YanmarTurkey ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Sakura – Gelecek Çiçek Açsın’ sosyal sorumluluk projesi, geleceğin yeteneklerinin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Yanmar’ınfaaliyet gösterdiği kara, deniz ve şehir alanlarında düzenlenen etkinliklerle devam ediyor. Etkinliklerinbüyük bir bölümünün tamamlandığı projede 30 ortaokul öğrencisi, geçtiğimiz günlerdeYanmarTurkey’in İzmir Torbalı’daki Solis ve Yanmar marka traktörlerini ürettiğitesiste ağırlandı. Öğrenciler,YanmarTurkey yetkililerinden traktör üretimine ilişkin detaylar öğrenme fırsatı buldu.

Yanmarturkey,İzmir’deki Traktör Üretim Tesisi’nde (3)

1912 yılında kurulan Japon devi Yanmar’ın ülkemizdeki tam iştiraki YanmarTurkey, İzmir Torbalı’daki tesisinde iç pazar ve ihracat için çeşitli motor ve kabin seçeneklerine sahipSolis ile Yanmar marka traktörler üretiyor. Geçen yılda 2.201 adet ile Türkiye’nin en çok traktör satan 8’inci üretici marka olma başarısını gösterenYanmarTurkey, aynı zamanda YTAgri markası ile birçok ülkeye silaj, çizel, dip kazan ve balya makinası gibi tarımsal ekipmanların da ihracatını gerçekleştiriyor. YanmarTurkey’in yeni nesiller yetiştirerek toplum için daha iyi bir gelecek sunmayı hedeflediği ‘Sakura – Gelecek Çiçek Açsın’ projesinde, tarım alanları başta olmak üzere; şirketin faaliyet alanları içerisinde yer alan kara, deniz ve şehir alanlarında etkinlikler gerçekleştiriyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) proje partneri Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) iş birliğiyle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesinde, İzmir’de yaşayan 12-15 yaş arası 30 başarılı ortaokul öğrencisi, Yanmar'ın insanların ve geleceğin çiçek açmasını hedefleyen HANASAKA Felsefesi doğrultusunda alanında profesyonel eğitmenlerden eğitimler alıyor.Mart ayından bugüne devam eden ve dört ay sürmesi planlanan programda öğrenciler,YanmarTurkey’in ‘Sürdürülebilir Bir Gelecek’ vizyonuylatarımsal üretim ve toprağı tanıma, sunum teknikleri, öğrenmeyi öğrenme, yoga, müzik, yüzme gibi derslerde ise hem eğleniyor hem de potansiyellerini keşfediyor.

Mehmet Akif İnan İHO’da Ayetlerin Tezahürü Sergisi açıldı Mehmet Akif İnan İHO’da Ayetlerin Tezahürü Sergisi açıldı

YanmarTurkey ekibi, üretim tesisi gezisine eşlik etti

Geçtiğimiz günlerde, YanmarTurkey’in Torbalı’daki traktör üretim tesisinde kapsamlı bir fabrika gezisine katılan 30 öğrenci, program kapsamında toprağı işleyen ve hasadın toplanmasını sağlayan traktörlerin üretim aşamalarını yakından görme fırsatı buldu. Tarım alanındaki farkındalıklarını artırma amaçlı düzenlenen fabrika gezisindeöğrencilere,YanmarTurkeyFabrika Müdürü Caner Akıncı, Pazarlama Müdürü Tuğçe Akman ile YanmarTurkey Genel Merkezi ve Traktör Üretim Tesisi çalışanları eşlik etti.

Üretimin her sürecini yakından incelediler

Projeye katılan öğrenciler,YanmarTurkey’infarklı kademelerden çalışanının bulunduğu ekibe, Solis ve Yanmar marka traktörlerin üretim süreçleri hakkında merak ettikleri tüm soruları yöneltme fırsatı buldu. Öğrenciler, fabrikada üretilen Stage V motora sahip traktörlerin daha az yakıt kullandığını ve çevreye daha az sera gazı salınımı gerçekleştirerek tarlada, bahçede çiftçilerin tarımsal üretiminin başrolünde bulunurken aynı zamanda doğayı korumaya katkı sunduğunu öğrendi. YanmarTurkey ekibi, fabrikada üretilen traktörlerinKafkasya’dan Ortadoğu’ya, Balkanlar’dan Avrupa ve Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyaya da ‘Made in Turkey” damgasıyla ihraç edilerek Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlandığı konusunda da öğrencileri bilgilendirdi. Üretim hatlarını gezen öğrenciler, Solis ve Yanmar marka traktörleri yakından inceleme fırsatı bulurken, YanmarTurkey ekibinden gelecekte sürücüsü olmayan otonom traktörlerin de üretime başlayacağı; çiftçiler için hem klasik hem de yeni nesil traktörlerin ne gibi yenilikler getireceğinide öğrenmiş oldular.

Tarımsal üretime olan ilgi bizi mutlu ediyor

Sakura – Gelecek Çiçek Açsın projesi kapsamında eğitim alan öğrencileri üretim tesisinde ağırlamaktan dolayı tüm çalışanların büyük bir mutluluk yaşadığını aktaranYanmarTurkey Pazarlama Müdürü Tuğçe Akman, “HANASAKA Felsefemizışığında başladığımız sosyal sorumluluk projesi kapsamındageleceğimizin teminatı çocuklarımızın tarımsal üretime olan ilgisi bizi çok mutlu etti. Proje partnerimiz AYDER iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliklerhem eğiticihem eğlenceli geçiyor. Fabrika ziyareti esnasında, öğrencilerimizin sürdürülebilirlik konusundaki farkındalıkları, ürün tasarımı, tarım sektöründeki kariyer imkanları ile ilgili soruları, bizi çok sevindirdi.Fabrikamızda onları ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduk. Tarımın önemi, traktörlerin üretim ve kalite kontrol süreçlerini yerinde görmeleri ve uzmanlarımızla konuşarak bilgi almalarının onlara yeni bir pencere açtığını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Yanmarturkey,İzmir’deki Traktör Üretim Tesisi’nde (2)

Hediyelerigeleceğe çiçek açan tohumlar oldu

YanmarTurkey’in AYDER iş birliği ile yürüttüğü Sakura – Gelecek Çiçek Açsın projesinin üretim tesisigezisininsonunda öğrencilere, HANASAKA Felsefesini anlatan broşür,çanta, şapka ve kalemlerin dışında etkinliğin hatırasını yaşatmak üzere kitap ayracının üzerinde çeşitli çiçek tohumları da hediye edildi.

Editör: Akif Arslan