalabileceğiniz yiyeceklerden. Bunun için uyumadan 2-3 saat önce tuzsuz, yağsız çiğ kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

Ceviz

Melatonin hormonunun salgılanmasına destek olan besinlerden ceviz, bu sayede uyku kalitesini ve süresini artırabiliyor, baharatlanmamış, tuzsuz haldeki çiğ cevizi tıpkı kabak çekirdeği gibi çok olmayacak miktarda uyumadan 2-3 saat önce yemeniz yeterli oluyor.