Ambalaj üreticilerinin, tedarikçilerinin, ambalaj tasarımcılarının ve ürünlerini piyasaya süren marka sahiplerinin katılabildiği ‘Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’na başvurular devam ediyor.Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl 11’inci kez düzenlenen yarışmada dereceye girenler WorldStar ve AsiaStar Yarışmalarına da katılabilecek. Düzenlenen yarışmanın sektörün gelişimi için çok önemli olduğuna dikkat çeken ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “Hem yurt içinde hem de yurt dışında hedeflerimize ulaşabilmek için katma değerli üretimi artırma konusunda büyük bir gayretle çalışıyoruz. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda her geçen yıl inovatif yaklaşımların ve tasarım ürünlerin öne çıktığını görmekten büyük bir sevinç duyuyoruz. Her zaman vurguladığımız katma değerli üretime ağırlık vermek adına yenilikçi yaklaşımları ve bu alanda sektörümüzü desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bu yıl Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından 11’inci kez düzenlenen ‘Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’ için başvurular devam ediyor. 1 Şubat’ta başlayan süreç 31 Mayıs 2024 Cuma gününe kadar devam edecek. Türkiye’nin en prestijli ödülleri arasında gösterilen ve yurt dışından da başvuruların alındığı ‘Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda dünya çapında ses getiren özgün ambalaj tasarımları, farklı ve yenilikçi ambalaj uygulamaları ödüllendiriliyor. Ambalaj üreticilerinin, tedarikçilerinin, ambalaj tasarımcılarının ve ürünlerini piyasaya süren marka sahiplerinin katılabildiği yarışmaya gıda, içecekler, elektronik ve elektrikli eşya, sağlık ve güzellik ürünleri, ev-otomotiv-ofis araç ve gereçleri ile ihtiyaç malzemeleri, diğer gıda dışı ürün ambalajları, tıp ve eczacılık ürünleri, endüstriyel ve taşıma ambalajları, ambalaj malzemeleri ve bileşenleri, satış noktası sergileme, sunum ve muhafaza ürünleri, fleksibıl ambalajlar, grafik tasarım ve lüks ambalajlar kategorilerinden başvurulabiliyor.

ULUSLARARASI YARIŞMALARA AÇILAN KAPI

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda dereceye giren ambalajlarn‘Altın, Gümüş, Bronz ve Yetkinlik’ ödülleriyle tescillenirken, ‘Altın Ödül’ almaya hak kazanan ürünler arasından Türk Standardları Enstitüsü (TSE) iş birliği ile en fazla 3 adet ‘Altın Ambalaj Ödülü’ de verilecek. Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) ve Asya Ambalaj Federasyonu (APF) tarafından akredite edilmiş olan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda dereceye giren tüm katılımcılar WorldStar ve AsiaStar Yarışmalarına da katılabiliyor.

‘TASARIMIN GÜCÜNDEN YARARLANMALIYIZ’

Yarışma ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “Her geçen yıl yarışmamıza gelen başvurulardaki artış bizleri son derece memnun ediyor. Bunu sektörümüz ve geleceğimiz adına umut verici buluyoruz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük hedefleri olan bir sektörüz. Hedeflerimize ulaşabilmek için katma değerli üretimi artırma konusunda büyük bir gayretle çalışıyoruz. Bu anlamda Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda her geçen yıl inovatif yaklaşımların ve tasarım ürünlerin öne çıktığını görmekten de büyük bir sevinç duyuyoruz. Avrupa’dan Uzak Doğu’ya dünyanın dört bir yanına ihracat yapan sektörümüzü çok daha iyi noktalara çıkarmak için tasarımın gücünden yararlanmalıyız. Düzenlenen bu yarışmalar da sektörümüzün büyümesine ve gelişmesine yardımcı oluyor. Her zaman vurguladığımız katma değerli üretime ağırlık vermek adına yenilikçi yaklaşımları ve bu alanda sektörümüzün tüm paydaşlarınıdesteklemeye devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

 Asd Baskanı Zeki Sarıbekir

Yarışmayla ilgili detaylı bilgilerewww.ambalajayyildizlari.com adresinden ulaşılabiliyor.

WBG, "Ülke İşbirliği Çerçevesi"nin detaylarını paylaştı WBG, "Ülke İşbirliği Çerçevesi"nin detaylarını paylaştı

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Hakkında

Türkiye'deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kuruldu. Mart 2024 itibarıyla 258 üyesi bulunan ASD’nin amacı; Türkiye ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak, sektöre kimlik kazandırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak, üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, güçlendirmek ve daimi kılmaktır.

Editör: Akif Arslan